واکاوی روز جنجالی مجلس؛ نمایندگان به دنبال چه هستند؟

به گزارش کلوب آگهی، روز یکشنبه 15 تیر ماه صحن علنی مجلس صحنه تاخت و تاز نمایندگان مجلس به وزیر امور خارجه کشور بود. در این جلسه صدای فریاد نمایندگان بلند بود و وزیر امور خارجه دروغگو خوانده شد و به دلیل عملکرد مالی وزارت امور خارجه مورد شماتت نهاده شد.

واکاوی روز جنجالی مجلس؛ نمایندگان به دنبال چه هستند؟

به گزارش خبرنگاران، رویه مجلس در مقابله با دولت به ویژه جلسه با وزیر امور خارجه نشان می دهد مجلس در پی مقصرسازی از دولت است و قرار است دولت نوک حمله مجلس قرار گیرد. اما این سناریو تا چه زمانی ادامه دارد؟

عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح طلب در مصاحبه با خبرنگاران در این باره گفت: سناریوی مقصرسازی تا انتخابات 1400 ادامه داد و بدبینی مردم به روحانی را تقویت خواهد نمود. البته این مجلس برای مقصرسازی از دولت چک سفید امضا دارد. البته آقای ظریف در مجلس هم گفتند: سیاست خارجی دست رهبری است. متاسفانه سخنگوی دولت و وزارت امور خارجه بی تدبیرند و نمی توانند به حمایت از دولت بپردازند.

فریادها را بر سر ترامپ بکشیم

طیبه سیاوشی نماینده سابق مجلس و فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در این باره در مصاحبه با خبرنگاران گفت: جلسه مجلس با آقای دکتر ظریف، تفاوتی با مجلس دهم داشت. امروز تعداد کسانی که به اسم دفاع از مردم فریاد می زدند بیشتر شده بود. تعدادی از آن ها همان هایی بودند که در مجلس دهم هم فریاد می زدند. البته فضای مجلس اینگونه است که وقتی وزرا می آیند نمایندگان اظهار نظر می نمایند؛ اما یک عده آیین نامه را می دانند و در صورت احتیاج می دانند چه زمانی اخطار بدهند و احتیاجی به فریاد و قطع کردن سخنان وزیر ندارند. آن هم وزیری که داشت گزارش مهمی را می داد؛ گزارشی که زندگی سخت مردم کاملا به آن وابسته بود. در مجلس دهم هم داد و فریاد بود، اما روز گذشته تعداد کسانی که فریاد می زدند زیاد بود؛ چون کسانی که جدیدالورود بودند پرتعداد بودند و، چون آیین نامه را نمی دانستند به جای آن فریاد می زدند.

وی اضافه نمود: ما هنوز متاسفانه به تعریف واحدی از منافع ملی و مصالح عمومی مردم نرسیدیم، در حالی که در کشور های دیگر روی آن اجماع وجود دارد؛ بنابراین کوشش ما بر این نیست که در این شرایط سخت مالی که جنگ مالی در جریان است شرایط را به نفع مردم بهبود بدهیم بلکه دنبال منافع جناحی خود هستیم و کوششمان این است با انگشت اتهام به سمت یک جناح، آن جناح را متهم کنیم و ذهن مردم را به سمتی راهنمایی کنیم که از اصل قضیه منحرف شوند. این شیوه همان شیوه ای است که با نگاه به آینده عمل می نماید این که انتخابات ریاست جمهوری یا مجلس آینده است و برای داشتن ابزار قدرت با متهم کردن طرف مقابل پیش می فرایند.

سیاوشی اظهار کرد: آدم های منصف در هر دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب که منافع ملی و مصالح عمومی را می شناسند صرفا همدیگر را به نام مخالف خطاب می نمایند و لی برخوردی که امروز با آقای دکتر ظریف در مجلس کردند انگار که او معاند نظام است. البته امثال آقایانی که در کمیسیون امنیت ملی بودند این برخورد را با آقای دکتر ظریف و نمایندگان و دولت داشتند. در حالی که رهبری در 2 تیر ماه 1394 در ملاقات با مسئولان و کارگزاران نظام درباره تیم مذاکره نماینده گفتند بنده هیئت مذاکره نماینده را - همین دوستانی که این مدّت این زحمات را بر دوش گرفته اند - هم امین می دانم، هم غیور می دانم، هم شجاع می دانم، هم متدیّن می دانم؛ این را همه بدانند. بیشتر حضّاری که اینجا تشریف دارید، از محتوای مذاکرات خبر ندارید؛ اگر شما هم از محتوای مذاکرات و جزئیّات مذاکرات و آنچه در مجالس می گذرد آگاه بودید، به بخشی از آنچه بنده گفتم، حتماً اذعان می کردید.

وی اضافه نمود: به این فریادزنندگان باید گفت آیا برجام که امضا شد تصمیم نظام بود یا دولت. آیا نظام به این اجماع رسید یا نه؟ اگر دولت مقصر است چرا سال 92 کلی از افراد سرشناس اصولگرا به خاطر توافق هسته ای تبریک گفتند؟ چرا آن موقع اینگونه برخورد شد امروز اینگونه؛ به نظر می رسد برخورد هایی که امروز با آقای دکتر ظریف شد از موضع مخالفت با دولت بود، برخورد مجلسی که تصمیم گرفته سوال کند استیضاح کند. کسی منکر ضعف های دولت نیست، اما اینکه در این شرایط دولت را زمین گیر نمایند؛ درست نیست.

نماینده مجلس دهم ادامه داد: بعضی چند سناریو برای این قضیه می چینند. یکی این است که داد و فریاد های مجلس برای به زه کشیدن دولت است یا متهم کردن دولت. این که برای شرایط سخت مالی و ویروس کرونا که مسائل مردم را مضاعف نموده است مقصر پیدا کرد و اتهامات را گردن آن انداخت مانند کاری که با مجلس دهم و دولت می نمایند تا زمینه سازی نمایند و افکار را به این سمت ببرند که ما آینده بهتری نشان شما خواهیم داد. اما در همین مدتی که از مجلس یازدهم گذشته از انقلابیگری و اصلاح و بهبود شرایط مالی چیزی دیده نشده است.

وی اضافه نمود: البته این شیوه مرسومی در سیاست است، اما شیوه پیروز و به نفع نظام و منافع مردم نخواهد بود. آن ها این مباحث را به صورت دائم ادامه می دهند در حالی که دشمن را گم کردند. فراموش کردند مقصر شرایط سخت مالی دولت ترامپ است. او بود که زیر این توافق زد و کنار رفت. ما دشمن را گم کردیم. داد و فریاد های بر سر دکتر ظریف را باید سر ترامپ بکشیم. مقصر دولت آقای روحانی و دکتر ظریف نیستند. آقای جهانگیری گفتند امروز روز تسویه حساب و فرافکنی نیست، اما این ها بنا را بر متهم کردن و نه اصلاح امور گذاشتند. در حالی که متهم کردن دولت یا مجلس گذشته نتیجه ای نخواهد داشت.

او اظهار کرد: آقای قالیباف درباره انتظار مجلس از اجرای سیاست کاهش تعهدات برجامی توسط دولت گفت. همین سیاست را چه کسی تدوین نموده است. مگر غیر از این است که دولت و وزارت امور خارجه این سیاست را تدوین کردند؛ بنابراین مجلس فراتر از این نمی تواند انجام بدهد، ولی با این داد و فریاد ها نتیجه را به سمت خود و افرادی که به آن ها رای دادند راهنمایی می نمایند.

سیاوشی اعلام کرد: مقصرسازی شگرد انتخاباتی است آن ها چشم به انتخابات ریاست جمهوری دارند. آقای ظریف بار ها گفتند و در جلسه مجلس باز هم تکرار کردند همه ما در یک کشتی نشستیم، ولی گویا این را متوجه نمی شوند. این که عده ای در داخل و خارج هدف شان این است که توافق هسته ای را که محصول اجماع نظام است از بین ببرند. آن ها متوجه این تهدیدات نمی شوند، اما زمان حل و فصل مسائل مالی که برسد می خواهند تمام مسائل را با ابزار برجام حل نمایند، اما این توافق صرفا برای این نوشته نشده است. در هر حال مسئله این است که همه مسائل موجود را وابسته به توافق برجام می دانند که اصلا چنین نیست. اما می خواهند دولت را به این امر متهم نمایند.

او در ادامه گفت: رهبری در ملاقات با مسئولان و کارگزاران نظام در سال 2 تیر 1394 گفتند همه توجّه داشته باشند که انتقادکردن آسان تر از عمل کردن است. عیب هاى طرف مقابل را در آن عرصه اى که واقع شده است، ما راحت مى بینیم، درحالى که خطرات او، دشوارى هاى او، نگرانى هاى او، مسائل او را انسان نمى بیند. مثل این است که شما کنار یک استخرى ایستاده اید، دارید تماشا می کنید؛ یک نفر هم رفته است روى ارتفاع، از ده مترى می خواهد شیرجه بزند. خب، شیرجه می زند، شما که اینجا کنار استخر ایستاده اید، می گویید هان! این پایش خم شد، زانویش خم شد؛ این یک اشکال. بله، این اشکال است، امّا شما زحمت بکشید... بروید بالا، سرِ آن ده مترى به آب یک نگاهى بکنید، آن وقت قضاوت بکنید! انتقادکردن آسان است.

رویه مجلس بر وخامت اوضاع می افزاید

داریوش قنبری فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده اسبق مجلس نیز در مصاحبه با خبرنگاران در این باره اظهار کرد: سناریوی مقصرسازی از دولت همچنان تا انتخابات ریاست جمهوری 1400 ادامه دارد. گروهی که بهارستان را فتح کردند دنبال فتح پاستور هستند، اما برای این کار چیزی در چنته ندارند جز تاختن به دولت. اگر مجلس برنامه ای برای اصلاح و بهبود امور دارد قانون تصویب کند تصمیم بگیرد و تصمیمش را به دولت ابلاغ کند، دولت هم عمل می نماید. اما واقعیت این است که از مجلس هیچ طرح و برنامه ای برای برون رفت از این وضع جز تاختن به دولت نمی بینیم. این هم اثری در راستای حل مسائل کشور ندارد و بر وخامت اوضاع خواهد اضافه نمود.

وی افزود: در شرایطی که روز به روز اوضاع مالی به خاطر تحریم و همه گیری ویروس کرونا رو به وخامت بیشتری می رود ایجاد یاس و نومیدی و پمپاژ یاس با سیاه نمایی از عملکرد دولت مسائل موجود را دو چندان می نماید. با این رویه مسائل کم نمی گردد که بیشتر هم خواهد شد.

قنبری گفت: از زمانی که انتخابات مجلس یازدهم برگزار شده تا حالا دلار از 15 هزار تومان به 22 هزار تومان رسیده است. عملا ما با رویه های این چنینی و رویه های تخریبی علیه دولت شاهد بهبود اوضاع نیستیم بلکه اوضاع بدتر هم خواهد شد. در حالی که حل مسائل فعلی احتیاج به درک دقیق شرایط کشور و شناخت دقیق از ریشه مسائل کشور دارد و زمانی این حل شدنی است که قوای مختلف در جهت حل مسائل مردم با هم همکاری داشته باشند.

او اضافه نمود: این که قوه ای در شرایط تبلیغاتی باشد بدون آن که وجه اثباتی از خود نشان دهد و تنها با وجه سلبی و رویه تخریبی و تبلیغات به قدرت برسد شرایط کشور را بهبود نخواهد بخشید. آسیب تبلیغات مخرب به کشور و ملت خواهد رسید. در مجموع با تاختن به دولت و برجام مسائل کشور قابل حل نیست.

این نماینده اسبق گفت: اتفاقا مسائل کشور به دلیل ناپیروز ماندن برجام است. ناپیروز بودن برجام هم دو دلیل دارد یک متغیر خارجی که روی کار آمدن ترامپ است دومین متغیر داخلی است و به دلواپسان داخلی وابسته است که برجام را به چالش طلبیدند و حالا دود اقدامات شان به چشم مردم می رود. به آن هایی که حالا به خاطر برجام دولت را نشانه گرفتند باید گفت مگر شما غیر از این می خواستید؟ مگر شما نبودید که وقتی برجام به نتیجه رسید ندای دلواپسی سر دادید؟ الان برجام به شکست انجامیده و شما به هدف تان رسیدید. شما که دولت را زیر سؤال می برید بیایید برای کشور طرح بدهید.

وی ادامه داد: کسانی که برجام را زیر سوال می برند بدیل خود را برای برجام ارائه نمایند. حالا برجام که شکست خورده به اهداف خود رسیدند بیایند برای ایران بدون برجام برنامه ریزی نمایند و مسائل را بدون برجام حل نمایند. این که به وزیر و رئیس جمهور بتازند مسئله ای از مسائل کشور را حل نخواهد نمود و بر عمق مسائل کشور خواهد اضافه نمود.

او تأکید کرد: اینکه فقط دولت را تخریب نمایند مسئله ای حل نمی گردد. شاید برای عده ای رای بیاورد، اما این روش ها دیگر رای هم نمی آورد. همین روش ها موجب شد تا مشارکت به زیر 50 درصد سقوط کند. اگر همین وضع ادامه پیدا کند مشارکت در انتخابات 1400 بدتر هم خواهد شد. کسانی که این شیوه سلبی و تخریبی را به کار گرفتند کشور را به سمت بحران های بدتری می برند.

قنبری توضیح داد: این گروه باید به جای تبلیغات تخریبی، راه سازندگی را در پیش بگیرند. جهت درست این است که با درک درست شرایط کشور و ارائه برنامه ها به شکل ایجابی به دولت برای حل مسائل یاری نمایند. انتظار این است در شرایط کنونی درک مناسبی از شرایط وجود داشته باشد. نمایندگان هم که دیگر به قدرت رسیدند اگر می خواهند به پاستور هم برسند با نگاه ایجابی گره ای از مسائل را باز نمایند و مردم را امیدوار نمایند که این ها فقط حرف نمی زنند و کار هم انجام دادند.

وی اضافه نمود: مجلس باید از ژست تخریبی و تبلیغی خارج گردد و با تصویب قوانین درست به سمت ریل گذاری برود و دولت را به سمت درستی که فکر می نماید حرکت بدهد. اگر دولت خوب کار ننموده است برنامه خوب به دولت بدهند تا دولت اجرا کند. دولت نقش اجرایی دارد و آن ها هستند که تصمیم می گیرند. برنامه و بودجه و قوانین را در مجلس تصویب می نمایند اگر راه و روشی را قبول ندارند راه و روش خود را اعلام نمایند و دولت هم آن را قطعا اجرا می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 885

به "واکاوی روز جنجالی مجلس؛ نمایندگان به دنبال چه هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکاوی روز جنجالی مجلس؛ نمایندگان به دنبال چه هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید