جزئیات وام 200 میلیونی فرزند سوم؛ مبلغ قسط و مدت زمان بازپرداخت ، این افراد می توانند از تسهیلات مسکن فرزند سوم استفاده کنندمدارک لازم برای دریافت وام مسکن فرزند سوم

به گزارش کلوب آگهی، نمایندگان مجلس در جریان آنالیز لایحه بودجه سال جاری، شرایط دریافت وام 200 میلیونی فرزند سوم را معین کردند. چه کسانی مشمول دریافت این وام می شوند؟ آیا این وام فقط برای خرید مسکن است یا برای اجاره هم می توان آن را دریافت کرد؟ صفر تا صد شرایط وام مسکن فرزند سوم را در این گزارش بخوانید.

جزئیات وام 200 میلیونی فرزند سوم؛ مبلغ قسط و مدت زمان بازپرداخت ، این افراد می توانند از تسهیلات مسکن فرزند سوم استفاده کنندمدارک لازم برای دریافت وام مسکن فرزند سوم

به گزارش خبرنگاران به نقل از تجارت نیوز، اخیرا آیین نامه وام 200 میلیونی فرزند سوم به بانک ها ابلاغ شد. نمایندگان مجلس در جریان آنالیز لایحه بودجه 1402 و در پی حمایت از قانون جوانی جمعیت، شرایط دریافت وام مسکن فرزند سوم را مشخص کردند.

اما آیا متقاضیان می توانند از این وام برای رهن خانه استفاده نمایند؟ یا فقط باید امکان استفاده از این وام برای ساخت مسکن فراهم شده است؟ شرایط دریافت وام 200 میلیون تومانی فرزند سوم چیست؟

مبلغ وام مسکن فرزند سوم، 200 میلیون تومان است. ضمن آنکه همه افرادی که دارای فرزند سوم هستند، مشمول دریافت آن نمی شوند. این وام پیش از این در بودجه سال گذشته آمده بود اما به متقاضیان ارائه نمی شد.

شرایط دریافت وام 200 میلیونی فرزند سوم

به طور کلی افرادی که صاحب مسکن نباشند، می توانند از تسهیلات مسکن فرزند سوم استفاده نمایند. بنا بر آیین نامه وام مسکن فرزند سوم در سال 1402، فاقدین مسکن یعنی کسانی که خود یا افراد تحت تکفل آنها از تاریخ 1 /1 /1384 فاقد واحد مسکونی یا زمین مسکونی هستند. ضمن اینکه از امکانات دولتی و غیردولتی برای تامین مسکن نیز تا به امروز استفاده نکرده باشند.

متقاضیان وام 200 میلیونی فرزند سوم باید شرط دوم یعنی تاریخ اعلامی تولد فرزند سوم را داشته باشند. به عبارتی بستگی دارد که فرزند سوم متولد چه تاریخی باشد.

بنا بر آیین نامه اجرایی تسهیلات فرزند سوم، خانوارهایی که از سال 1399 به بعد، صاحب فرزند سوم یا بیشتر شدند {یا می شوند} می توانند متقاضی این وام باشند. در غیر این صورت باید قید وام فرزند سوم را بزنند، حتی اگر فاقد مسکن باشند.

جزئیات تسهیلات مسکن فرزند سوم

تسهیلات قرض الحسنه ودیعه، ساخت یا خرید مسکن همانطور که گفته شد، 200 میلیون تومان مشخص شده است. این وام از محل سپرده های پس انداز و جاری قرض الحسنه پرداخت می گردد.

بازپرداخت این وام 20 ساله و کارمزد آن چهار درصد مشخص شده است. ضمن اینکه بانک ها پس از اعتبارسنجی متقاضیان، در صورت کافی نبودن اعتبار آنها، برای تامین ضامن می توانند از حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه یک آنها برای پرداخت وام اقدام نمایند.

ضمن اینکه متقاضیان وام 200 میلیون تومانی فرزند سوم می توانند با سفته یا ضمانت یک فرد نیز این وام را دریافت نمایند.

مدارک لازم برای دریافت وام مسکن فرزند سوم

متقاضیانی تسهیلات ودیعه باید قرارداد اجاره با کد رهگیری آن را و متقاضیان تسهیلات خرید باید مبایعه نامه با کد رهگیری در آن را داشته باشند. پ

اما برای دریافت تسهیلات ساخت مسکن، ارائه پروانه ساخت معتبر الزامی است و افراد باید اسناد مبین مالکیت خود را ارائه دهند. اگر هم صاحب ملک نیستند، باید قرارداد مشارکت در ساخت را اراده دهند.

در صورتی که اعتبارسنجی متقاضیان وام 200 میلیون تومانی فرزند سوم و مدارک مورد لازم تائید گردد، کل مبلغ وام در یک مرحله به او پرداخت می گردد.

اقساط وام 200 میلیونی فرزند سوم

آنطور که روزنامه تعادل گزارش داده است، اقساط وام مسکن فرزند سوم حدود یک میلیون تومان برآورد می گردد. بنا بر این گزارش، متقاضیان وام 200 میلیون تومانی فرزند سوم می توانند تکلیف دوره بازپرداخت را خودشان مشخص نمایند. یعنی در دوره کوتاه تر آن را بازپرداخت نمایند. البته انتخاب این گزینه هم یعنی ماهانه باید مبلغ بیشتری پرداخت نمایند.

در ادامه این گزارش آمده که محاسبه اقساز وام مسکن فرزند سوم نشان می دهد، متقاضی باید در مدت این 20 سال باید ماهانه 909 هزار و 91 تومان به بانک برگرداند. البته رقم اقساط در ماه های ابتدایی هر سال یعنی ماه های اول و سیزدهم و بیست و پنجم و ماه 229 با سایر ماه ها فرق دارد.

بنا بر محاسبه این گزارش، متقاضیان در ماه اول باید هشت میلیون تومان قسط پرداخت نمایند. بعلاوه متقاضیان وام مسکن فررزند سوم در ماه های سیزدهم باید هفت میلیون و 600 هزار تومان و در ماه بیست و پنجم باید هفت میلیون و 200 هزار تومان قسط پرداخت نمایند.

به عبارتی محاسبه اقساط حدود یک میلیون تومانی برای این وام به معنای آن نیست که افراد بتوانند با یارانه اقساط آن را پرداخت نمایند. زیرا که بعضی ماه ها اقساط آن تا حدود هفت میلیون تومان هم می رسد.

به طور کلی آنالیز آیین نامه تسهیلات وام فرزند سوم و آنالیز بازار مسکن نشان می دهد، مبلغ دریافتی چندان کمکی به صاحب خانه شدن افراد نمی کند.

وام فرزندآوری سال 1402

لازم به ذکر است سال گذشته نیز در پی سیاست افزایش جمعیت در کشور نیز مبلغ وام فرزندآوری از سوی مجلس مشخص شد. وام های فرزندآوری بدون الزام سپرده گذاری و با 6 ماه دروه تنفس برای پرداخت اقساط ارائه می گردد.

بر این اساس، وام فرزندآوری برای فرزند اول 30 میلیون تومان، فرزند دوم 60 میلیون تومان فرزند سوم نیز 90 میلیون تومان است. بعلاوه به ازای فرزند چهارم 120 میلیون تومان و به ازای فرزند پنجم و بیشتر نیز 150 میلیون تومان وام پرداخت می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1402 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 2206

به "جزئیات وام 200 میلیونی فرزند سوم؛ مبلغ قسط و مدت زمان بازپرداخت ، این افراد می توانند از تسهیلات مسکن فرزند سوم استفاده کنندمدارک لازم برای دریافت وام مسکن فرزند سوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات وام 200 میلیونی فرزند سوم؛ مبلغ قسط و مدت زمان بازپرداخت ، این افراد می توانند از تسهیلات مسکن فرزند سوم استفاده کنندمدارک لازم برای دریافت وام مسکن فرزند سوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید