طراحی خودروی خودران با همکاری دانشگاه تهران در کشور کلید خورد

به گزارش کلوب آگهی، محققان هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در یک شرکت دانش بنیان با همکاری دانشگاه تهران در صدد هستند که خودروهای خودران را در کشور طراحی و به فراوری برسانند.

طراحی خودروی خودران با همکاری دانشگاه تهران در کشور کلید خورد

جهت دریافت مشاوره خدمات تعرفه طراحی کاتالوگ دیجیتال از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از نماشو بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، علی رسولی زاده مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان گفت: کشورهای پیشرو و شرکت های عظیم فراورینماینده اتومبیل های خودران، صندلی فعلی خود را مدیون تصمیمات هوشمندانه مدیران دهه های گذشته می دانند، چرا که در حقیقت بذر هوش مصنوعی و صنایع هوشمند در دهه های پیشین در این کشورها کاشته شده و با توسعه نرم افزارهای هشداردهنده و نظارتی مبتنی بر هوش مصنوعی به عنوان دستیار راننده شروع شده است.

وی افزود: این نرم افزارها به یاری ابزارهای یادگیری تقویتی، قدرتمندتر شده اند و اکنون در اتومبیل های فوق پیشرفته خودران استفاده می شوند. سیستم هوشمندی که در این ماشین ها به کار گرفته می گردد، در حقیقت راننده هوشمند این اتومبیل هاست.

رسولی زاده خاطر نشان کرد: برای بومی سازی این فناوری در صنعت خودرو، باید طراحی هایی انجام دهیم که از یک سو با آخرین دستاوردهای دنیای فناوری هماهنگ بوده و از سوی دیگر، کاربردی و با بافت بومی و جغرافیای کشور منطبق باشد.

مدیر شرکت دانش بنیان بیان کرد: توسعه در حوزه خودروهای خودران، گام بلند دیگری است که در حوزه توسعه صنایع هوشمند در حال تحقق است.

وی گفت: بدین منظور، صنعتگران با همراهی مراکز دانشگاهی و متخصصان زبده علوم کامپیوتر و های تک، همکاری های دوجانبه ای را در برنامه دارند.

به گفته وی، تحقق این پروژه در صنایع خودروسازی ایران می تواند نویدبخش هوشمندسازی صنایع مادر و ورود به دنیای فراوری وسایل نقلیه خودران در ایران باشد.

وی با بیان اینکه به همین دلیل در صدد برآمدیم تا خودروهای خودران را با همکاری دانشگاه تهران طراحی کنیم، افزود: فاز اول این همکاری را که مرحله تحقیق و توسعه در حوزه یاری راننده خودران است، از اسفند ماه 1399 شروع نموده و پیاده سازی و انجام کامل این پروژه در قالب یک پروژه دوساله برنامه ریزی شده است.

وی ادامه داد: به همین دلیل، مهندسان هوش مصنوعی و متخصصان یادگیری ماشین در مرکز تحقیقات هوش مصنوعی این شرکت دانش بنیان، آخرین دستاوردهای پژوهشی در زمینه توسعه و طراحی ماشین های خودران را آنالیز و استخراج می نمایند و بر اساس این دستاوردهای پژوهشی به تجهیز صنعتگران می پردازند.

رسولی زاده ادامه داد: بخشی از خدماتی که در این دوره دو ساله تعریف و در قالب سرویس های هوشمند ارائه خواهد شد شامل تشخیص مانع و فاصله از اشیا پیرامون، تشخیص علائم هدایت و رانندگی، می گردد.

وی افزود: همچنین پیش بینی رفتار عابر پیاده، تشخیص قصد عابر پیاده، پیاده سازی سخت افزاری، پایش شرایط راننده (هوشیاری و خواب آلودگی)، پایش شرایط جاده (تشخیص راستا، تشخیص لاین، تشخیص سایر خودروها و شرایط آن ها)، توسعه عاملان خودران بر پایه فناوری یادگیری تقویتی و غیره از دیگر عواملی است که در طراحی این خودروها در نظر داریم.

وی گفت: مرکز تحقیقات هوش مصنوعی این شرکت دانش بنیان با دارابودن سرمایه انسانی متخصص و زیرساخت های قوی و توان پردازشی، بستر قدرتمندی برای حرکت در حوزه هوش مصنوعی دارد.

وی گفت: همکاری دوجانبه این شرکت دانش بنیان و دانشکده مهندسی کامپیوتر و برق دانشگاه تهران در راستای طراحی اتومبیل های خودران زمینه تجهیز صنایع خودروسازی را فراهم می نماید تا از مکانیسم یادگیری تقویتی نیز به عنوان مغز کنترلگر ماشین استفاده نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1547

به "طراحی خودروی خودران با همکاری دانشگاه تهران در کشور کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی خودروی خودران با همکاری دانشگاه تهران در کشور کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید