ریچارد گرنل، سفیر جنجالی آمریکا در آلمان استعفا می دهد

به گزارش کلوب آگهی، ریچارد گرنل، سفیر پر سرو صدای آمریکا در آلمان که همیشه با مواضع مداخله جویانه و وفادارانه خود نسبت به ترامپ خشم مقامات آلمانی را برانگیخته از سمت خود کناره گیری می نماید.

ریچارد گرنل، سفیر جنجالی آمریکا در آلمان استعفا می دهد

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه تاگس اشپیگل، ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان که به عنوانی سفیری بحث برانگیز مطرح بوده وبارها با مداخله در اموری که به وی مربوط نمی گردد خشم سیاستمداران آلمانی را برانگیخته بود از سمت خود استعفا می دهد.

وی اخیرا از طرف دونالد ترامپ به عنوان مدیر موقت اطلاعات ملی آمریکا هم منصوب شده بود. انتخاب وی به این سمت هم زمان با ماندن وی در مسئولیت سفیر آمریکا هم موجبات خشم مقامات سیاسی آلمان را برانگیخته بود.

بر اساس اطلاعات خبرگزاری آلمان گرنل 53 ساله طی هفته های آینده در حالی که زمان زیادی تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر باقی نمانده است، از سمت خود استعفا می دهد.

انتظار می رود رابین کوینویل که معاون گرنل بود موقتا این سمت را بر عهده گیرد.

ریچارد گرنل در ماه فوریه موقتا از طرف دونالد ترامپ به واشنگتن فراخوانده شد تا سمت مدیر موقت اطلاعات ملی آمریکا را بر عهده گیرد. از آنجایی که مسئول قبلی این نهاد استعفا داده بود ترامپ باید سریعا به دنبال راه چاره بوده و گرنل را جایگزین او کرد.

البته ترامپ اخیرا یک مدیر اطلاعات ملی دائم معرفی نموده که نمایندگان کنگره پنج شنبه گذشته وی را تایید کردند و سه شنبه آینده هم سوگند یاد می نماید. به این ترتیب دوره مسئولیت سه ماهه گرنل در این سمت هم خاتمه می یابد.

خبر کناره گیری گرنل از سفارت آمریکا در آلمان در حالی منتشر شده است که وی در ماه فوریه اعلام نموده بود می خواهد همچنان در این سمت خود باقی بماند.

گرنل که به دلیل پرسروصدا بودنش در دوران فعالیت سیاسی و همچنین در دوره سفارتش در آلمان مورد انتقاد بود، فردی وفادار به ترامپ به شمار می رود.

دخالت های گرنل در اموری که در حوزه فعالیت او نبوده و به وی مربوط نمی گردد در دورانی که سفیر آمریکا در آلمان بود همیشه موجبات خشم مقامات آلمانی را فراهم می کرد.

گرنل فعالیت زیادی در توئیتر دارد و مدام درباره خطر مشارکت دادن شرکت چینی هواوی در زیرساخت های شبکه نسل پنجم اینترنت در اروپا و شکست این اتحادیه در تامین سهم خود از بودجه ناتو پیغام منتشر می نماید.

گرنل در آذرماه سال گذشته از پیوستن شش کشور اروپایی به سازوکار اقتصادی اینستکس برای تجارت با ایران انتقاد کرد. سفیر آمریکا در آلمان همچنین در تهدید و فشار به اروپایی ها برای پیوستن به کمپین فشار حداکثری علیه ایران نقش فعالی دارد.

گرنل از سال 2018 که سفیر آمریکا در آلمان شد بارها به خاطر انتقادهای صریح و تند از سیاست های دولت آنگلا مرکل، از جمله در خصوص بودجه دفاعی، همکاری با روسیه در پروژه خط لوله انتقال گاز و عدم قاطعیت در برابر جمهوری اسلامی جنجال برانگیز بوده است.

دیپلمات 53 آمریکایی یکی از وفادارترین سیاستمداران آمریکا به دونالد ترامپ به شمار می رود و رئیس جمهوری ایالات متحده می گوید او در دورانی که در برلین بوده به طرز فوق العاده ای آمریکا را نمایندگی نموده است.

اظهارات انتقادی صریح گرنل درباره سیاست خارجی دولت آلمان، به خصوص در ارتباط با جمهوری اسلامی بارها با واکنش سیاستمداران آلمانی روبرو شده و بعضی آن را فراتر از حیطه مسئولیت های او ارزیابی نموده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 775

به "ریچارد گرنل، سفیر جنجالی آمریکا در آلمان استعفا می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریچارد گرنل، سفیر جنجالی آمریکا در آلمان استعفا می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید