هفته دولت به منزله یک فرصت

به گزارش کلوب آگهی، هانیه گرائیلی - فعال سیاسی:با پیروزی انقلاب اسلامی و عملی شدن هم پیوندی جمهوریت و اسلامیت در قاموس سیاسی و گفتمانی آن، دولت برآمده از رأی مردم جایگاه مهمی یافت و ظرفیت ها، نقش ها و کارویژه های متعدد و ویژه ای در اصول مختلف قانون اساسی برای آن پیش بینی شد؛ دولتی که در واقع، برآمده از بُعد جمهوریت این نوع از حکومت در قالب یک نگاه اسلامی بود.

هفته دولت به منزله یک فرصت

در این راستا، کاربست رویکرد سریالی حذف فیزیکی نیروها، مسئولان و سیاستگذاران انقلاب از سوی گروه ها، جریان های فکری و کشورهایی که تنها راه مناسب مبارزه با انقلاب را در این شیوه دیده بودند، به دفتر نخست وزیری رسید. تنها 3سال از انقلاب می گذشت و بی گمان ترور همزمان نخست وزیر و رئیس جمهور هر کشوری در این شرایط حساس، می توانست

تداوم حیات یک حکومت نوپا آن هم درحال جنگ را با مسائل و چالش های فراوان روبه رو سازد.

پشتوانه مردمی، شخصیت کاریزماتیک امام و همبستگی و انسجام اجتماعی موجود از دل این چالش، نماد نوینی را ایجاد کرد؛ نمادی برای تأکید بر یکی از ابعاد جمهوریت نظام، تأکید و بازنمایی جایگاه ویژه دولت و پاسداشت خدمات آن و فرصتی برای بازگویی فعالیت های اجرا شده.

الگوی رفتاری شهید رجایی و تجربه زیسته او در 4دهه اخیر، ارتباط نزدیکی را فارغ از هرگونه نگاه و سلیقه سیاسی با لایه های مختلف حیات اجتماعی ایجاد کرده که همین نمود مثبت اجتماعی، باعث ایجاد روایت هایی چون رجایی بودن و رجایی شدن شد. در واقع، شخصیت و الگوی رفتاری بازنمایی شده از رجایی، نمادی شده است از کارگزار و دولتمردی در تراز کشور و ترور و شهادتش، فرصتی است برای بازنمایی دولت در تراز انقلاب اسلامی.

با گذشت نزدیک به 4دهه از شکل یابی هفته دولت، آنچه امروزه و با توجه به شرایط حساس کنونی کشور می تواند شاه بیت بازتولید الگوی رفتاری دولت رجایی باشد و در واقع، می توان به نوعی فکت های دولت رجایی را در آن خلاصه کرد؛ قرارگرفتن دولت در کنار مردم و دانستن مردم از خود است.

بی تردید تنها در سپهر یکی شدن دولت و مردم بود که شرایط جنگ، مسائل اقتصادی، مسائل و چالش های داخلی و نوپایی انقلاب درحالی که هر کدام از این فاکتورها می تواند یک حکومت را با چالشی بسیار اساسی روبرو سازد، دولت رجایی را به عنوان الگو و نمونه در حافظه اجتماعی زیست جهان ایرانیان باقی گذاشت.

گزاره ای که در آن از یک سو مردم پشتیبان، حامی و همراه دولت خود بوده و در طرف دیگر نیز دولتی آشنا به مسائل مردم، شفاف، پاسخگو و قانونمدار، تمامی هم و غم خود را بر ارتقای سطح حیات اجتماعی در همه سطوح و بهبود شرایط آن گذاشته، واقع شده است.

در این نگاه، دولت و مردم یکی شده، انسجام اجتماعی ارتقایافته و با تاب آوری دوچندان، مسائل و چالش های موجود از سوی دولت و با همیاری و همکاری مردم، مدیریت و تحمل می شود و امید به گذار از این شرایط، روحیه، توان و انرژی مضاعفی را به مردم و دولتمردانی که خود را از مردم می دانند، می بخشد.

هفته دولت فرصتی است مغتنم، برای بروز و به منصه ظهوررساندن هم صدایی و باورداشت مشترک دولت و مردم تا دولت در یک ارتباط جامع، منسجم و فراگیر کارها و فعالیت های اجرا شده خود در یک سال اخیر در زمینه های مختلف را با توجه به شرایط حساس کنونی کشور برای حیات اجتماعی بازگو کرده و با نگاهی واقع نگرانه، شرایط حساس کنونی و پیش رو را برای مردم تبیین کند که خود می تواند موجبات همیاری و همراهی بیشتر جامعه با دولت را فراهم سازد. از این روست که رئیس جمهور محترم نیز همواره بر امیدآفرینی، توجه به مردم و تمشیت معیشت آنها به عنوان رئوس برنامه های دولت و یکی از سیاست های اصلی آن نگریسته و همواره بر آن تأکید کرده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 43

به "هفته دولت به منزله یک فرصت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفته دولت به منزله یک فرصت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید