واکنش روسیه به رسوایی اوکراین گیت

به گزارش کلوب آگهی، فارس نوشت: ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه توضیح داد که انتشار محتوای مکالمات تلفنی میان رؤسای جمهور آمریکا و اوکراین نشان می دهد که گفت وگو با واشنگتن بسیار خطرناک است زیرا انتشار محتوای مکالمات می تواند تغییراتی را در قالب و شکل روابط دو کشور به وجود آورد.

واکنش روسیه به رسوایی اوکراین گیت

بنا به گزارش خبرگزاری روسی تاس، زاخارووا در مورد رسوایی مکالمه تلفنی دونالد ترامپ و ولودیمیر زلنسکی رؤسای جمهور آمریکا و اوکراین گفت: نظر من این است که این حقیقت (انتشار محتوای مکالمه ترامپ-زلنسکی) از قرار معلوم، نه تنها وجهه بلکه احتمالاً قالب و شکل روابط بین کشورها، بین رهبران و بین سیاستمداران را تغییر می دهد. زیرا هم اکنون، سه روز بعد از این رسوایی، همه پی برده اند که تماس دریافت با واشنگتن و انجام گفت وگو و ملاقات با آن (دولت آمریکا) خطرناک است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در گفت وگو با برنامه بازی بزرگ (Big Game) شبکه یک تلویزیون روسیه گفت که پیامدهای منفی تصمیم واشنگتن برای افشای محتوای مکالمه تلفنی ترامپ و زلنسکی بسیار بزرگ است. بدون شک، این (افشای محتوای مکالمات) به مفهوم منحرف کردن اذهان از مشکلاتی است که به نفع جامعه جهانی است.

وی بین هک کردن اطلاعات و افشای این اطلاعات تمایز قائل شد و گفت: هک کردن، به عبارت دیگر، یک جرم عمدی است که هکرها و آنهایی که از خدمات خود استفاده می نمایند، مرتکب آن می شوند و آن یک چیز است و جرم محسوب می گردد. ما درباره یک چیز متفاوت حرف می زنیم. ما درباره انتشار عمدی یا افشای عمدی اطلاعات حساس حرف می زنیم که می تواند پیامدهای خاصی را مثل این مورد خاص (اوکراین گیت) شامل گردد.

این مقام روس در ادامه سپس به رئیس جمهور اوکراین توصیه کرد که از رسوایی اوکراین گیت درس بگیرد و گفت که انتشار محتوای مکالمات ترامپ و زلنسکی احتمالاً درسی برای رئیس جمهور اوکراین گردد و به این طریق بر اوضاع کشورش تأثیر گذارد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه شرح داد: اگر [زلنسکی] درس بگیرد، در حقیقت این یک درس بزرگ سیاسی است و من بسیار در این خصوص امیدوار هستم، کل اوضاع اوکراین تغییر می نماید.

کاخ سفید در تاریخ 25 سپتامبر (سوم مهرماه)، نسخه ای از مکالمه تلفنی ماه ژوئیه ترامپ و زلنسکی را منتشر کرد. اتهاماتی مبنی بر اینکه ترامپ در این تماس تلفنی به زلنسکی اعمال فشار آورده تا به طور غیرمستقیم به وی در تضمین پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا یاری کند، جنجال هایی را در روزهای اخیر در واشنگتن به راه انداخته است.

آنطور که متن مکالمه ترامپ با ولودیمیر زلنسکی نشان می دهد، رئیس جمهور آمریکا از همتای اوکراینی خود خواسته پرونده قضایی علیه هلدینگ بریسما را که هانتر بایدن پسر جو بایدن عضو هیأت مدیره آن است، پیش ببرد.

هرچند ترامپ این موضوع را رد می نماید، اما ظاهرا ترامپ برای تحت فشار قرار دادن کی یف، یاری های نظامی آمریکا به اوکراین را تعلیق نموده و تنها زمانی با پرداخت این یاری ها موافقت نموده است که زلنسکی به او اطمینان داده دادستان کل اوکراین پرونده بریسما را پیش می برد.

هلدینگ بریسما به فساد اقتصادی متهم است و به نظر می رسد ترامپ کوشش داشته تا به وسیله مفسد نشان دادن فرزند بایدن، شخص بایدن را هم بی اعتبار نموده و شانس او برای پیروزی در انتخابات را کاهش دهد.

با انتشار متن این مکالمه، حالا ترامپ متهم است که برای منفعت شخصی، از اختیاراتش سوء استفاده نموده و منافع ملی آمریکا را در معرض خطر قرار داده است. در ساختار سیاسی آمریکا، این اتهام، توجیه محکمه پسندی برای استیضاح یک رئیس جمهور است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 160

به "واکنش روسیه به رسوایی اوکراین گیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش روسیه به رسوایی اوکراین گیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید