وسایل ضروری برای کویرنوردی چیست؟

به گزارش کلوب آگهی، انتخاب مناسب وسایل سفر به کویر اهمیت بسیار زیادی دارد و به همراه نداشتن وسایل و تجهیزات لازم می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.

وسایل ضروری برای کویرنوردی چیست؟

فردی که قصد سفر به کویر و کویرنوردی را دارد، علاوه بر اینکه باید مهارت و آشنایی کافی با محیط کویر و خطرات بالقوه آن را داشته باشد، باید تمام وسایل ضروزی سفر به کویر را نیز همراه خود داشته باشد؛ چراکه این وسایل می تواند سفر به کویر را امن تر و راحت تر کند و حتی در بعضی از موارد می تواند انسان را از خطر مرگ نجات دهد. در ادامه این مقاله به لیست وسایل ضروری سفر با تورهای کویرگردی اشاره خواهیم کرد.

وسایلی که برای کویرنوردی نیاز خواهید داشت

 • کلمن و قمقمه آب
 • سایه بان پایه دار
 • وسایل بهداشت شخصی
 • زیرانداز و پتوی مسافرتی
 • کرم ضدآفتاب
 • کوله پشتی مناسب
 • اپلیکیشن های موقعیت یابی
 • عینک آفتابی مناسب
 • چادر مناسب کویر
 • حشره کش
 • دوش خورشیدی
 • جعبه یاری های اولیه
 • ٰلباس مناسب در کویر
 • دیگر تجهیزات ضروری در کویر

کلمن و قمقمه آب

قطعا آب در کویر گنجی بی نهایت ارزشمند است. پیاده روی در کویر باعث تعریق زیاد و از دست رفتن آب بدن می گردد. فردی که قصد کویرنوردی را دارد، باید در طول روز حداقل چهار لیتر آب بنوشد؛ بنابراین، قبل از ورود به کویر آب کافی بنوشید و آب کافی نیز همراه خود داشته باشید.

بعلاوه به خاطر داشته باشید که خنک نگه داشتن مواد غذایی، نوشیدنی ها و میوه ها جهت جلوگیری از فساد آن ها مستلزم استفاده از یک کلمن خوب است. برای افزایش کارایی کلمن باید آن را با بطری های آب سرد و قطعات کوچک یخ پر کنید.

سایه بان پایه دار

بدون تردید یکی از مسائل اصلی کویرنوردی، آفتاب سوختگی است؛ مخصوصا ظهرها که دمای هوا به بیشترین مقدار خود می رسد و خورشید به صورت عمود به زمین می تابد؛ برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است حتما یک سایه بان پایه دار همراه خود داشته باشید تا در موقع استراحت و نشستن از آن بهره ببرید.

وسایل بهداشت شخصی

شما نباید به خاطر اینکه در میان کویر هستید، بهداشت را فراموش کنید؛ بلکه باید تمام وسایل بهداشتی مثل مسواک و خمیردندان، شامپوی سر و شامپوی بدن یا حداقل یک دستمال مرطوب و محلول بوگیر همراه خود داشته باشید. توصیه می کنیم همه این وسایل را درون یک کیف قرار دهید تا کنار هم و در دسترس باشند و حمل آن ها نیز آسان تر باشد.

زیرانداز و پتوی مسافرتی

قطعا در کویرنوردی طولانی مدت در کویر از این دو وسیله استفاده خواهید کرد تا از گرد و غبار و سرما در امان باشید. زیرمقدارای مخصوص کمپ زدن، بسیار مناسب و کاربردی هستند.

کرم ضدآفتاب

به همراه داشتن کرم ضدآفتاب درست مانند آب کافی لازم است. سعی کنید از کرمی بهره ببرید که از پوست صورت در مقابل آفتاب سوختگی و اشعه UV خورشید محافظت کند؛ اشعه ای که موجب آسیب تماشا پوست و سرطان می گردد. در کویرنوردی لازم ات که هر چند ساعت یک بار حتما از کرم ضدآفتاب بهره ببرید.

کوله پشتی مناسب

کوله پشتی نیز یکی از وسایل ضروری برای سفر به کویر برای حمل وسایل مختلف از جمله آب، غذاهای سبک و جعبع وسایل یاری های اولیه است. کوله پشتی باید سبک وزن و مقدار شما باشد. معمولا کوله پشتی های کویرنوردی یک محفظه آب و یک لوله نیز برای نوشیدن آب دارند که تا کنار دهان شما کشیده می گردد. این موضوع باعث می گردد که مجبور نباشید برای هر بار نوشیدن آب، بطری آن را از کوله خارج کنید.

اپلیکیشن های موقعیت یابی

در صورت عدم امکان استفاده از دستگاه های GPS حرفه ای، اپلیکیشن آنلاین و آفلاین گوگل مپ و اپلیکیشن آفلاین Maps.me ابزارهایی هستند که می توانید از آن بهره ببرید. بعلاوه اپلیکیشن Roadtrippers هم می تواند مکان های مجذوب نماینده جهت را برای شما نمایش دهد.

عینک آفتابی مناسب

به همراه داشتن عینک آفتابی مناسب جهت محافظت چشم در برابر شن و ماسه و اشعه های مضر آفتاب نیز کاملا لازم است.استفاده از عینک پلاریزه نیز توصیه می گردد. بهتر است عینک بند داشته و درست مقدار سر شما باشد تا مفقود نگردد.

چادر مناسب کویر

در سفر یک یا دو روزه به کویر می خواهید در طول روز کمی بخوابید و استراحت کنید. به همراه داشتن چادری که بتواند شما در مقابل گرما و اشعه های سوزان خورشید محافظت کند، برای خواب راحت در روز کویر الزامی است. چادرهایی که باد بتواند در آن ها جریان پیدا کند و پنجره های توری و درهای بزرگ داشته باشند، برای کمپ زدن در کویر مناسب هستند.

حشره کش

بعضی از حشرات ساکن کویر واقعا خطرناک هستند و حتی می توانند باعث مرگ شما شوند. برای مقابله با پشه ها، کنه ها و دیگر حشرات خطرناک باید از پشه کش های قوی بهره ببرید که برای انسان ضرری ندارند. ضمناً محلول ها و کرم هایی در بازار موجود هستند که از شما و پوست تان در برابر حشرات محافظت می نمایند و آن ها را از شما دور نگه می دارند. بعضی از این مواد از ماندگاری بالایی برخوردارند.

دوش خورشیدی

دوش خورشیدی یکی از وسایل تازه و البته جالب برای دوش گرفتن در کویر است. این دوش از یک کیسه سیاه رنگ تشکیل می گردد که یک لوله با سری دوش کوچک روی آن نصب شده است. برای استفاده از این دوش ابتدا باید کیسه آن را با آب پر کنید و اجازه دهید با انرژی خورشید گرم گردد؛ سپس باید شیر آن را باز کنید و به راحتی دوش بگیرید.

جعبه یاری های اولیه

گاهی اوقات مسائل پیش بینی نشده ای مثل زخم شدن قسمت های مختلف بدن یا سردرد مانع ادامه راه شما می گردد. بهتر است همواره یک جعبه یاری های اولیه با وسایل درمانی مناسب همراه خود داشته باشید تا در مواقع ضروری، با مشکل روبرو نشوید.

لباس مناسب در کویر

توصیه می کنیم لباسی را انتخاب کنید که از الیاف مصنوعی تهیه شده باشد، سریع خشک گردد و رطوبت را هم به خود جذب نکند. استفاده از کلاه و عینک آفتابی هم لازم است. اگر احتمال آفتاب سوختگی وجود دارد، حتما از شلوار بهره ببرید. در هنگام پیاده روی از جوراب و کفش مناسب بهره ببرید و برای اینکه گرما شما را آزار ندهد، دستمالی را مرطوب کنید و دور گردن خود بپیچید.

به خاطر داشته باشید که حمام آفتاب و غلتیدن در میان ماسه های گرم و نرم، جزو مجذوب نماینده ترین تفریحات منطقه ها کویری است و برای لذت بردن از آن ها باید لباس مناسب داشته باشید.

دستمال محافظ

دستمال هایی در بازار موجود هستند که می توانید از آن ها به عنوان سربند، ماسک صورت، پرچم و نشانه برای نشان دادن خود به نیروهای امدادی و یاری گرفتن از آن ها و سایر موارد بهره ببرید.

صندل مخصوص پیاده روی در کویر

صندل های مخصوص پیاده روی در کویر مقاومت بالایی دارند و کمان هایی که در بالای صندل قرار دارند، به خوبی از پا محافظت می نمایند. یک صندل خوب باعث می گردد در طول پیاده روی طولانی مدت هم کاملا راحت باشید.

شلوارک مخصوص پیاده روی در کویر

در هنگام پیاده روی در کویر باید کاملا راحت باشید و گرمای هوا نیز آزارتان ندهد. به همین علت استفاده از یک شلوارک مناسب می تواند پیاده روی را برای شما بسیار راحت تر کند.

لباس نامناسب و وسایل غیر ضروری

 • شلوار لی: استفاده از شلوار لی در کویر مخصوصا هنگام پیاده روی در هوای گرم اصلا توصیه نمی گردد.
 • جواهرات و لباس های شیک و رسمی: ماجراجویی در کویر اصلا نیازی به این لباس ها و جواهرات ندارد.
 • وسایل الکترونیکی و دیجیتالی: قطعا در کویر استفاده از لپ تاپ، تبلت و گوشی اصلا ضروری نیست.
 • وسایل ارزشمند: در چنین محیطی امکان گم شدن یا حتی سرقت وسایل ارزشمند وجود دارد.
 • کاسه و بشقاب و وسایل آشپزی متعدد: به همراه داشتن این وسایل فقط بار شما را زیاد و سنگین می نماید و هیچ ضرورتی ندارد.

دیگر تجهیزات ضروری در کویر

از دیگر وسایل ضروری برای سفر به کویر می توان به حوله، چند دستمال، دستمال توالت، نوارچسب، درپوش های پوشاننده گوش، قطره چشم، دوربین باکیفیت، منور دستی و ظرف های نگه داری سوخت اشاره نمود.

نظر و تجربیات خود را در مورد کویرنوردی با ما و سایر کاربران خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: کجارو / asherfergusson.com
انتشار: 26 فروردین 1401 بروزرسانی: 26 فروردین 1401 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1978

به "وسایل ضروری برای کویرنوردی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وسایل ضروری برای کویرنوردی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید