راهکارهایی برای حفظ سلامت ناخن ها

به گزارش کلوب آگهی، ناخن ها نیز مانند سایر اعضای بدن به مراقبت و نگهداری احتیاج دارند و داشتن ناخنهای مرتب و کشیده یکی از رازهای مهم زیبایی دست و پاها می باشد. برای داشتن ناخن های زیبا و مستحکم از این نکات غافل نشوید.

راهکارهایی برای حفظ سلامت ناخن ها
قدرت و ظاهر زیبای ناخن های شما ممکن است نشانه ای از سلامت کلی بدنتان باشد. با این وجود، استفاده بیش از حد از بعضی محصولات، تغذیه ضعیف، و بسیاری انتخاب های سبک زندگی شایع دیگر می توانند همگی بر سلامت و شادابی ناخن ها تاثیرگذار باشند.

ناخن های ضعیف، شنماینده یا نرم ممکن است به یک بیماری زمینه ای مانند بیماری کلیوی، بیماری کبدی یا سوریازیس که احتیاجمند درمان هستند، اشاره داشته باشند.

با این وجود، روش رفتار فرد با ناخن های خود نیز می تواند اثر مستقیمی بر سلامت و قدرت آن ها داشته باشد. در ادامه با بعضی نکات و ترفند های کلی برای تقویت و حفظ سلامت ناخن ها بیشتر آشنا می شویم.

مصرف مکمل بیوتینبیوتین که به نام های ویتامین B7 و ویتامین H نیز شناخته می گردد، یک ویتامین محلول در آب است، از این رو، در بدن ذخیره نمی گردد و باید نسبت به مصرف اندازه کافی از آن اطمینان حاصل گردد.

بیوتین می تواند به تقویت مو و ناخن ها و بعلاوه عملکرد درست سیستم عصبی یاری می نماید. این ماده مغذی در مواد غذایی مانند ماهی ساردین، تخم مرغ پخته، و حبوبات وجود دارد و بعلاوه مکمل های بیوتین نیز در دسترس هستند. پیش از مصرف مکمل بیوتین با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

کاهش تماس با آبتماس بیش از حد با آب می تواند موجب ضعف و شنمایندگی ناخن ها گردد. استفاده از دستکش هنگام شستشوی ظروف و بیرون نگه داشتن دست ها هنگام نشستن در وان حمام می تواند اندازه تماس ناخن ها با آب را کاهش دهد.

بی تردید، همیشه امکان پرهیز از تماس با آب وجود ندارد، اما می توان اندازه آن را به حداقل رساند.

تامین آب مورد احتیاج بدننوشیدن آب به اندازه کافی برای حفظ سلامت انسان لازم است و سلامت ناخن ها نیز از این شرایط مستثنی نیست. بدون رطوبت کافی، ناخن ها شنماینده شده و به راحتی پوسته پوسته می شوند. نوشیدن آب کافی به حفظ رطوبت و قوی باقی ماندن ناخن ها یاری می نماید.

توجه به رژیم غذاییدنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و متنوع و بعلاوه مصرف یک مولتی ویتامین با مواد معدنی می تواند نقش مهمی در حفظ سلامت و قدرت ناخن ها داشته باشد. یک رژیم غذایی که با کمبود ویتامین ها و مواد معدنی روبرو است می تواند بر سلامت کل بدن، از جمله ناخن ها تاثیرگذار باشد.1

کوتاه نگه داشتن ناخن هادر ناخن های کوتاه تر احتمال آسیب کمتری وجود دارد. هنگامی که فرد ناخن های بلندی دارد، بیشتر محتمل است که به چیزی یا جایی گیر کند در نتیجه بشکند یا ترک بردارد. کوتاه نگه داشتن ناخن ها می تواند به جلوگیری از شکستگی های احتمالی و حفظ استحکام و تقویت ناخن ها یاری کند.

استفاده مرتب از کرم مرطوب نمایندهاستفاده از کرم مرطوب نماینده مناسب برای دست می تواند به مرطوب نگه داشتن ناخن ها نیز یاری کند. ما باید بعد از شستن دست ها یا بعد از پاک کردن ناخن، از کرم استفاده کنیم تا به بازگرداندن رطوبت ناخن ها یاری کنیم.

از ضد عفونی کردن بیش از حد دست خودداری کنیدافراد معمولاً از ضدعفونی نماینده دست به عنوان جایگزین شستشو استفاده می نمایند. با این حال، ضد عفونی نماینده دست اغلب حاوی الکل است که می تواند رطوبت طبیعی و مورد احتیاج دست ها و ناخن ها را از بین ببرد. بنابراین استفاده مکرر از ضدعفونی نماینده دست می تواند ناخن ها را شنماینده و آسیب پذیر کند.

اگر استفاده از ضدعفونی نماینده دست تنها گزینه است، فرد باید از تماس آن با ناخن هایش خودداری کند و فقط اندازه کمی از آن استفاده کند.

هنگام استفاده از شوینده ها دستکش بپوشیدشوینده ها اغلب حاوی مواد شیمیایی خطرناک هستند. اگرچه ممکن است در هنگام استفاده از یک شوینده هیچ مسئله ای در پوست یا ناخن ها مشاهده نگردد، اما می تواند به آن ها آسیب برساند. هنگام استفاده از این محصولات از دستکش های لاستیکی استفاده نمایید تا از آسیب های احتمالی جلوگیری کنید.2

راه های برای قوی تر کردن ناخن ها به طور طبیعی

روغن زیتون برای ناخنناخن هایتان را به طور کامل با اندازهی روغن زیتون گرم ماساژ دهید و کاملا بپوشانید. 15 دقیقه صبر کنید و بعد با آب بشویید این درمان را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.

علاوه بر این 3 قاشق چای خوری روغن زیتون گرم و 1 قاشق چای خوری آبلیمو را با یکدیگر ترکیب کنید و با استفاده از یک تکه پنبه روی ناخن هایتان اعمال کنید.اجازه دهید تا خشک گردد و سپس یک دستکش نخی بپوشید، این کار را قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید و صبح روز بعد با آب گرم بشویید.

ناخنی سالم با چای سبزیک فنجان چای سبز را آماده کنید، اجازه دهید تا خنک گردد و سپس 10 تا 15 دقیقه ناخن هایتان را درون آن قرار دهید و این کار را 2 بار در هفته تکرار کنید.

علاوه بر این میتوانید 2 قاشق چای خوری چای سبز و اندازهی نمک و چند قطره روغن گندم را با یکدیگر ترکیب کنید و به مدت 5 دقیقه ناخن هایتان را درون آن بخیسانید و بعد با یک پارچه نخی خشک کنید.

این روش را 2 بار در هفته تکرار کنید.

شما بعلاوه میتوانید چند قطره روغن چای سبز را با روغن نارگیل یا ژل آلوئه ورا ترکیب کنید و یک یا دوبار در هفته روی ناخن هایتان ماساژ دهید.

روغن درخت چای برای ناخن زیباچند قطره روغن درخت چای را در یک کاسه کوچک با آبگرم ترکیب کنید و سپس به مدت 3 دقیقه ناخن هایتان را درون آن قرار دهید. این کار را چندین بار در هفته تکرار کنید.

علاوه بر این، یک دوم قاشق چای خوری روغن ویتامین E یا روغن جوجوبا و 4 یا 5 قطره روغن درخت چای را با یکدیگر ترکیب کنید و آن را به آرامی و به مدت چند دقیقه روی ناخن هایتان ماساژ دهید.

اجازه دهید تا خشک گردد و سپس با آب ولرم بشویید. این کار را 1 بار در هفته تکرار کنید.

داشتن ناخن هایی سالم با دانه های کتاناندازهی از روغن دانه های کتان را به آرامی به مدت چند دقیقه و قبل از خواب ماساژ دهید. برای حفظ رطوبت دستکش دست کنید.

بعلاوه میتوانید دانه های کتان را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. اینگونه که دو قاشق غذا خوری از دانه ها را به غلات یا اسموتی های مورد علاقه خود بیافزایید.

تاثیرات روغن ویتامین E بر ناخنروغن ویتامین E یکی دیگر از درمان های مناسب برای تقویت ناخن ها است. خاصیت مرطوب نمایندگی آن یاری میکند تا ناخن هایتان هیدراته و سالم بماند.

یک عدد کپسول ویتامین E را باز کنید و روغن آن را استخراج کنید و آن را روی ناخن هایتان اعمال کنید و به آرامی و به مدت چند دقیقه ماساژ دهید و این کار را هر روز قبل از خواب تکرار کنید.

برای دریافت مزایای بیشتر، پس از مشورت با پزشک کپسول های ویتامین E را به صورت خوراکی مصرف کنید.

سرکه سیب مفید برای ناخنسرکه سیب حاوی مواد مغذی مختلف مانند منیزیم، پتاسیم، کلسیم و آهن است که برای سلامت ناخن مناسب می باشد. علاوه بر این طبیعت اسیدی سرکه میتواند باعث درمان و یا مانع رشد قارچ و یا عفونت ناخن گردد.

اندازهی سرکه سیب را با آب در یک کاسه کوچک مخلوط کنید، ناخن هایتان را به مدت 5 تا 10 دقیقه در این محلول بخیسانید. این درمان را یکبار درهفته تکرار کنید.

یکی دیگر از گزینه ها این است که یک قاشق چای خوری سرکه سیب را در یک لیوان بریزید و 3 بار در روز بنوشید.

ناخن هایتان را ماساژ دهیدهر نوع محصول یا روغنی را که انتخاب نموده اید بر روی ناخن هایتان اعمال کنید و به آرامی بر مدت 5 الی 10 دقیقه ماساژ دهید.یک دستکش نخی بپوشید و بعد بخوابید و صبح روز بعد با آب گرم بشویید.

این درمان را به مدت چند هفته تکرار کنید. 3

پی نوشت:

1.www.behdasht.news

2.www.lafarrerr.com

3.www.namnak.com

منبع: راسخون
انتشار: 24 آبان 1400 بروزرسانی: 24 آبان 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1825

به "راهکارهایی برای حفظ سلامت ناخن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهایی برای حفظ سلامت ناخن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید