بحران نفت چگونه بر روابط واشنگتن و ریاض تأثیر خواهد گذاشت؟

به گزارش کلوب آگهی، فارس نوشت: یک نشریه آمریکایی در گزارشی نوشت که در پی بحران نفتی به وجود آمده، روابط ریاض و واشنگتن بیش از هر زمان دیگری در آستانه تحول بنیادین واقع شده است.

بحران نفت چگونه بر روابط واشنگتن و ریاض تأثیر خواهد گذاشت؟

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

با سقوط کم سابقه قیمت نفت آمریکا که پس از توافق کاهش حجم تولید و تنش میان روسیه و عربستان سعودی رخ داد، بسیاری در ایالات متحده آمریکا در خصوص لزوم ادامه روابط استراتژیک با ریاض سؤال و ابراز تردید کرده اند.

نشریه فارین پالیسی در گزارشی نوشته است که قانون گذاران جمهوری خواه آمریکایی به علت تحولاتی که اخیرا در حوزه نفتی رخ داده از عربستان به شدت عصبانی هستند.

به نوشته این نشریه، قانون گذاران آمریکایی در ایالت های نفتی از جمله تگزاس، آلاسکا و داکوتای شاقتصادی دولت سعودی را به راه اندازی جنگ اقتصادی متهم و قانونی را آماده کرده اند که طبق آن، نیروهای آمریکایی باید فورا از عربستان خارج شوند.

کیوین کریمر سناتور جمهوری خواه ایالت داکوتای شاقتصادی به فارین پالیسی گفت: سیاست های اخیر دولت سعودی در حوزه نفت آن سیاست هایی نیست که دوستان در پیش می گیرند و سعودی ها در سنجش حجم عکس العمل آمریکا دچار اشتباه شده اند.

او اضافه نمود: ائتلاف استراتژیک واشنگتن و ریاض از بین رفته و فرایند بازسازی اعتماد، زمان طولانی نیاز دارد.

بنابراین تعدادی از کارشناسان آمریکایی در خصوص اساس رابطه واشنگتن و ریاض سؤالاتی مطرح کرده اند. حتی دونالد ترامپ به طور علنی پرسیده است که آیا لازم است ایالات متحده از نفت عربستان حمایت کند؟ رئیس جمهور آمریکا بامداد روز سه شنبه بعد از آنکه قیمت نفت این کشور برای معاملات آینده به شدت کاهش یافت، از احتمال قطع واردات نفت از عربستان سعودی خبر گفت.

فارین پالیسی در ادامه به نقل از بروس ریدل از مدیران سابق سازمان سی.آی.ای که از مهمترین کارشناسان حوزه عربستان در آمریکا به شمار می رود نوشت که در حال حاضر تنها عامل بقای رابطه واشنگتن و ریاض، شخص دونالد ترامپ است و او رابطه نزدیکی با دولت سعودی دارد.

به گفته این مقام سابق سیا، اوضاع پس از انتخابات ریاست جمهوری در نوامبر پیش رو تغییر خواهد کرد، به طوریکه جو بایدن کاندیدای دموکرات این کارزار، دولت سعودی را در اصطلاح دولت پاریا (دولت یاغی و مطرود) خوانده و متعهد شده است که صادرات سلاح به ریاض را متوقف کند.

بروس ریدل سپس گفت که ایالات متحده آمریکا دیگر نیازی به عربستان سعودی ندارد و روابط در هم تنیده ریاض و واشنگتن هزینه بار شده و این درحالی است که ترامپ نیز شخصیتی غیر محبوب در واشنگتن به شمار می رود و روابط خوب وی با عربستان، نمی تواند موجب ترمیم چهره سعودی ها شود. او تأکید کرد روابط سعودی ها پیش از این با دموکرات ها بد بود؛ اما آن ها اکنون به تخریب روابط خود با جمهوری خواهان نیز اقدام کرده اند.

فارین پالیسی سپس به نقل از کارشناسان نوشت که آن ها عقیده دارند روابط در هم تنیده ریاض با ترامپ، به ایالات متحده چه در کنگره یا در سطح رسانه ها زیان خواهد زد و این میزان خسارت، بیش از فوایدی است که از جانب عربستان عائد آمریکا می شود.

به نوشته این نشریه، احساس ناخوشایند نسبت به عربستان سعودی نه تنها در میان دموکرات ها بلکه میان جمهوری خواهان نیز وجود دارد و جیمز انهوف سناتور جمهوری خواه از دولت ترامپ خواسته است تا عربستان سعودی و روسیه را به دلیل رفتار مخربشان مجازات کند.

فارین پالیسی به این موضوع نیز اشاره کرد که به هنگام حمله به تأسیسات نفتی عربستان در پاییز سال گذشته، دولت آمریکا عملا اقدامی نکرد.

این نشریه در پایان بار دیگر به تأثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر روابط ریاض و واشنگتن اشاره کرد و به نقل از بروس ریدل نوشت که پیش بینی می شود که در صورت پیروزی جو بایدن این روابط دچار بازبینی ریشه ای شود.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 760

به "بحران نفت چگونه بر روابط واشنگتن و ریاض تأثیر خواهد گذاشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران نفت چگونه بر روابط واشنگتن و ریاض تأثیر خواهد گذاشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید