یوگای بارداری؛ ورزشی مفرح برای مادر و جنین

به گزارش کلوب آگهی، یوگای بارداری مزایای زیادی برای مادر و جنین دارد به شرطی که احتیاط لازم به عمل آید. یوگا موجب آرامش و سهولت در تنفس می شود، همچنین بدنتان را برای بارداری، زایمان و پس از زایمان آماده می کند. یوگای بارداری موجب آرامش جسم و روان شده و استرس های جسمی و روحی را کاهش می دهد.

یوگای بارداری؛ ورزشی مفرح برای مادر و جنین

بیشتر خانم ها، در دوران بارداری تمایل به حفظ تناسب اندام خود، بدون آسیب رسیدن به سلامت جنین دارند. یوگای بارداری بهترین راه برای دستیابی به این هدف است. در دنیای شلوغ و آشفته امروز، یوگا فرصت به آرامش رسیدن و ارتباط با جنین را برایتان فراهم می کند. چه آماتور باشید، چه حرفه ای، می توانید از مزایای یوگا در دوران بارداری بهره مند شوید.

یوگای بارداری چه کمکی به شما می کند؟

هنگامی که باردارید، ممکن است احساس کنید که بدن شما توسط یک بیگانه تسخیر شده است. تمام آنچه از خود می شناخته اید، درحال تغییر است. این تغییر، از کنترل شما خارج است و ممکن است احساس از خود بیگانگی کنید. در یوگا گفته می شود که بدن شما هر لحظه در حال تغییر است و شما بایستی این تغییر را بپذیرید. این تغییرات در بارداری، با سرعت بیشتری رخ می دهد و یوگا به شما کمک می کند تا به راحتی با این تغییرات کنار آمده، با بدنتان ارتباط برقرار کنید و خودتان را در آغوش بگیرید.

یوگای بارداری بهترین راه برای آماده شدن برای فرایند زایمان و لذت بردن از همراهی و دوستی با زنان باردار است. دوستی های دوران بارداری موجب تشکیل گروه های حمایتی تازه مادر ها و گروه های بازی نوپایان، در آینده می شود.

آیا یوگا در بارداری مجاز است؟

مطالعات زیادی پیرامون یوگای بارداری انجام نشده، اما از سوی پزشکان، منعی برای انجام یوگا در بارداری نیز ذکر نشده است. یوگا ورزشی ایمن و سودمند، برای مادر و جنین است.

اگر بارداری پرخطری را تجربه می کنید، پیش از شروع یوگای بارداری، حتما با پزشک خود مشورت کنید. همان گونه که می دانید، هر بارداری به سه دوره سه ماهه تقسیم می شود. یوگای بارداری در هر دوره، شامل حرکاتی خاص و متناسب با بزرگ شدن شکم است.

طی دوره بارداری، بدن هورمون ریلاکسین ترشح می کند که موجب می شود اندام ها راحت تر تغییر شکل داده تا برای رشد جنین، فضا ایجاد شده و بدن برای زایمان آماده شود. ریلاکسین، موجب می شود احساس انعطاف پذیری زیادی کنید، اما اگر مراقب نباشید، حرکات کششی زیاد، موجب ناپایداری مفصل ها و غضروف ها می شود.

بیشترین خطر برای زنان باردار در کلاس یوگا، خطر افتادن است. برای کاهش این خطر، خصوصا وقتی که شکم بزرگ می شود، باید از انجام تمرینات پرانایاما که موجب کاهش سطح اکسیژن شده و احتمال غش کردن را به دنبال دارد، اجتناب کرد.

یوگا در سه ماهه اول بارداری

در سه ماهه اول بارداری، تغییرات کمی در فرم بدن اتفاق می افتد. بهتر است در این دوره ذهن خود را برای تغییرات بیشتر در آینده آماده کنید. اگر احساس خستگی زیاد و تهوع دارید، به خودتان سخت نگیرید. بهتر است مربی را در جریان بارداری خود قرار دهید. از انجام حرکات بر روی پشت و کمر خودداری کنید، زیرا جریان خون ورودی به رحم را کاهش می دهد. از انجام حرکات کششی روی ماهیچه های شکم اجتناب کنید.

بیشتر بخوانیم: تغذیه بارداری هفته به هفته در سه ماهه اول بارداری

یوگا در سه ماهه دوم بارداری

سه ماهه دوم، بهترین زمان برای شروع یوگای بارداری است. تهوع صبحگاهی در بارداری از بین رفته و بزرگ شدن شکم شروع شده است. در این دوره بایستی حرکات مخصوص بارداری انجام شود. با افزایش حجم مثانه، انجام حرکات خوابیده روی شکم و پیچش های زیاد، توصیه نمی شود.

بیشتر بخوانیم: تغذیه بارداری هفته به هفته (سه ماهه دوم)

یوگا در سه ماهه سوم بارداری

در این دوره، بزرگی شکم مانع از انجام بسکمک از حرکات می شود. برای جلوگیری از خطر افتادن، بهتر است، هنگام ایستادن، پا ها را بیشتر باز کنید تا تعادل خود را حفظ کنید. اگر انجام حرکتی برایتان سخت و درد آور است، آن را انجام ندهید. از آوردن فشار روی عضلات شکم اجتناب کنید. مربی می تواند برخی حرکات را برای راحتی شما اصلاح کند.

بیشتر بخوانیم: تغذیه بارداری هفته به هفته در سه ماهه سوم بارداری

اگر برای اولین بار به کلاس یوگا می روید

بسکمک از زنان در دوره بارداری برای اولین بار به کلاس یوگا می فرایند. در این صورت، بهتر است کلاس های یوگای بارداری را انتخاب کنید. اگر نتوانستید در دوره یوگای بارداری ثبت نام کنید و به کلاس یوگای معمولی رفتید، حتما مربی را از بارداری خود آگاه کنید. زنان بارداری که شاغل هستند، معمولا در سه ماهه آخر بارداری، فرصت رفتن به کلاس یوگا را پیدا می کنند. هرچند که در این مدت کوتاه هم یوگا برایشان سودمند است، اما جهت بهره مندی بیشتر از منافع یوگا در بارداری، بهتر است از سه ماهه دوم در این دوره ها شرکت کنند.

اگر یک یوگی باتجربه هستید

اگر از جمله افراد با تجربه در زمینه یوگا هستید و از پیش از بارداری تمرینات یوگا انجام می دادید، خوب است که بدانید در دوره بارداری هم می توانید تمرینات یوگای خود را ادامه دهید. با بزرگ شدن شکم بایستی اصلاحاتی در برخی تمرینات انجام دهید. در صورتی که مسئله ای نداشته و احساس راحتی می کنید، می توانید برنامه منظم کلاس های خود را ادامه دهید، اما حتما مربی را در جریان بارداری خود قرار دهید. خود را مجبور نکنید که با همان شدت پیش از بارداری تمرین کنید. هر زمان که نیاز به استراحت داشتید، تمرین را رها کنید.

5 شرایط مناسب یوگای بارداری

انجام تمرینات زیر برای زنان باردار توصیه می شود.

  • کشش گربه-گاو (Cat-Cow Stretch): حرکتی آرام برای بیدار کردن ستون فقرات که کمک می کند، جنین در مناسبترین موقعیت برای زایمان قرار گیرد.
  • شرایط دروازه (Gate Pose): کشش پهلو که موجب افزایش فضا در داخل شکم می شود.
  • شرایط جنگجوی 2 (Warrior Pose II): حالت ایستاده برای تقویت پا ها و باز شدن لگن
  • شرایط کوبلر (Cobblers Pose): حرکت باز کننده لگن
  • شرایط پا ها بالای دیوار (Legs-Up-The-Wall): حرکتی جهت بهبود قوزک ها و پا های متورم

5 شرایط ممنوع در یوگای بارداری

حرکات زیر به هیچ عنوان، در یوگای بارداری توصیه نمی شود.

  • خم شدن به پشت
  • حرکات تعادلی روی یک پا
  • حرکت شتر
  • ایستادن روی دست
  • ایستادن روی سر

یوگا پس از بارداری

ممکن است بعد از زایمان علاقه زیادی به ادامه تمرینات یوگا داشته باشید. پزشکان توصیه می کنند تا 6 هفته پس از زایمان طبیعی و 8 هفته پس از سزارین استراحت کنید. هنگامی که جریان خونریزی پس از زایمان قطع شد و پزشک اجازه انجام تمرینات را داد، می توانید در دوره های یوگای پس از بارداری شرکت کنید. برخی تمرینات این دوره باعث افزایش شیر مادر می شود.

مهم است که تازه مادران، وقتی را به خود اختصاص داده و در دوره های یوگا شرکت کنند. حتی اگر نتوانند به تنهایی در این دوره ها حضور یابند، دوره های یوگای مادر و کودک می تواند نیاز آن ها را مرتفع سازد.

یوگا در بارداری باعث شادی و سلامتی زنان باردار می شود. هم چنین فرصت استثنایی دیدار با دیگر مادران باردار را فراهم می کند که می تواند پایه ای برای دوستی های آینده شود.

منبع: babycenter و verywellfit

منبع: setare.com
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1407

به "یوگای بارداری؛ ورزشی مفرح برای مادر و جنین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یوگای بارداری؛ ورزشی مفرح برای مادر و جنین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید