14 توصیه طلایی برای روزهای پایانی کنکور که قبولی شما را تضمین می نماید

به گزارش کلوب آگهی، توصیه های طلایی برای روزهای پایانی کنکور چیست؟ برای داوطلبان ورود به دانشگاه، قبولی در آزمون کنکور یکی از دغدغه های بزرگ است. تا جایی که آرامش خانواده های دانش آموزان را هم ممکن است تحت تاثیر قرار بدهد. اگر چه خواندن و مطالعه دروس قبل از برگزاری کنکور بسیار مهم است، اما در این میان باید نکاتی را هم برای حفظ آرامش روحی و سلامت جسمی رعایت کنید تا به خوبی از پس این امتحان سرنوشت ساز بربیایید. از قلم نیاندازید که هر چه به روزهای کنکور نزدیک تر می شوید، باید بیشتر مراقب خودتان باشید. در این مقاله از به شما توصیه های کاربردی و آسان برای روزهای پایانی به کنکور را گوشزد می کنیم تا با خیال راحت تر و استرس کمتری در این آزمون شرکت کنید. با سرویس همراه باشید.

14 توصیه طلایی برای روزهای پایانی کنکور که قبولی شما را تضمین می نماید

توصیه های کلیدی برای روزهای پایانی به کنکور

1- خوابتان را تنظیم کنید

تنظیم کردن ساعت خواب و بیداری چیزی نیست که در یک شب اتفاق بیفتد. پس باید از قبل و حداقل در دو هفته پایانی روی تنظیم خوابتان تمرکز کنید. برترین ساعت خواب، 10 شب و تایم بیداری هم باید حداکثر 6 صبح باشد.

در این فاصله مغز شما به خوبی استراحت می نماید و روز بعد سرحال و شاداب از خواب بیدار می شوید. اگر خواب منظمی نداشته باشید و سحرخیز نباشید، استرس بیدار نشدن از خواب می تواند روی نتیجه امتحانتان تاثیر منفی بگذارد. شما هم هرگز اهمیت ساعت خواب در شب های امتحان را نادیده نگیرید.

2- سر وقت غذا بخورید

علاوه بر تنظیم خواب، تنظیم ساعت خورد و خوراک هم از موضوعات مهم در روزهای پایانی به کنکور است. حتما را در برنامه غذایی تان جا بدهید تا برای آغاز درس خواندن، انرژی کافی داشته باشید. حتی اگر درستان زیاد است، هیچ وعده غذایی را حذف یا جابه جا نکنید. تغییر دادن سیکل غذا خوردن بر عملکردتان تاثیر منفی خواهد گذاشت.

3- آب بنوشید

نوشیدن آب می تواند بدنتان را از دهیدراته شدن در امان نگه دارد. اگر بدنتان کم آب گردد، روی سیستم گوارشتان تاثیر منفی می گذارد. از طرفی باعث کاهش انرژی تان خواهد شد. در طول روز به مقدار کافی آب و مایعات سالم، مثل آبمیوه های بدون قند غیر طبیعی، مصرف کنید. اما برای اینکه خواب بهتری داشته باشید و نصف شب از خواب نپرید، در خوردن آب، زیاده روی هم نکنید.

4- ورزش را از برنامه تان حذف نکنید

یکی از بزرگ ترین اشتباهات کنکوری ها در روزهای پایانی به کنکور، حذف کردن فعالیت های ورزشی است. حدود 20 دقیقه ورزش در روز، می تواند به ترشح هورمون شادی یاری نموده و استرس و اضطراب را از شما دور کند. از طرفی با ورزش کردن می توانید خواب و خوراک خود را هم بهتر تنظیم کنید.

5- غذای خوب بخورید

و روزهای پایانی به کنکور از اصول اساسی است. با غذا می توانید هم انرژی کافی داشته باشید و هم اضطراب را از بین ببرید. از طرفی خوردن غذاهای سالم می توان فشار خونتان را تنظیم و به تقویت سیستم ایمنی بدنتان یاری کند. سعی کنید مواد غذایی حاوی کربوهیدرات را در رژیم غذایی خود جای بدهید.

این مواد غذایی به خاطر سروتونین بالا، خاصیت آرام بخشی دارند. نان، ، جو، غلات سبوس دار و … گزینه های مناسبی برای خوردن هستند. اگر هم احساس کردید، قند خونتان پایین آمده است، کمی شربت، آبمیوه یا شکلات بخورید تا انرژی تان تامین گردد.

6- روی نقاط قوتتان تمرکز کنید

شاید خیلی از کنکوری ها در نگاه اول شانس شان را برای پیروزیت در کنکور بالا ندانند. در این مواقع روی آنچه می دانید و تلاشی که در مدت مطالعه و خواندن دروس تان نموده اید، تمرکز کنید. به این فکر کنید که هر خط از کتاب یا مقالاتی که خوانده اید، ارزش داشته اند و خودتان را عقب تر از بقیه تصور نکنید.

7- مطلب نو نخوانید

روزهای پایانی به کنکور، زمان مرور کردن مطالبی است که خوانده اید تا در فکرتان ماندگار شوند. در این فاصله باید وقتتان را به خواندن یادداشت ها و خلاصه نویسی ها اختصاص بدهید. مخصوصا باید دروس عمومی را با ورق زدن سریع کتاب و دوره کنید. در این صورت، مطالبی را که از قبل خوانده اید، برایتان یادآوری می گردد و تسلط شما برای پاسخ دادن به سوالات کنکور بالا می رود.

8- از استرس دور بمانید

طبیعتا استرس و اضطراب بخش جدایی ناپذیر زندگی بسیاری از افراد و خانواده ها است. ولی شما سعی کنید از محیط های متشنج و استرس زا دور بمانید. افکار منفی و تنش ها می توانند باعث تضعیف روحیه تان شوند و تمرکزتان را از بین ببرند. سعی کنید در روزهای پایانی کنکور، در محیطی آرام و بدون تنش درس هایتان را مرور کنید و تنها به پیروزی در امتحان فکر کنید.

9- لازم نیست همه چیز بدانید

از قلم نیاندازید که هیچ کس روی همه محتواها و مطالب درسی به طور کامل مسلط نیست. شما هم این تصور را از خودتان دور کنید که اگر خواندن مطلب یا کتابی را از قلم انداخته اید، پیروز نخواهید شد. همین که اصول، اطلاعات کلی و فرمول ها را بدانید کافی است.

10- تست بزنید

مهارت در تست زدن برای کنکوری ها بسیار مهم است. برای تست زدن هم هیچوقت دیر نیست. در روزهای پایانی به کنکور، با تست زدن می توانید شانس قبولی تان را تا حد زیادی بالا ببرید. تست زدن به شما یاری می نماید نقاط قوت و ضعفتان را بدانید. اما به هیچ وجه نباید دلسرد شوید یا انگیزه تان را از دست بدهید. اصول تست زنی را رعایت کنید و با تمرکز بالا، تست بزنید.

11- برطرف اشکال کنید

با تست زدن و مرور مطالب قدیمی، احتمالا با مواردی روبرو می شوید که خودتان به تنهایی از عهده پاسخ دادن به آن ها برنمی آیید. حتما اشکالاتی را که در حین تست زدن و خواندن مطالب با آن ها روبه رو می شوید، یادداشت کنید.

از مشاور تحصیلی یا دوستانتان بخواهید که در برطرف این اشکالات به شما یاری نمایند. این کار باعث می گردد فکر بازتری برای پاسخگویی به سوالات سر جلسه کنکور داشته باشید و اعتماد به نفستان بیشتر می گردد.

12- اضطرابتان را کنترل کنید

حواستان باشد که اگر استرس و اضطراب بیش از حد داشته باشید، هرچه رشته باشید، پنبه می گردد. این یعنی تمام تلاشتان به باد خواهد رفت. به همین دلیل باید روی کنترل استرس تان حسابی کار کنید. اگر خودتان به تنهایی از پس این موضوع برنمی آیید، حتما با یک مشاور یا روانشناس صحبت کنید.

حتی ممکن است متخصص و روانپزشک از شما بخواهد که برای کنترل استرستان، داروی خاصی مصرف کنید. حتما در این مواقع به توصیه های مشاورتان عمل کنید. ضمناً از خوردن داروهای ضد استرس و آرام بخش در روزهای پایانی، آن هم بدون تجویز پزشک خودداری کنید. این کار حتما به ضررتان تمام می گردد و آثار زیان بار آن، دامنتان را خواهد گرفت.

13- از خانواده تان یاری بخواهید

اگر در محیط خانواده، نکته یا مسأله ای آرامشتان را به هم می زند یا باعث ایجاد استرس و نا آرامی می گردد، حتما در خصوص آن با خانواده تان صحبت کنید. از آن ها بخواهید که در روزهای پایانی به کنکور، هوای شما را بیشتر داشته باشند.

حتی در صورتی که برای برنامه ریزی کردن دچار اضطراب می شوید، از آن ها بخواهید که در خصوص تجربیات خودشان با شما صحبت و هدایت تان نمایند. از قلم نیاندازید که اعضای خانواده اولین کسانی هستند که می توانند به شما در قبولی و پیروزی تان یاری نمایند.

14- وسایل لازم برای کنکور را آماده کنید

در روزهای پایانی به کنکور حواستان باشد که برای شرکت در جلسه باید لوازم و وسایل لازم را داشته باشید. مداد، اتوماتیک، پاک کن، ماشین حساب، خوراکی سالم، یک بطری آب یا آبمیوه و … چیزهایی هستند که از قبل باید آماده نموده باشید.

بعلاوه در نگهداری از کارت ورود به جلسه حواس جمع باشید. اگر به هر دلیلی کارت آزمون را گم کنید، حتما استرس زیادی را خواهید کشید و بر نتیجه کنکور تاثیر منفی خواهد گذاشت.

سوالات متداول

چطور استرس در روزهای پایانی به کنکور را کم کنیم؟

راه های کاهش استرس کنکور هر چند برای بعضی افراد ممکن است متفاوت باشد ولی می توانید با مرور کردن یادداشت ها، برطرف اشکال، تست زدن آن را کم کنید. در صورتی که باز هم اضطراب داشتید، یاری گرفتن از مشاوره و خانواده را از قلم نیاندازید.

چه غذاهایی به کاهش اضطراب کنکور یاری می نماید؟

یکی از توصیه های روزهای پایانی کنکور توجه به تغذیه است. مواد غذایی حاوی کربوهیدرات مثل نان، سویا، جو و … می توانند انرژی بدنتان را تامین نمایند. اگر هم دچار افت فند خون شدید، کمی شکلات و آبمیوه های طبیعی بخورید.

منبع: افق کوروش
انتشار: 16 تیر 1401 بروزرسانی: 16 تیر 1401 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 2051

به "14 توصیه طلایی برای روزهای پایانی کنکور که قبولی شما را تضمین می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 توصیه طلایی برای روزهای پایانی کنکور که قبولی شما را تضمین می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید