روایت وزیر بهداشت از روز های اول شیوع کرونا؛ شبی 15 دقیقه هم نمی خوابیدم!

به گزارش کلوب آگهی، وزیر بهداشت ضمن بیان اینکه با شیوع ویروس کرونا در چین پیش بینی های لازم برای مقابله با ویروس در ایران انجام شد، از دستاورد ها و اقدامات فداکارانه کادر درمانی در این مدت سخن گفت.

روایت وزیر بهداشت از روز های اول شیوع کرونا؛ شبی 15 دقیقه هم نمی خوابیدم!

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در مراسم رونمایی از لباس مخصوص کادر درمانی در مقابله با کرونا، گفت: از اصلی ترین ارکان این حرکت ملی از اتاق اصناف، همکاران سازمان غذا و دارو و همکاران مهربان صدا و سیما که در این ایام همراه ما بودند. از اولین دقایقی که خبر شیوع ویروس کرونا را در کشور چین شنیدم، دستورالعمل هایی نوشتیم و کوشش کردم برنامه ریزی و مدیریت این کار را به عنوان یک سرباز کوچک نظام در دست گیرم.

وی با بیان اینکه یکی از ایام تلخ ترین و ملال آورترین روز های مدیریت بیماری همان روز های نخستی بود که مدافعین سلامت در خط مقدم مبارزه با بیماری ماسک و دستکش نداشتند، توضیح داد: من در دو هفته اول شاید شبی 15 دقیقه هم نمی خوابیدم چراکه موج سهمگینی به سمت ما آمده بود. کسانی که روزی به ریش ما می خندیدند و در رسانه هایشان مارا مورد تمسخر قرار می دادند زمانی که گرفتار این بیماری شدند دریافتند سرزمین ما با چه عظمتی در مقابل این هجمه ایستاد؛ البته ما برای گرفتاری هیچ قوم و ملتی شادمان نمی شویم.

وی در ادامه با بیان اینکه میزان تخت در کشور هایی مثل آمریکا و اروپا برای هزار نفر جمعیت در بدترین شرایط بین پنج تا هفت برابر میزان تخت های ما است و میران پرستار به تختشان نیز در بدترین شرایط سه برابر ما است. اضافه نمود:، اما شما دیدید در حالی که در پشت درب بیمارستان هایشان میزان زیادی انسان سرگردان بودند، پیرمرد ها و پیرزن ها را نادیده گرفتند و...، اما در کشور ما حتی یک کارتن خواب سرگردان نماند و یک بیمار مسن در بیمارستان ها نبود که به دلیل در اولویت بودن جوانتر ها بدون خدمات بماند.

نمکی با بیان اینکه ما در بدترین شرایط تحریم بودیم، گفت:، اما موضوع را به گونه ای مدیریت کردیم که امروز پنج به یک از آمریکا و اروپا در این بازی جلوتر هستیم. این مهم با همت و غیرت ملی به دست آمد. حتی یک پرستار و یک پزشک در روز هایی که ماسک و دستکش کم داشتیم، به دلیل کمبود این امکانات پشت به مردم نکرد. البته ما از روز های شیوع بیماری در چین آغاز به ذخیره این اقلام و جلوگیری از صادرات آن کردیم. خاطرم هست حتی روز های اول جلوگیری از صادرات ماسک، وزیر اقتصاد با بنده تماس گرفت و علت این تصمیم را جویا شد و ما اعلام کردیم که طوفانی سنگین را پیش بینی می کنیم.

وی اضافه نمود: با همه این اوصاف در روز ها و هفته اول دچار کمبود ماسک و دستکش شدیم. خاطرم هست وقتی یکی از فرماندهانم به کرونا مبتلا شد به او گفتم چرا بدون ماسک و دستکش به بخش بیماران رفتی و او پاسخ داد وقتی دیدم پرستار و پزشک بخش کمبود ماسک n95 دارند، دلم نیامد من هم از آن استفاده کنم و از صورتم بداشتم با اینکه می دانستم گرفتار بیماری می شوم اما، خواستم به آن ها بگویم جان من عزیزتر از آن ها نیست.

نمکی ادامه داد: این که کشوری در زمانی کوتاه و در 50 روز از یک وارد کننده صرف در بعضی اقلام به یک صادرکننده مقتدر تبدیل گردد، لطف خدا، بزرگی خون شهدا و سایه عظمت و معنویت آن بر سر کشور، در کنار همت عزیزانی است که کوشش کردند.

منبع: فرارو
انتشار: 22 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 787

به "روایت وزیر بهداشت از روز های اول شیوع کرونا؛ شبی 15 دقیقه هم نمی خوابیدم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت وزیر بهداشت از روز های اول شیوع کرونا؛ شبی 15 دقیقه هم نمی خوابیدم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید