هرآنچه باید برای چیدمان یک اتاق خواب راحت و رویایی بدانید

به گزارش کلوب آگهی، هنگام طراحی اتاق خواب، بیشتر مردم روی قسمت هایی تمرکز می نمایند که بازتابی از احتیاجهای آن ها را موقع بیداری است. در واقع موقع طراحی اتاق خواب، بیشتر از آنکه به خوابیدن فکر کنیم، به چیزهایی که موقع بیداری احتیاج داریم تمرکز داریم. برای اینکه خواب راحتی داشته باشید ضروری است که قبل از هر چیز در اتاق خواب خود، امکانات یک خواب راحت و آرام را فراهم کنید. در ادامه با خبرنگاران مگ همراه باشید تا در خصوص اصول طراحی یک اتاق خواب آرام و راحت بیشتر بخوانید.

هرآنچه باید برای چیدمان یک اتاق خواب راحت و رویایی بدانید

چرا طراحی و نظم اتاق خواب اهمیت دارد؟

ما تقریبا یک سوم از زمان روز را در اتاق خواب مشغول استراحت هستیم. خواب آرام نقش مهمی در سلامت کلی جسم و روح ما دارد. وقتی خواب آرام و باکیفیت داشته باشیم، روز بعد انرژی بیشتری داریم.

معمولا اتاق خواب های ما جای مناسب و راحتی برای خواب نیستند. مثلا سعی می کنیم گوشی و لپ تاپمان را در نزدیکی تخت قرار دهیم تا موقع احتیاج بتوانیم سریع به آن دسترسی پیدا کنیم. حتی اگر به خودتان قول بدهید که بعد از خاموش شدن لامپ ها، دیگر سراغ گوشی نروید، وقتی در دسترس شما باشد، ممکن است این قانون را زیر پا بگذارید.

به خصوص اگر مشکل خواب داشته باشید و دیر به خواب بروید، احتمال اینکه سراغ گوشی بروید زیاد است.

غیر از قرار دادن وسایل دیجیتال در اتاق خواب، ما معمولا اشتباه دیگری هم در اتاق خواب تکرار می کنیم و آن نامنظم بودن اتاق است. هر لباس اضافه یا هر وسیله ای را که بخواهیم از دید مهمان دور کنیم، در اتاق خواب می ریزیم. چون اتاق خواب یک اتاق خصوصی است و معمولا کسی وارد آن نمی گردد، به یک جای امن برای جمع کردن خرت وپرت ها تبدیل می گردد.

بسیاری از افراد لباس های خود را روی جایگاه های اتاق خواب می گذارند. شاید باور نکنید ولی همین نامرتب بودن ظاهر اتاق خواب می تواند نقش مهمی در کیفیت خواب شما داشته باشد. وقتی در اتاق شلوغ و به هم ریخته می خوابید و تا دیروقت در تاریکی شب با گوشی در اینترنت دور می زنید، سلامت جسم و روح خود را به شدت در معرض آسیب قرار می دهید.

خوشبختانه با ایجاد کمی تغییر می توانید اتاق خواب خود را به جای ایدئالی برای خواب و استراحت تبدیل کنید. بعد از مدتی که در یک اتاق خواب آرام و راحت بخوابید، متوجه تاثیر کیفیت خواب روی زندگی روزمره خواهید شد.

نکاتی برای داشتن یک اتاق خواب آرام و راحت

بسیایر از افراد در دکوراسیون و تزیین اتاق خواب خود به عواملی که برای یک فرد بیدار می تواند مجذوب نماینده باشد، توجه می نمایند؛ مثلا استفاده از رنگ های روشن، نقاشی های مجذوب نماینده، نور زیاد و آفتاب فراوان.

مهم ترین کاری که شما در اتاق خواب انجام می دهید، خوابیدن است و بیشتر ساعات حضور در این اتاق را خواب هستید. وقتی به اندازه کافی نخوابید، بدن و فکر شما فرصت کافی برای استراحت نخواهد داشت تا بتواند فرایندهای ضروری برای زنده و سالم ماندن بدن را انجام دهد.

تعداد ساعاتی که می خوابید اهمیت دارد ولی کیفیت خواب هم مهم است. اگر 8 ساعت در تخت باشید ولی 4 ساعت از آن را بی قرار باشید و در تخت خواب از این پهلو به آن پهلو شوید، این خواب برای استراحت شما بی فایده است و روز بعد اثرات مخرب آن را مشاهده خواهید کرد.

چند تغییر کوچک می تواند محیطی آرام و راحت برای خوابیدن شما ایجاد کند. این تغییرات به توضیح زیر هستند.

دمای هوا

وقتی دمای هوای اتاق، خنک تر باشد، اندازه عرق کردن شما در طول شب کاهش پیدا می نماید و خواب آرام تری خواهید داشت. سعی کنید دمای هوای اتاق خواب را در حدود 20 درجه سانتی گراد نگه دارید. می توانید متناسب با حال وهوای خودتان، چند درجه آن را کمتر یا بیشتر کنید.

نور

نورهای آبی رنگ، نور خورشید و نور حاصل از لوازم الکترونیکی می تواند آرامش خواب افراد را به هم بزند. وسایل الکترونیکی را دور از اتاق خواب بگذارید. از پرده های ضخیم تر با رنگ تیره بهره ببرید و در طول شب از چراغ خواب هایی که نور زرد و ملایم دارند بهره ببرید.

حیوانات خانگی

اگر با وجود بی قراری های حیوانات خانگی نمی توانید خواب راحتی داشته باشید، بهتر است که آن ها را دور از اتاق خواب نگه دارید.

مرتب بودن اتاق

وقتی می خوابید نامرتبی ها و خرت وپرت های اتاق خواب را نمی بینید ولی آن ها می توانند روی کیفیت خواب شما تأثیر بگذارند. برای اینکه خواب آرام تر و راحتی داشته باشید، اتاق خواب را همواره مرتب نگه دارید و هر روز تخت خود را مرتب کنید.

اگر قانع شدید که اکنون زمان خوبی برای تغییر دادن اتاق و داشتن یک خواب راحت است، ادامه مطلب را دنبال کنید.

تغییر دکوراسیون اتاق خواب برای داشتن خواب آرام و راحت

رخت خواب یعنی روتختی، پتو، بالش و ملحفه ها نقش مهمی در کیفیت خواب دارند. اکر رخت خواب شما کهنه شده، پاره شده یا دمای لازم را برای داشتن یک خواب راحت در تخت ایجاد نمی نماید، احتمالا در آن احساس خوبی نخواهید داشت و خوابتان باکیفیت نخواهد بود.

رختخواب باکیفیت لزوما رخت خواب گران قیمت نیست بلکه رخت خوابی است که شما در آن احساس آرامش داشته باشید و تمیز باشد.

روتختی

روتختی ها تنوع زیادی دارند؛ از روتختی های سبک نخی گرفته تا روتختی های ساتن. برای انتخاب برترین گزینه بد نیست به فروشگاه های محل خود سر بزنید و آن ها را از نزدیک ببینید. سعی کنید روتختی را از جنس های طبیعی خریداری کنید مثلا نخ، ابریشم، بامبو یا لنین. ملحفه ها و روتختی هایی که از جنس پلی استر یا سایر منسوجات مصنوعی هستند می توانند گرما را در خود نگه دارند و باعث عرق کردن شما در طول خواب شوند.

بالش

بالش هم نقش مهمی در خواب باکیفیت دارد و یک بالش نامناسب، علاوه بر اینکه مانع از خوابیدن شما می گردد، حتی می تواند آسیب های فیزیکی به گردن و ستون فقرات وارد کند. بک بالش خوب باید از خمیدگی طبیعی گردن حمایت کند و ستون فقرات شما را هنگام خواب، در حالت کاملا خنثی و طبیعی قرار دهد.

موقع خرید بالش باید حالتی که موقع خواب دارید، در نظر بگیرید. اگر بیشتر به بغل می خوابید باید بالش های پرتر و محکم تر خریداری کنید. اگر روی شکم می خوابید باید بالش های نازک تری خریداری کنید و اگر به پشت می خوابید، بالش هایی خریداری کنید که نه خیلی محکم و نه خیلی شل باشند. ارتفاع بالش را هم باید با امتحان کردن آن، تنظیم کنید.

تشک تخت

تشک قدیمی که متناسب با حالت خوابیدن شما نباشد، می تواند مانع از خواب آرام و راحت باشد.

شاید فکر کنید که نرم ترین تشک، برترین گزینه است ولی اندازه نرم بودن یا سفت بودن تشک به حالت خوابیدن شما بستگی دارد. کسانی که به پهلو می خوابند بهتر است که نرم ترین تشک را انتخاب نمایند. در مجموع بهتر است تشکی خریداری کنید که اندازه نرم بودن یا سفت بودن آن در حالت میانه باشد. بهتر است که تشک را هم قبل از خرید امتحان کنید تا از راحتی آن مطمئن باشید.

معمولا تشک تخت را باید هر 7 سال یک بار عوض کنید. اگر تشک باکیفیت تری دارید شاید این مدت طولانی تر گردد. برای تشک هایی که کیفیت کمتری دارند، باید مدتی کمتر از 7 سال را برای تعویض آن در نظر بگیرید.

مانع شدن از ورود نور

نور طبیعی مزایای زیادی برای سلامت فرد دارد ولی وقتی نوبت خوابیدن می گردد، نور می تواند مانع بزرگی باشد.

هر نور زیادی می تواند ریتم شبانه روزی بدن را بر هم بزند و روی سطح ملاتونین تأثیرگذار باشد. ملاتونین هورمونی است که یاری می نماید شما احساس خستگی کنید و دلتان بخواهد که به خواب بروید.

با توجه به برنامه زندگی خودتان ممکن است لازم باشد که قبل از غروب خورشید بخوابید یا بعد از طلوع خورشید از خواب بیدار شوید. تابیش آفتاب در فضای اتاق، وقتی که می خواهید باز هم بخوابید، می تواند مانع خواب آرام و راحت گردد.

به غیر از نور آفتاب، نورهای داخل اتاق هم می توانند تأثیر بگذارند. روشن کردن چراغ ها یا لامپ های پرنور، درست بالای سر در شب و استفاده از آنها تا زمان خواب نیز می تواند ملاتونین را سرکوب کند، بدن شما را در حالت بیداری نگه دارد و به طور بالقوه از به خواب رفتن شما جلوگیری می نماید.

یک راه چاره خوب، کم کردن نور است. اگر برای کار به نور احتیاج دارید و اتاق دیگری برای استفاده ندارید، یک چراغ رومیزی با یک لامپ زردرنگ و گرم خریداری کنید. به محض اینکه کار خود را برای شب کنار گذاشتید، چراغ سقفی را خاموش کنید و نور سایر چراغ ها را کم نگه دارید.

پرده های تیره رنگ

استفاده از پرده های تیره و ضخیم یاری می نماید که در طول روز به اندازه کافی از نور آفتاب بهره ببرید و هر زمان که احتیاج به خواب داشتید، با کشیدن پرده مانع تابش نور شوید.

چشم بند خواب

اگر نمی توانید با پرده یا روش های دیگر نور اتاق خواب را کم کنید، از چشم بند موقع خواب بهره ببرید. چشم بندهایی که با اسطوخودوس معطر شده اند می توانند آرامش بخش باشند.

شیشه های فیلترنماینده نور آبی

همه می دانیم که خاموش کردن وسایل الکترونیکی چند ساعت قبل از خواب، باعث کاهش تماس با نور آبی و بهبود کیفیت خواب می گردد. اما معمولا موقع خواب آن را فراموش می کنیم یا وسوسه کار با گوشی اجازه نمی دهد که آن را کنار بگذارید.

بسیاری از ما در ساعات آخر شب کار می کنیم یا از گوشی برای پیگیری اخبار و چت کردن با دوستان و عزیزان استفاده می کنیم. در واقع تعداد افراد بسیاری کمی هستند که بتوانند در ساعات پایانی شب از نور آبی وسایل دیجیتال فاصله بگیرند. عینک هایی وجود دارند که می توانند نور آبی را فیلتر نمایند و اسیب های آن را به حداقل برسانند.

اگر مجبورید که در ساعت پایانی شب با نور آبی در تماس باشید از این عینک های مخصوص بهره ببرید. عینک های مسدودنماینده نور آبی باعث کاهش سرکوب ملاتونین ناشی از LED در نوجوانان می شوند. اما ایدئال ترین کار این است که در ساعات پایانی شب سعی کنید با هیچ نور مصنوعی تماس نداشته باشید و استفاده از لپتاپ، گوشی و… را به روز موکول کنید.

جایگزین کردن صداهای مزاحم با صداهای آرامش بخش

اگر خواب سبکی داشته باشید می دانید که کوچک ترین صدا هم می تواند مانع خواب آرام و راحت باشد. صداهایی که از بیرون از اتاق خواب می آیند یا صدای خروپف کردن یک نفر دیگر در اتاق، می تواند برای بسیاری از افراد آزاردهنده باشد و مانع خواب آن ها گردد.

برای حل این مشکل چندین راه چاره وجود دارد. می توانید از گوش گیر بهره ببرید یا یک ماشین ایجاد نویز سفید بهره ببرید.

پوشیدن لباس خواب نو

لباسی که برای زمان خواب می پوشید باید به اندازه کافی نرم و راحت باشد. باید بتواند شما را گرم نگه دارد و در عین حال قابل تنفس باشد. یعنی از جنس الیاف طبیعی تهیه شده باشد تا هوا از آن عبور کند. داشتن دکمه، زیپ و یراق های تزیینی می تواند مانع از خواب راحت گردد. سعی کنید همواره راحت ترین لباس را برای خوابیدن خود تهیه کنید.

تغییرات کم هزینه برای تبدیل کردن اتاق خواب به برترین جا برای خواب و استراحت

اگر اتاق خواب فعلی شما شرایط مناسبی برای خواب آرام و راحت ندارد، با انجام چند تغییر کم هزینه می توانید آن را به آرام ترین و راحت ترین اتاق خانه تبدیل کنید.

استفاده از پنکه

پنکه می تواند یک وسیله مقرون به صرفه برای داشتن خواب آرام و راحت باشد. با پنکه، دیگر صداهای مزاحم را نمی شنوید و هوای محیط خنک تر و دلپذیرتر می گردد و راحت به خواب می روید.

شستن ملحفه و رخت خواب

وقتی ملحفه و رخت خواب شما شامل روتختی و روبالشی و پتو، تمیز و معطر باشد، احساس بهتری برای خوابیدن دارید. خوابیدن در رخت خوابی که تمیز و خوشبو است بدون تردید حس بهتری دارد و یاری می نماید که خواب آرام و راحت را تجربه کنید. می توانید علاوه بر شست وشو، از عطرهای گیاهی مثلا عصاره اسطوخودوس هم برای افزایش آرامش بخشی رخت خواب خود بهره ببرید.

مرتب کردن اتاق خواب

یک تحقیق که در سال 2010 صورت گرفته نشان داده است افرادی که خانه های نامنظم دارند، وقتی در خانه هستند استرس بیشتری را احساس می نمایند. اگر دنبال روشی هستید که به وسیله آن خانه ای آرامش بخش تر داشته باشید و در آن بهتر استراحت کنید، قبل از هر چیز، خانه را مرتب کنید.

هر وسیله اضافه ای که در اتاق است کنار بگذارید. میزها، جایگاه ها و کمدهای اتاق را گردگیری و تمیز کنید. در دیوارها یا قسمت های مختلف اتاق انواع شلف و نظم دهنده را نصب کنید تا وسایل اضافه، لباس، حوله، رخت خواب و… را در آن ها مرتب کنید و از دسترس دور کنید.

جابه جا کردن بعضی وسایل

نگاهی به اتاق خواب خود بیاندازید. آیا شلوغ به نظر می رسد؟ بعضی از وسایل اتاق خواب را جابه جا کنید تا فضای اتاق، بازتر دیده گردد. هر چقدر فضای بازتر و خالی تری در اطراف تخت خود داشته باشید، احساس آرامش آن بیشتر می گردد.

عوض کردن هوای اتاق

خوابیدن در اتاق خوابی که بوی نامطبوعی دارد می تواند آزاردهنده و ناخوشایند باشد. هر روز در فصل هایی که هوا مطبوع است، پنجره های اتاق را برای ساعتی باز کنید تا هوای اتاق عوض گردد. دستگاه های بخور یا خوشبونماینده داخل اتاق بگذارید و از عطرها و اسانس های طبیعی برای خوشبو کردن محیط بهره ببرید. اسانسی که استفاده می کنید می تواند روی حال وهوای اتاق خواب، بسیار مؤثر باشد. مثلا می تواند آرامش بخش یا حتی شادی بخش باشد.

برای پیدا کردن برترین اسانس، بهتر است که درباره رایحه درمانی و خواص و ویژگی های اسانس های مختلف تحقیق کنید.

جمع بندی

شما ممکن است ساعات زیادی را بیدار داخل اتاق خواب خود بگذرانید ولی درنهایت باید اتاق خوابتان را طوری طراحی کنید که فضای مناسبی برای خوابیدن داشته باشد. خواب آرام و باکیفیت باعث می گردد که روز بعد، سرشار از انرژی و انگیزه باشید.

با انجام بعضی تغییرات ساده، می توانید اتاق خواب خود را به فضایی ایدئال برای خواب و استراحت تبدیل کنید. برای داشتن خواب آرام و راحت ابتدا اتاق را مرتب کنید، ملحفه ها و رخت خواب را عوض کنید و از ملحفه تمیز و خوشبو بهره ببرید، نورها و صداهای مزاحم را حذف کنید و در نهایت با یاری خوشبونماینده های فضا و اسانس های طبیعی، خوابی دلپذیر را تجربه کنید.

منبع: Healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 خرداد 1401 بروزرسانی: 31 خرداد 1401 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 2037

به "هرآنچه باید برای چیدمان یک اتاق خواب راحت و رویایی بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه باید برای چیدمان یک اتاق خواب راحت و رویایی بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید