هالک بانک خواهان بسته شدن پرونده مرتبط با ایران در آمریکا شد

به گزارش کلوب آگهی، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، وکلای هالک بانک روز دوشنبه 23 فروردین در یکی از دادگاه های تجدیدنظر در ایالات متحده اعلام کردند این بانک دولتی ترکیه ای در آمریکا مصونیت قضائی دارد و از این رو کیفرخواستی که آن را متهم می نماید به ایران برای دور زدن تحریم های واشنگتن یاری نموده است، باید پس گرفته گردد.

هالک بانک خواهان بسته شدن پرونده مرتبط با ایران در آمریکا شد

سیمون لاتکوویچ، وکیل هالک بانک در دادگاه تجدیدنظر ناحیه دوم در منهتن گفت که دولت ایالات متحده صلاحیت اقامه دعوی قضائی علیه این بانک را ندارد و هالک بانک از آنجا که بانکی دولتی است در آمریکا مصونیت قضائی دارد.

هالک بانک اتهامات پول شویی و تبانی برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران در ترکیه و امارات متحده را رد نموده است.

دادستان ایالات متحده این بانک را متهم نموده که درآمد حاصل از فروش نفت ایران را به طلا تبدیل می نموده و دوباره آن را می فروخته و در مواردی نیز با جعل سند کوشش داشته است وانمود کند که به جای نفت محموله های غذا به فروخته شده است.

مقامات قضائی آمریکا همچنین می گویند که هالک بانک به ایران یاری نموده تا 20 میلیارد دلار وجوه مسدود شده را مخفیانه به ایران منتقل کند و با استفاده از سیستم مالی ایالات متحده دست کم یک میلیارد دلار پولشویی نموده است.

این پرونده موجب تنش هایی در روابط میان ایالات متحده و ترکیه نیز شده و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تاکید داشته که هالک بانک هیچ خطایی مرتکب نشده است.

لاتکوویچ روز دوشنبه در دادگاه تاکید نمود که این بانک طبق قانون فدرال مصونیت های مطلق خارجی در ایالات متحده مصونیت قضائی دارد، اما سیزارتا کاماراجوا دادستان ایالات متحده گفت که این قانون تنها در خصوص پرونده های مدنی صدق می نماید و از دادگاه تجدید نظر خواست که دعوی او را رد کند.

وزارت دادگستری آمریکا در این پرونده علیه 9 نفر اعلام جرم نموده است.

تیر ماه گذشته نیز یک دادگاه استیناف در ایالات متحده رأی محکومیت مهمت هاکان آتیلا، معاون هالک بانک را تأیید کرد. او به دو سال و نیم زندان محکوم شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1555

به "هالک بانک خواهان بسته شدن پرونده مرتبط با ایران در آمریکا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هالک بانک خواهان بسته شدن پرونده مرتبط با ایران در آمریکا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید