چراغ سبز به واردات پرستار و بیکاری 20 هزار پرستار ایرانی

به گزارش کلوب آگهی، فعالان صنفی حوزه پرستاری نگران اظهارات معاون وزیر بهداشت هستند که به نوعی برای ورود اتباع بیگانه به ایران به عنوان پرستار چراغ سبز نشان می دهد.

چراغ سبز به واردات پرستار و بیکاری 20 هزار پرستار ایرانی

ایلنا نوشت: ماجرا به اوایل شهریور ماه 98 بازمی گردد که مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت از تدوین پیش نویس اولیه آیین نامه جذب پرستار جویای کار اتباع بیگانه سخن گفت و بعد از آن موج نقدها آغاز شد. البته بعد از نقدها فعالان صنفی پرستاران، معاون پرستاری وزارت بهداشت که پیش از این گفته بود چنانچه پرستار بیگانه در مناطق محروم - که ایرانی ها تقاضای کار ندارند - تقاضای کار کند، ما مجوزهایش را صادر خواهیم کرد، اولویت را به پرستاران ایرانی داد و گفت که اگر در یک منطقه هم پرستار ایرانی جویای کار داشته باشیم هم پرستار خارجی، اولویت با ایرانیان است، هر چند در آیین نامه جدید نیز پرستاران اتباع بیگانه به استخدام رسمی دولت درنمی آیند.

در این میان، فعالان صنفی حوزه پرستاری که بارها از اجرا نشدن قانون - از جمله بر زمین ماندن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری بعد از 13 سال - انتقاد کرده اند، به زیر پا گذاشتن حقوق پرستاران ایرانی اعتراض دارند. آنها می گویند به جای تدوین آیین نامه برای جذب پرستاران خارجی، فکری به حال 20 هزار پرستار بیکار کنید و در عین حال مزایا و شرایط اشتغال در مناطق محروم را ارتقا ببخشید تا این همه پرستارِ فارغ التحصیل برای کار و خدمت به آن مناطق بروند.

همه اینها در حالی است که حضرتی با تاکید بر این که آیین نامه جذب پرستاران بیگانه هنوز نهایی شده و فقط در حد پیش نویس است، بیکاری 20 هزار پرستار را تکذیب می کند. وزارت بهداشت قویا اعتقاد دارد تعداد پرستاران بیکار کشور به این رقم نمی رسد.

  • واقعا 20 هزار پرستار بیکار داریم؟

محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار به فارغ التحصیلی 12 هزار پرستار در سال اشاره می کند و می گوید: باید پرسید وزارت بهداشت چقدر از این تعداد را جذب کرده است؟ ما طی 5 سال گذشته 50 تا 60 هزار پرستار فارغ التحصیل داشته ایم و میزان جذب آنها در وزارت بهداشت کمتر از 10 هزار نفر است. حتی اگر 20 هزار جذب هم داشته باشیم، باز هم 30 تا 40 هزار پرستار بیکار هستند. این معادله بسیار ساده و سرراست است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 275

به "چراغ سبز به واردات پرستار و بیکاری 20 هزار پرستار ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چراغ سبز به واردات پرستار و بیکاری 20 هزار پرستار ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید