روحانی: مراقبت مردم در مبارزه با کرونا کاهش یافته، اگر مجبور شویم همه محدودیت ها را برمی گردانیم

به گزارش کلوب آگهی، رئیس جمهور گفت: مردم ما می دانند موضوع روبرو شدن با این ویروس در کشور ما یک موضوع بی سابقه در 150 سال گذشته بوده است.

روحانی: مراقبت مردم در مبارزه با کرونا کاهش یافته، اگر مجبور شویم همه محدودیت ها را برمی گردانیم

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: مردم عزیز ما می دانند موضوع روبرو شدن با این ویروس در کشور ما یک موضوع بی سابقه در 150 سال گذشته بوده است. از سال 1247 که دوران طاعون و مرگ و میر شدید در ایران و عراق بوده، چنین حادثه ای به این شکل بی سابقه بوده است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در جهان هم از 1920 میلادی که موضوع آنفلوانزا اسپانیایی مطرح بود چنین حادثه ای نداشتیم، خاطر نشان کرد: مطرح بود تا 50 میلیون نفر در آن آنفولانزا از بین رفتند، که ویروس خطرناکی از آسیا شروع شود و به اروپا، سپس به آمریکا و آفریقا برسد و تقریبا همه کشور های جهان را درگیر کند.

وی با تاکید بر اینکه هنوز در پیک اول کرونا هستیم، خاطر نشان کرد: بسکمک از استان ها که به پیک کرونا رسیدند از این دوران خارج شده اند. برخی استان ها الان در پیک هستند، پیش بینی می شود بقیه استان ها هم در نوبت باشند و باید عبور کنند. این همه مربوط به پیک اول این بیماری است بنابراین این استان با استان دیگر متفاوت است. استان خوزستان از این پیک عبور خواهد کرد.

روحانی اضافه نمود: این که قبلا گفته شد استان هایی سفید، زرد یا قرمز است، قرمز و سفیدی ثابت نیست، زیرا استانی ممکن است امروز سفید باشد هفته بعد زرد شود و هفته بعد از آن به سمت قرمز شدن برود که شرایط ویژه خود را خواهد داشت. فرایند به این صورت بوده که در کشوری این ویروس وارد شده به پیک رسیده از پیک عبور کرده و از دروازه ای وارد کشور دوم سپس سوم و سپس ادامه یافته است.

**بسکمک از استان هایی که به پیک رسیدند از پیک عبور کردند

وی تاکید کرد: در کشور ها هم برای مثال وقتی این ویروس وارد کشور ما شده یک استان هایی مثل قم و گیلان به سرعت به پیک رفتند و بعد هم به تدریج استان های دیگر در نموداری که امروز نشان داده شده است وارد پیک شدند، بسکمک از استان هایی که به پیک رسیدند از پیک عبور کردند شرایطشان فوق العاده نیست. البته باز هم بیماری هست، ولی به آن شدت نیست.

روحانی شرح داد: مردم باز هم توجه کنند در همه جهان حتی کشور های پیشرفته تخت، آی سی یو و امکانات از لحاظ پزشک و پرستار محدود است، همه جا محدودیتی وجود دارد بنابراین محدودیت را باید مدنظر قرار دهیم برای اینکه هر استانی که وارد پیک می شود از آن به شکل آرام عبور کند نه یک پیک بلند که همه را دچار اضطراب و مشکل کند. همه ما در این زمینه باید نسبت به دستورالعمل ها مراقبت و کمک کنیم.

** ما در کشور ابتلای رمه ای یا گروهی نداشتیم

رئیس جمهور گفت: ما در کشور ابتلای رمه ای یا گروهی نداشتیم که بگوئیم مثلاً 60 درصد مردم گرفته اند و الان دیگر نگرانی داشته باشیم؛ نه ما در هیچ کجا چنین وضعیتی نداشتیم، یعنی نه الان واکسن پیش روی ما است و نه آن ایمنی دسته جمعی و رمه ای به وجود آمده بنابراین نگرانی ما همچنان وجود دارد و باید مراقبت کنیم.

روحانی تاکید کرد: مردم کشور ما در اردیبهشت مراعاتشان نسبت به این اپیدمی مطلوب بوده، اما از اواسط خرداد این مراقبت از 80 درصد به 20 درصد هم رسیده است که می تواند برای ما نگرانی به وجود آورد و مردم باید این مراقبت را انجام دهند تا بتوانیم از این مرحله به خوبی عبور کنیم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: دولت همه توان خود را به کار می برد برای افزایش تخت ها، تجهیزات پزشکی، امکانات و تجهیزات حفاظتی برای پزشکان و بیمارستان ها؛ و امروز با وجود این گونه نیازمندی ها، شرایط خوب است و حتی خود را برای شرایط سخت تر آماده کردیم. اما در عین حال در کنار تلاش های اجرا شده مردم باید همچنان همکاری خود را ادامه دهند.

** دستور روحانی به وزارت صمت برای تولید ماسک ارزان

وی با تاکید بر اینکه از وزارت صمت خواسته شده ماسک ارزان قیمت در اختیار مردم قرار دهد، بیان داشت: مردم باید بتوانند از ماسک پارچه ای قابل شست و شو استفاده کنند، باید ماسک پارچه ای قابل شست و شو در اختیار مردم باشد تا بتوانیم از کنار همه این موارد به خوبی عبور کنیم. هم دولت و هم مردم با اقداماتی که انجام می دهند موارد را مراعات کنند. مردم حتی الامکان بدون سفر باشند و دولت هم خدمات الکترونیک ارائه دهد. ادارات باید به گونه ای خدمات دهند که اجتماع نباشد.

رئیس جمهور اضافه نمود: هم میز خدمت باید به گونه ای خدمت ارائه دهد که اجتماعات نباشد اگر اجتماع است و تا ظهر نمی تواند رسیدگی کند، به آنان نوبت دهد. مردم در صف های طولانی و بدون فاصله گذاری لازم، گرفتار این مساله نشوند.

روحانی ضمن با اهمیت دانستن دولت الکترونیک در شرایط کرونا، بیان داشت: دولت همه توان را برای ارائه دولت الکترونیک به کار گرفت و هر هفته یک خدمت مهم به صورت الکترونیک اعلام و ارائه می شود.

رئیس قوه مجریه با اشاره به رشد تولید در کشور نسبت به همین مدت در سال گذشته خاطر نشان کرد: کلاً در ماه فروردین و اردیبهشت تولیدات ما افزایش پیدا کرده است البته در برخی امور مثل گردشگری و بحث صنعت هوانوردی شرایط کمی فرق می کند، اما به غیر از این چند موضوع که هنوز به شرایط نرمال نرسیدند.

** رشد 10 تا 12 درصدی تولید

روحانی تاکید کرد: این دو ماه نسبت به دو ماه اول پارسال تولیدات ما 10 تا 12 درصد افزایش پیدا کرده است و شرایط ارزی ما بهتر شده است. بسیار راضی کننده است که هم تولید ما در راستا حرکت است و هم امروز صادرات ما در نقطه خوب دارد قرار می گیرد. در بحث صادرات غیرنفتی با مشکل بزرگ روبرو بودیم و دروازه های ما بسته بود. اما در 2 هفته اخیر بسکمک از دروازه های ما با همسایگان غربی، شرقی، جنوبی و شمالی گشایش یافت و صادرات غیرنفتی افزایش پیدا کرده است.

رئیس جمهور گفت: نمی توانیم بگوئیم این ویروس تنها برای افراد مسن است و برای دیگران نیست، 12.6 درصد افرادی که فوت کردند نه بیماری زمینه ای داشتند و نه مسن بودند. در برخی اماکن مقدسه مراعات خوب یا عالی بوده است. در قم، جمکران و حرم عبدالبزرگ حسنی اصول را تا 90 درصد رعایت کردند، در برخی جا ها مثل حرم رضوی که جمعیت بیشتر بوده باید کار بیشتری شود.

وی شرح داد: اگر مجبور شویم همه (محدودیت ها) را بر می گردانیم. امروز تصویب شد نمایشگاه های تخصصی بازگشایی شود به شرط آنکه در چارچوب مصوب افراد را دعوت کنند. تالار پذیرایی در نقاطی که قرمز نیست با رعایت 50 درصد ظرفیت بازگشایی می شوند. قهوه خانه هم با حفظ پروتکل های مربوطه بازگشایی می شود.

**توانستیم تهدید را تبدیل به فرصت کنیم

رئیس جمهور گفت: علی رغم مسائل این ویروس، توانستیم تهدید را تبدیل به فرصت کنیم. یکی از آن نکات مهم نزدیک شدن قوا به یکدیگر است، متحد شدن نیرو ها به یکدیگر است. یک ائتلاف ملی برای سلامت و معیشت و به عبارتی برای زندگی را شاهد هستیم. این ائتلاف یک دستاورد بزرگ است و نباید آن را از دست دهیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 844

به "روحانی: مراقبت مردم در مبارزه با کرونا کاهش یافته، اگر مجبور شویم همه محدودیت ها را برمی گردانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: مراقبت مردم در مبارزه با کرونا کاهش یافته، اگر مجبور شویم همه محدودیت ها را برمی گردانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید