جایزه نوبل فیزیک سال 2020 به پژوهشگران سیاهچاله ها رسید

به گزارش کلوب آگهی، راجر پنروز (Roger Penrose)، راینهارد گنزل (Reinhard Genzel) و آندریا گز (Andrea Ghez) که پژوهش های شان منجر به اکتشافات مهمی درباره سیاهچاله ها شد به عنوان برندگان جایزه نوبل فیزیک سال 2020 معرفی شدند.

جایزه نوبل فیزیک سال 2020 به پژوهشگران سیاهچاله ها رسید

نیمی از جایزه نوبل فیزیک امسال به دکتر پنروز رسید و نیمه دیگر این جایزه 1/1 میلیون دلاری بین دکتر گنزل و دکتر جز تقسیم شد. از سال 1901 که اهدای جایزه نوبل آغاز شد تنها سه زن توانسته بودند جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کنند. آندریا گز چهارمین زن فیزیک دانی است که پیروز به کسب این جایزه شده است.

دستاورد بزرگ برندگان نوبل فیزیک امسال چه بود؟

دکتر راجر پنروز استاد دانشگاه آکسفورد انگلستان است که سال ها پیش مقاله ای بسیار مهم درباره امکان شکل گیری سیاهچاله ها منتشر کرد. او در سال 1965، یعنی ده سال پس از مرگ آلبرت اینشتین در مقاله ای و با روش های ریاضیاتی نشان داد که سیاهچاله ها نتیجه مستقیم نظریه نسبیت عام اینشتین هستند. این در حالی بود که خود اینشتین به وجود چنین اجرامی اعتقاد نداشت.

  • 6 سوال درباره سیاهچاله ها و پاسخ آن ها

پژوهش های دکتر گنزل و دکتر جز که جایزه نوبل فیزیک را برای شان به ارمغان آورد درباره ابرسیاهچاله مرکز راه شیری بود. این دو اخترشناس برجسته در دهه 1990 میلادی به طور مستقل و با استفاده از داده های بزرگ ترین تلسکوپ های آن زمان نواحی مرکزی کهکشان راه شیری را با دقت بررسی کردند. نتایج رصدهای آن ها نشان می داد که جرمی بسیار سنگین در مرکز راه شیری وجود دارد که باعث حرکت بسیار سریع ستاره های اطراف هسته راه شیری می شود.

دکتر گنزل و دکتر جز به همراه تیم های شان روش های رصدی جدیدی را توسعه دادند که با استفاده از آن ها توانستند نواحی مرکزی راه شیری را در میان ابرهای میان ستاره ای غلیظ گاز و غبار رصد کنند. در نهایت این دو گروه به طور مستقل شواهدی قوی مبنی بر وجود یک ابرسیاهچاله پرجرم در مرکز کهکشان راه شیری یافتند. محاسبات آن ها نشان داد که جرم این ابرسیاهچاله حدود چهار میلیون برابر جرم خورشید است.

دکتر گنزل متولد کشور آلمان است و در موسسه ماکس پلانک آلمان و دانشگاه کالیفرنیا، برکلی فعالیت های پژوهشی خود را انجام می دهد. دکتر جز که در نیویورک متولد شده نیز استاد دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس است.

منبع: New York Times, Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1020

به "جایزه نوبل فیزیک سال 2020 به پژوهشگران سیاهچاله ها رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایزه نوبل فیزیک سال 2020 به پژوهشگران سیاهچاله ها رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید