پول های بلوکه شده ایران در ژاپن چقدر است؟

به گزارش کلوب آگهی، به گزارش خبرنگاران، بهرام شکوری، رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن در مورد شرایط تجاری ایران و ژاپن اظهار کرد: مبادله ما با ژاپن نه تنها افزایش نداشته بلکه دچار کاهش هم شده چراکه صادرات نفتی ما افت داشته است. صادرات دیگر محصولات ما هم به واسطه تحریم ها کاهش پیدا کرده و واردات ما از این کشور بیشتر شامل ماشین آلات بود هم همین فرایند را دارد؛ در واقع کشورهای دیگر مانند چین در این راستا جایگزین ژاپن شده اند. از دیگر کشورها هم به صورت غیررسمی این اقلام وارد کشور می شوند اما ژاپنی ها از آنجا که شریک تجاری آمریکا هستند و سرمایه گذاری های زیادی را در این کشور انجام داده اند، احتیاط بیشتری می کنند.

پول های بلوکه شده ایران در ژاپن چقدر است؟

وی افزود: حجم مبادلات ما با ژاپن به قدری کم است که در واقع قابل گفتن نیست. در برخی از موارد هم مبادلاتی با ژاپن داریم اما به این دلیل که به خاطر تحریم ها نمی توانیم با آنها مستقیم وارد مبادله شویم، این اتفاق از طریق کشورهای ثالث رخ می دهد، در نتیجه این آمار دقیقی از آن وجود ندارد. به ظاهر مبادله ما با کشورهای همسایه مانند ترکیه، امارات، عمان و … اتفاق می افتد اما عملا برخی از کشورهای اروپایی و همینطور آسیایی مانند ژاپن هم در این مبادله حضور دارند. بنابراین اعداد و ارقامی هم که منتشر می شود واقعی نیست.

رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن در پاسخ به سوالی در مورد شرایط صادرات فرش ایران به ژاپن گفت: ما صادرات فرش را به کشورهای اروپایی و آسیایی مانند ژاپن همیشه داشته ایم و هنوز هم داریم اما آمار آن زیاد نیست. ایران به ژاپن صادرات فرش، آبمیوه، میگو و آبزیان و… دارد.

وی همچنین افزود: قاعدتا ما نباید به ژاپن حتی به صورت غیررسمی صادرات نفتی داشته باشیم، چراکه حتی اگر ژاپن مایل به خرید نفت به صورت غیررسمی از ایران باشد با توجه به اینکه پول فروش های قبلی نفتی ما به این کشور هنوز پس داده نشده، صادرات مجدد منطقی نیست.

شکوری در مورد شرایط پول های بلوکه شده ایران در این کشور بیان کرد: میزان پول بلوکه شده ما در ژاپن 3 میلیارد دلار است، دولت نو هم درحال پیگیری است که بتوانیم این پول را آزاد کنیم. توصیه ما این بود که می توان برای تهیه واکسن از پول بلوکه شده استفاده کرد، واکسن خریداری شد اما بعید می دانم از این پول استفاده شده باشد. دولت باید تلاش خود را بکند تا بتواند این پول بلوکه شده را در هر قالبی آزاد کند برای مثال می توان در قبال آن ماشین آلات، تجهیزات و فناوری ها را وارد کرد.

وی افزود: به هر حال ژاپن کشوری است که صاحب همه نوآوری ها، فناوری ها و تکنولوژی های روز دنیا است. هر آنچه که در اروپا و آمریکا در پی آن می گشتیم ژاپن دارد بنابراین اگر ما بتوانیم در قبال پول های بلوکه شده خود تجهیزات، ماشین آلات و تکنولوژی وارد کنیم، می تواند کمک شایانی به کشور باشد. برای مثال ماشین آلات معدنی در حوزه حفاری و اکتشاف می توانند از ژاپن وارد شود.

شکوری خاطرنشان کرد: سفیر ایران در ژاپن و همچنین وزیر امور خارجه در حال پیگیری موضوع پول های بلوکه شده ایران در ژاپن هستند و آقای رئیسی هم درگیر این موضوع هستند تا بتوانیم به نحوی از این پول ها استفاده کنیم. به نظر می رسد که می توانیم شاهد خبرهای خوبی باشیم.

منبع: ایلنا

آخرین اخبار حوزه اقتصاد کلان را در صفحه اقتصادکلان خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 مهر 1400 بروزرسانی: 25 مهر 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1789

به "پول های بلوکه شده ایران در ژاپن چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پول های بلوکه شده ایران در ژاپن چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید