3ژن عامل ناباروری کشف شد، جلوگیری از انتقال به نسل های بعد

به گزارش کلوب آگهی، دکتر مهدی توتونچی برگزیده داخلی بیستمین کنگره و جشنواره بین المللی رویان در مصاحبه با خبرنگاران در مورد تحقیقات خود گفت: تخمین زده می گردد که بیش از 40 درصد موارد ناباروری در مردان، آیدیوپاتیک است. علت اصلی این مسئله، شمار فراوان ژن هایی است که می تواند علت بروز استنوزواسپرمی باشد.

3ژن عامل ناباروری کشف شد، جلوگیری از انتقال به نسل های بعد

وی با بیان اینکه تاکنون بیش از 2000 ژن مؤثر در اسپرم زایی شناسایی شده که برای علت یافتن استنوزواسپرمی، آنالیز تمامی آنها اجتناب ناپذیر و سخت است، اضافه کرد: با وجود این، روش های جدید آزمایشگاهی، امکان رمزگشایی از پاتوفیزیولوژی استنوزواسپرمی و یافتن راهی برای درمان آن را فراهم می نماید.

برگزیده داخلی بیستمین کنگره و جشنواره بین المللی رویان با بیان اینکه در سال های اخیر برای تشخیص این مشکل خانواده هایی با مردان نابارور مورد توجه قرار گرفته اند، گفت: آنالیز های متداول در تشریح علت ناباروری تمام این موارد پیروز نبوده، با این وجود نمی توان علت ژنتیکی این موارد را انکار کرد به همین دلیل در صدد آمدیم به شکل ژنتیکی، این افراد را مورد آنالیز قرار دهیم تا ژن های مرتبط با آن را شناسایی کنیم.

عضو هیئت علمی گروه ژنتیک پژوهشگاه رویان گفت: عمدتاً رویکرد ما پیدا کردن ژن ها و عوامل نازایی و ناباروری در زنان و مردان است.

وی ادامه داد: در این پژوهش، آنالیز نقص حرکت در اسپرم را مورد آنالیز قرار دادیم که این موضوع باعث ناباروری می گردد.

توتونچی با بیان اینکه در این پژوهش پیروز به کشف سه ژن شدیم، گفت: این نقص ژن ها باعث عدم حرکت اسپرم شده که منجر به ناباروری می شوند.

برگزیده داخلی بیستمین کنگره و جشنواره بین المللی رویان با بیان اینکه در پروسه این تحقیقات، جهش های ژنتیکی در این ژن ها را کشف کردیم، توضیح داد: تغییر ژن ها منجر به ناباروری در مردان می گردد که به طور تعیین در این پروژه سه ژن را شناسایی کردیم.

وی با بیان اینکه این سه ژن می تواند عامل نقصان ژنتیکی باشد که به نسل های بعدی منتقل می شوند، اضافه کرد: شناسایی این ژن ها می تواند به ما یاری کند که از انتقال نسل ژنتیکی به نسل های بعدی جلوگیری کنیم و با روش های موجود، به تشخیص آنها قبل از تولد بپردازیم.

به گفته توتونچی، نتیجه این پژوهش منجر می گردد که از انتقال این جهش ژنتیکی به نسل های بعد جلوگیری کنیم.

برگزیده داخلی بیستمین کنگره و جشنواره بین المللی رویان اعلام نمود: 15 درصد عوامل ژنتیکی کشف نشده است که در حال حاضر پروژه های متفاوت و با رویکردهای مختلف به این موضوع می پردازند و کشف این سه ژن، تنها بخشی از این عوامل ژنتیکی محسوب می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 50

به "3ژن عامل ناباروری کشف شد، جلوگیری از انتقال به نسل های بعد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3ژن عامل ناباروری کشف شد، جلوگیری از انتقال به نسل های بعد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید