چگونه خانه را در کوتاه ترین زمان تمیز کنیم؟

به گزارش کلوب آگهی، اینکه چگونه خانه را در کوتاه ترین زمان تمیز کنیم کار سختی نیست. برای سروسامان بخشیدن به اشیا و وسایل رها شده در خانه، یک سبد عظیم بردارید. از اتاق پذیرایی که نخستین اتاقی است که به چشم هر بازدید کننده ای می آید آغاز کنید. وسایل اضافی را برداشته و آن ها را درون سطل بگذارید، بعد از اتمام کار فرصت دارید، آن ها را سرجای خودشان بگذارید. حالا می توانید به اتاق خواب فرزند دلبندتان بروید، کتاب ها و اسباب بازی های رها شده در سطح اتاق را برداشته و آن ها را در مکان مخصوص خود قرار دهید.

چگونه خانه را در کوتاه ترین زمان تمیز کنیم؟

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

خبرنگاران| برنامه زندگی یک خانم شاغل بسیار سخت و خسته نماینده و طاقت فردا است مگر اینکه بداند چطور تعادل را بین زندگی و کار خود رعایت کند. یک همسر یا مادر شاغل همچنان که وظیفه سنگین مراقبت از کودک و فراهم کردن فضای مطلوب برای رشد کودک را بر دوش خود می بیند، در عین حال مسئولیت های کار حرفه ای خارج از خانه را نیز برعهده داشته و مهم تر از همه برنامه نظافت کردن خانه و تامین آرامش فضای زندگی برای خانواده نیز اولویت بسیار عظیم او است.

مادران و خانم های شاغل همواره سعی نموده اند به برنامه نظافت کردن خانه ایده آل دست یابند که با بهره مندی حداکثر از فرصت ها، همواره خانه ای پاکیزه داشته باشند و کار های منزل را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهند.

به عبارتی دیگر، ایده آل ترین شرایط برای مادر یا همسر شاغل رسیدن به نقطه ای است که درحالی که زمان زیادی از روز را مشغول فعالیت خارج از منزل هستند، اما باز هم همواره خانه ای پاکیزه و آماده پذیرایی از مهمان دارند. در بیان خودمانی تر هیچ وقت استرس مهمان سرزده را تجربه نمی نمایند.

اول از همه اینکه یک مادر شاغل ضروری است تا چندکاره باشد و توانایی انجام چند فعالیت به صورت همزمان را در خود گسترش دهد. نکته با اهمیت بعدی برای داشتن یک برنامه نظافت کردن خانه کاربردی، اولویت بندی امور است.

شما باید بدانید که چه چیزی را ضروری است امروز تمیز کنید و چه چیزی را به بعد موکول می کنید. انجام چه کار هایی به صورت روزانه ضروریست و چه موارد را باید هفتگی یا ماهانه انجام داد.

به طور میانگین اگر خانم شاغلی تنها 170 دقیقه (2 ساعت و 50 دقیقه) از زمان خود را در روز به برنامه نظافت کردن خانه اختصاص دهد محیط خانه او در طول هفته پاکیزه خواهد بود، آرامش فکری بسیار شیرینی را تجربه می نماید و حتی زمان زیادی نیز برای انجام فعالیت های ورزشی، فرهنگی و تفریحی برای او خالی خواهد شد.

به همین دلیل باید برای تقویم هفتگی نظافت منزل خود چند بخش در نظر بگیرید. امور هفتگی مانند نظافت آشپزخانه، نظافت اتاق خواب، نظافت سرویس بهداشتی و … را معین نموده و بخش ها را به موارد جزئی تقسیم کنید و هر بخش را به یک روز از هفته اختصاص دهید. یک قسمت از تقویم خود را نیز برای روتین هایی که ضروری است تا هر روز انجام گردد خالی بگذارید.

استفاده از مواد شوینده تنها راه تمیز نگه داشتن خانه نیست، بلکه نظم در زندگی روزانه نیز می تواند در مرتب و تمیز نگه داشتن خانه موثر باشد. کار های عادی روزانه خانه را در همان روز انجام دهید و آن را به عقب نیاندازید، هر وسیله ای که به زمین افتاده است را برداشته و سرجای خودش قرار دهید.

برای سروسامان بخشیدن به اشیا و وسایل رها شده در خانه، یک سبد عظیم بردارید. از اتاق پذیرایی که نخستین اتاقی است که به چشم هر بازدید نماینده ای می آید آغاز کنید. وسایل اضافی را برداشته و آن ها را درون سطل بگذارید، بعد از اتمام کار فرصت دارید، آن ها را سرجای خودشان بگذارید. حالا می توانید به اتاق خواب فرزند دلبندتان بروید، کتاب ها و اسباب بازی های رها شده در سطح اتاق را برداشته و آن ها را در مکان مخصوص خود قرار دهید.

امروزه در بسیاری از خانه ها و آپارتمان های بازسازی شده از پوشش سرامیک برای دادن جلوه بیشتر به خانه استفاده می نمایند. کفپوش سرامیک به دلیل تماس مستقیم با مواد مختلف، بیشتر از سایر لوازم خانه در معرض آلودگی و کثیفی ها قرار می گیرد. راه های مختلفی برای تمیز کردن و البته تمیز نگه داشتن سرامیک کف وجود دارد.

اگر با کفش و یا با دمپایی در خانه تردد می کنید، سعی کنید یک یا چند پادری، در بخش های مختلف های خانه بگذارید. پادری ها گل و خاک موجود در کف کفش شما را می گیرند و مانع از انتقال آن ها به داخل خانه می شوند. به یاد داشته باشید استفاده از کفش درون خانه می تواند به کفپوش سرامیک خانه شما آسیب برساند.

مایع ظرفشویی و آب داغ، چربی را از کفپوش سرامیک می زداید.

اگر قصد تمیز کردن سرامیک های خانه خود را دارید، باید قبل از خرید مواد شوینده، جنس سرامیک خانه خود را در نظر بگیرید. یکی از ساده ترین راه های تمیز کردن سرامیک کف، استفاده از مایع ظرفشویی و آب داغ است. این محلول جادویی چربی کف سرامیک را از بین برده و کف را برق می اندازد.

از سرکه نیز می توانید برای تمیز کردن سرامیک کف اتاق بهره ببرید، سرکه را با آب گرم مخلوط نموده و تی را برداشته و درون محلول قرار دهید و روی کف بکشید. سرکه خاصیت ضدعفونی دارد و میکروب های موجود روی کف را از بین می برد. به یاد داشته باشید سرکه و دیگر مواد شوینده موجود از خاصیت اسیدی برخوردار هستند، پس قبل از اینکه نظافت را آغاز کنید؛ ابتدا قسمت کوچکی از سرامیک را که در معرض دید هم نیست، با مواد شوینده تمیز کنید و مدتی صبر کنید و ببینید که سرامیک چه واکنشی نشان می دهد.

یک زمان خاص را برای شستن لباس های کثیف در نظر بگیرید، به عنوان مثال می توانید هفته ای دو بار لباس های خود و اعضای خانوادتان را برای شستشو به ماشین لباسشویی بندازید؛ بنابراین لباس های چرکی که در طول هفته روی هم تلنبار و یا روی سطح اتاق پخش شده اند را جمع کنید. می توانید برای اینکه شستشوی بهتری داشته باشید، لباس های سفید و رنگی را از هم جدا نموده، تا از رنگ دادن لباس ها بهم جلوگیری کنید.

برای جلوگیری از رنگ دادن لباس ها بهم، لباس های رنگی و غیر رنگی را از هم جدا کنید.

لباس ها را بعد از خشک شدن، جمع آوری و تا نموده و درون کمد بگذارید. اگر به نظرتان می آید که داخل کمد ها نامرتب است، حالا وقت خوبی است که آن ها مرتب و تمیز کنید. نحوه مرتب کردن کمد لباس را در مقاله 8 نکته برای داشتن کمدی مرتب و شیک، به صورت کامل شرح داده ایم و می توانید در کمترین زمان ممکن کمدی تمیز و مرتب داشته باشید.

لباس هایی که می دانید دیگر استفاده ای از آن ندارید را به مراکز خیریه بدهید. با آغاز فصل جدید نیز برای جلوگیری از شلوغ شدن و بی نظم شدن کمد، لباس های فصل گذشته را بیرون آورده، مرتب نموده و روی آن را با کاور پوشانده و داخل چمدان بگذارید.

شما بهترین وسیله برای گردگیری و نظافت منزل را چه چیز می دانید؟ جواب این سوال جاروبرقی است. قبل از اینکه آغاز به شستن و یا نظافت کاری اساسی کنید، ابتدا باید گرد و غبار را از روی سطوح مختلف پاک کنید. جاروبرقی در اینجا به یاری شما می آید و می تواند گرد و غبار مانده روی مبل و فرش را به راحتی پاک کند.

با جاروبرقی همه جای خانه را به خوبی تمیز کنید، زیر مبل ها، تخت خواب و میز ناهارخوری را نباید فراموش کنید. اگر خانواده ای پرجمعیت دارید، سعی کنید هر شب، بعد از صرف آخرین وعده غذایی خانواده، سطح اتاق را با جاروبرقی به خوبی تمیز کنید.

نور همواره شادابی و طراوات را به خانه می آورد، پرده ها را جمع کنید و پنجره ها را باز کنید و از ورود نور طبیعی و هوای تازه به داخل خانه لذت ببرید. نور طبیعی باعث شادابی شما شده و فضای خانه را عظیم تر و سرزنده تر نشان می دهد. بهتر است اینکار را در فصول مناسب سرد انجام دهید تا خانه بیش از اندازه گرم نشده و گرما زده نشوید.

می توانید قسمتی از خانه، جلوی پنجره و یا بالکن ها را با گل های طبیعی و زینتی تزئین کنید. برای رشد بهتر و بیشتر گل ها آن ها را در مکانی قرار دهید که نور طبیعی بیشتری دریافت نمایند. هر هفته یکبار به سراغ گلدان ها رفته و آن ها را تمیز کنید، برگ های خشک شده ریخته درون گلدان و زیر گلدانی هایی که کثیف شده اند را برداشته و بشوئید.

نظافت کردن خانه کاری سخت و پیچیده است و می تواند بسیار کسل نماینده و وقت گیر باشد. بهتر است برای نظافت روزانه و هفتگی منزل و یا حتی خانه تکانی از اعضای خانواده خود یاری بگیرید و خودتان به تنهایی همه کار های خانه را انجام ندهید. بیشتر اوقات اعضای خانواده نمی دانند که شما به یاری نیاز دارید، بنابراین بهتر است این مشکل را با همسر و اعضای خانواده خود در میان بگذارید. به کودکتان در کار های خانه مسئولیت بدهید، از او بخواهید بعد از بازی کردن با هر اسباب بازی آن را دوباره سرجای خود بگذارد. اگر فرزندتان عظیم است از او بخواهید مقداری از زمان آخر هفته خود را به شما اختصاص دهد تا بخشی از کار های نظافت هفتگی منزل را به او واگذار کنید.

به بچه ها در کار های خانه مسئولیت بدهید و از آن ها بخواهید اتاق خود را تمیز نمایند.

از همسرتان نیز برای نظافت منزل یاری بخواهید. به یاد داشته باشید، نباید کیفیت کار خود را با آن ها مقایسه کنید، ایراد و غر زدن را کنار بگذارید و آن ها را از یاری کردن به نظافت روزانه منزل زده نکنید. اگر به تازگی آغاز به تقسیم کار های خانه نموده اید، باید بدانید نباید از همان ابتدا کار های زیادی را به اعضای خانواده محول کنید، از کارکم به زیاد آغاز کنید، تا اعضای خانواده در نظافت های بعدی نیز شما را همراهی نمایند.

از همسر و فرزندانتان برای اینکه در نظافت خانه به شما یاری می نمایند تشکر کنید و به آن ها بگوئید که چقدر کار شما را راحت و آسان نموده اند.

در این قسمت از مقاله می خواهیم شما را با نحوه نگهداری از فرش و موکت آشنا کنیم. فرش یا موکتی که در اتاق خانه شما قرار گرفته است، علاوه بر نظافت با مواد شوینده و مناسب نیازمند به مراقبت و نگهداری اصولی نیز هست.

اگر تصمیم دارید در قسمتی از اتاق پذیرایی، تعدادی گل و گلدان قرار دهید، حتما از زیر گلدانی بهره ببرید. زیرگلدانی از ریخته شدن آب روی زمین و فرش جلوگیری خواهد نمود و مانع از پوسیدن موکت، فرش و رنگ دادن به سرامیک خواهد شد. به گلدان های داخل خانه مقدار معینی آب دهید، تا آب از داخل زیر گلدانی به بیرون سرریز نکند.

اگر مبلمان را روی فرش یا موکت قرار می دهید، زیر پایه های مبل تکه های کلفتی از موکت و یا چوب را قرار بدهید، تا از جا انداختن مبل روی فرش و موکت جلوگیری کنید.

بسیاری از خانواده ها برای تمیز نگه داشتن فرش، از روفرشی استفاده می نمایند. می توانید از روفرشی هنگام صرف وعده های غذایی و یا هنگام بازی کردن بچه ها بهره ببرید.

اگر فرش یا موکت را در اتاق نورگیری پهن می کنید، از پرده های ضخیم و کلفت برای پوشاندن پنجره بهره ببرید تا جلوی ورود نور بیش از اندازه خورشید به اتاق را بگیرید. نور زیاد می تواند رنگ و بافت فرش را از بین برده و تاروپود آن را نابود کند.

دعا برای تمیز نگهداشتن خانه وجود ندارد، شما با اجرای چند ترفند ساده می توانید در کمترین زمان ممکن خانه تمیز و مرتب داشته باشید. خانه ام داغونه حوصله تمیزکاری ندارم! این جمله بیشتر خانم ها مخصوصا افرادی که شاغل هست می باشد. اما برای اینکه در کمترین زمان ممکن خانه مرتب تمیز و بدون هیچ شکستگی داشته باشید نیازمند این هستید که با شرکت خدمات نظافت منزل تماس بگیرید. آچارباز با داشتن افراد ماهر حتی کوچکترین نکات تمیزی خانه را رعایت می نمایند با خیال راحت می توانید به کار های خودتان برسید.

منبع: فرادید
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1578

به "چگونه خانه را در کوتاه ترین زمان تمیز کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه خانه را در کوتاه ترین زمان تمیز کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید