خبرنگاران سهم خواهی بخش خصوصی از تصمیم سازی های حوزه مالیات

به گزارش کلوب آگهی، مشهد- خبرنگاران- رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: گرچه سهم بخش خصوصی از اشتغالزایی در کشور 60 درصد و تامین درآمدهای مالیاتی کشور نیز اغلب برعهده این بخش است اما در فرایند تصمیم سازی ها برای مالیات سهمی ندارد.

خبرنگاران سهم خواهی بخش خصوصی از تصمیم سازی های حوزه مالیات

غلامحسین شافعی روز شنبه در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی اضافه کرد: در محافلی که نماینده بخش خصوصی صاحب کرسی است نیز یک رای آن در قبال 11 یا 12 رای دیگر قرار می گیرد که اثری ایجاد نمی کند.

وی ادامه داد: قرار است هشتم تیر ماه نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گردد، در آن نشست گلایه بخش خصوصی در زمینه مالیات مطرح می گردد و متذکر خواهیم شد که اگر بار بخشی از هزینه های کشور بر دوش بخش خصوصی است، این صندلی موجود برای فعالان این بخش مناسب نیست و باید فکری به حال این فرایند گردد.

رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: در بدو آغاز به کار مجلس یازدهم بدعت خوبی گذاشته شد و آن بدعت این بود که از روسای سه اتاق تعاون، اصناف و بازرگانی دعوت به عمل آمد تا گزارش بخش های زیرپوشش خود را مطرح نمایند و روسای اتاق ها از دیدگاه خود مسائل و مسائل مالی را مطرح نمودند.

وی اضافه کرد: پیش از این نیز به مجلس و نمایندگان مردم در آن اعلام نموده بودیم که بخش خصوصی آماده تدوین استراتژی مالی کشور است و این موضوع را بار دیگر و در جمع نمایندگان دور یازدهم نیز مورد تاکید قرار دادیم و گفتیم اگر مجلس ماموریت دهد، حاضریم این کار را انجام دهیم که مورد توجه نهاده شد و امیدواریم مجلس شورای اسلامی پیگیر این موضوع باشد.

هدفگذاری بخش خصوصی برای ارتباط با دوره جدید مجلس شورای اسلامی جدید و بیان نقطه نظرات این بخش در صحن علنی، عملکرد تشکل ها در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان، شرایط مرزها، ایجاد پنجره واحد برای صدور مجوزها و ایجاد دادگاه های تجاری از جمله موضوعاتی بود که رییس اتاق ایران در هجدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق این خراسان رضوی عنوان کرد.

شافعی با اشاره به تکرار رتبه اول خراسان رضوی در میان شوراهای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کشور ادامه داد: از مسوولان کشوری خواستیم این استان را به شورای کشوری گفت و گوی دولت و بخش خصوصی دعوت نمایند و از وزیر کشور خواستیم برای روسای شوراهای پنج استان رتبه دار کشور تقدیرنامه ای با امضای رییس جمهوری هدیه گردد.

وی از عملکرد بعضی تشکل ها در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی انتقاد کرد و گفت: بسیاری از تشکل ها در شورای گفت و گو عضو هستند اما هیچ عملکرد و مشارکت موثر از آنها دیده نمی گردد لذا باید تشکل هایی که فعالیتی در این شورا ندارند، حذف شده و آنهایی به این جمع بپیوندند که به واسطه دغدغه هایشان، حضور و اثر بیشتری داشته و به نفع بخش خصوصی مطالبه گر هستند.

رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به راه اندازی آزمایشی پنجره واحد کسب و کار در پنج استان کشور اضافه کرد: براساس تحقیقات انجام گرفته، متوسط زمان برای آغاز کسب و کار در ایران 72 روز است که طبق تاکید وزیر اقتصاد این مهم باید به سه روز کاهش یابد.

وی ادامه داد: در صورت راه اندازی پنجره واحد کسب و کار و توسعه آن در سراسر کشور پیش بینی شده است که ایران تا 25 واحد در شاخص آغاز کسب و کار ترقی خواهد نمود.

شافعی در باره دادگاه های تجاری نیز گفت: مقرر است تفاهمنامه ای بین روسای اتاق بازرگانی و قوه قضائیه امضا گردد و نسبت به راه اندازی دادگاه تجاری هرچه سریعتر اقدام لازم به عمل آید.

نایب رییس اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: مرکز خدمات سرمایه گذاری این استان با نیت تسهیل شرایط کسب و کار ایجاد شده که هم باید مجوزها را صادر کند و هم به مسائل سرمایه گذاران داخلی و خارجی رسیدگی نماید اما در عمل در این مجموعه یک سیکل ناقص از خدمات ایجاد شده است که کارکرد لازم را به نفع سرمایه گذار ندارد.

محمود سیادت اضافه کرد: برای ایجاد پنجره واحد باید همه ظرفیت ها به کار گرفته شوند تا کارکرد لازم از این عنوان به نفع بخش خصوصی حاصل گردد.

دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: سازمان بهداشت جهانی چندین سال پیش، پروتکلی را برای ایجاد تونل های ضدعفونی در مرزهای مشترک کشورها صادر نموده بود تا در صورت بروز بیماری و همه گیری، از این ظرفیت استفاده گردد، اما این ساختار پیاده نشد و در بحران ناشی از شیوع کرونا، با این خلاء روبرو شدیم و مرزهای کشورهای همسایه به روی ما بسته ماند.

محمدحسین روشنک اضافه کرد: ازسوی دیگر، کامیون در ایران قیمتی سه تا چهار برابر بازار جهانی دارد و همین امر باعث شده است کامیون های ایرانی در داخل جاده های کشور، پلاک افغانستان داشته باشند.

وی با بیان اینکه بخش خدمات خراسان رضوی در دوره کرونا فلج شده است، ادامه داد: باید ببینیم نمایندگان مجلس در این شرایط چه برنامه ای دارند و برای یاری به عبور از این بحران، چه اقدامی را رقم خواهند زد.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 840

به "خبرنگاران سهم خواهی بخش خصوصی از تصمیم سازی های حوزه مالیات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سهم خواهی بخش خصوصی از تصمیم سازی های حوزه مالیات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید