مردم سال آینده چقدر یارانه می گیرند؟

به گزارش کلوب آگهی، مردم سال آینده چقدر یارانه می گیرند؟ این پرسشی است که پس از مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق بودجه مجلس مطرح شده است.

مردم سال آینده چقدر یارانه می گیرند؟

به گزارش کلوب آگهی به نقل از ایران، براساس مصوبه هفته گذشته کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از سال آینده با ترکیب یارانه نقدی و معیشتی، یارانه واحدی به مشمولان پرداخت می شود که رقم آن درمجموع به 72 هزار تومان می رسد. این کمیسیون با تغییر کامل الگوی پرداخت یارانه مصوب کرد که از سال 1399 یارانه نقدی و یارانه معیشتی با یکدیگر ادغام و در ماه یک نوبت یارانه به حساب سرپرستان خانوار واریز شود. علاوه بر ادغام و ترکیب دو یارانه جداگانه ای که هم اکنون به مشمولان پرداخت می شود، این کمیسیون تعداد مشمولان و همچنین مبلغ یارانه را نیز تغییر داد. براین اساس تعداد افراد مشمول از 60 میلیون نفر به 78 میلیون نفر افزایش یافته و میزان یارانه معیشتی به 27 هزار تومان نزول کرده است.

این درحالی است که هم اکنون 78 میلیون ایرانی از هشت سال پیش ماهانه به ازای هر نفر 45 هزار و 500 تومان یارانه نقدی بابت قانون هدفمندی یارانه ها دریافت می کنند. پس از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین که به رشد نرخ این فرآورده نفتی منجر شد، حدود 60 میلیون نفر نیز ماهانه یارانه معیشتی می گیرند که رقم آن نسبت به تعداد اعضای خانوار متفاوت است. به طوری که خانواده یک نفره 55 هزار تومان، خانواده دو نفره 103 هزار تومان، خانواده سه نفره 138 هزار تومان، خانواده 4 نفره 172 هزار تومان و خانواده پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان یارانه معیشتی دریافت می کنند.

آن طور که سخنگوی کمیسیون تلفیق اعلام کرده است، برای انتها دادن به اعتراض کسانی که مشمول یارانه معیشتی جدید قرار نگرفته اند، هر دو یارانه نقدی و معیشتی را با هم ترکیب و به ازای هر نفر 72 هزار تومان یارانه تجمیعی پرداخت می شود که در نگاه نخست افزایش هم دارد، اما محاسبه اعداد و ارقام و آن گونه که سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه به ایران می گوید: یارانه ترکیبی نه تنها افزایش ندارد بلکه با کاهش قابل توجهی هم روبه رو می شود.

براساس توضیحات مژگان خانلو، هم اکنون 42 هزار میلیارد تومان به عنوان یارانه نقدی میان 78 میلیون نفر توزیع می شود که مبلغ آن برای هر مشمول به 45 هزار و 500 تومان می رسد. با اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین نیز 31 هزار میلیارد تومان میان 60 میلیون مشمول توزیع می شود. درحالی که یارانه نقدی با رقم ثابتی برای هر مشمول پرداخت می شود، دولت یارانه معیشتی را بر اساس بعد و تعداد افراد خانوار پرداخت می کند.

بدین ترتیب مجموع منابعی که برای یارانه نقدی و معیشتی وجود دارد به 73 هزار میلیارد تومان می رسد که اگر به صورت مساوی بین 78 میلیون نفر یعنی جمعیتی که هم اکنون یارانه نقدی می گیرند، توزیع شود به هر نفر ماهانه حدود 72 هزار تومان می رسد. این درشرایطی است که در حال حاضر فردی که یارانه نقدی و معیشتی دریافت می کند بیش از این رقم دریافت می کند.

به طوری که هم اکنون هر فرد ماهانه 45 هزار و 500 تومان یارانه نقدی دریافت می کند که حتی با درنظر دریافت خانواده تک نفره ماهانه 55 هزار تومان هم یارانه معیشتی دریافت می کند که مجموع این دو یارانه برای یک نفر به بیش از 100 هزار تومان می رسد که 28 هزار تومان بیش از رقم 72 هزار تومان مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس است. حال اگر این فاصله را برای خانوارهای پرجمعیت تر محاسبه کنیم اختلاف قیمت به مراتب بیشتر می شود. بنابراین هر چند در مصوبه کمیسیون تلفیق 18 میلیون یارانه بگیر نقدی که در لیست یارانه معیشتی قرار ندارند به فهرست یارانه تجمیعی اضافه می شوند، اما 60 میلیون نفری که هم اکنون هر دو یارانه را دریافت می کنند ماهانه بین 28 تا 72 هزار تومان کمتر یارانه می گیرند.

درواقع این مصوبه به زیان مشمولان فعلی هر دو یارانه که عمدتاً جزو دهک های پایین درآمدی هستند و به سود 18 میلیون نفری که مشمول یارانه معیشتی نشده اند، خواهد شد. حال اینکه آیا مصوبه کمیسیون تلفیق اجرا می شود یا همین فرایند فعلی و نظر دولت ادامه می یابد به صحن علنی مجلس و شورای نگهبان بستگی دارد.

در صورتی که مصوبه کمیسیون تلفیق در صحن علنی مجلس با رأی مثبت بیشتر کنندگان روبرو شود و در نهایت شورای نگهبان هم با آن موافقت کند، این مصوبه به قانون تبدیل می شود و دولت موظف است آن را اجرا کند.

اما اگر توضیحات دولت مبنی براینکه این مصوبه به نفع یارانه بگیران اصلی نیست مورد توجه قرار گیرد و مصوبه رأی نیاورد همین روال فعلی ادامه خواهد یافت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 511

به "مردم سال آینده چقدر یارانه می گیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم سال آینده چقدر یارانه می گیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید