موانع ورود خارجی ها به بورس

به گزارش کلوب آگهی، دستورالعمل هایی که با وجود پافشاری نهاد های مربوطه ازمنظر اغلب کارشناسان مردود به حساب می آیند. هفته گذشته بازار سرمایه یکی از پرحاشیه ترین روز های خود را پشت سرگذاشت. بسته حمایتی 7+3 سازمان بورس از همان روز نخست در میان فعالان بورسی با واکنش های متفاوتی روبرو شد.

موانع ورود خارجی ها به بورس

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش دنیای اقتصاد؛ گرچه بازار بعد از اعلام این بسته پر حاشیه دو روز سبز را به خود دید، اما در ادامه همان طور که کارشناسان پیش بینی کرده بودند شاخص بازار سهام بیشترین ریزش از تاریخ 18 بهمن سال گذشته را عینا به چشم دید و در نهایت به زیر یک میلیون و 200 هزار واحد سقوط کرد تا ناکامی سرمایه گذاران این بازار نقطه سرانجامی نداشته باشد. با اینکه یک هفته از اجرای 3 بند از 10 بند اعلام شده برای حمایت از بازار سرمایه می گذرد، اما در این میان پیکان نقدها کارشناسان بورسی نسبت به برخی از بند های بسته حمایتی بیشتر از سایر بند ها است.

اقامت به شرط سرمایه گذاری

اعطای مجوز اقامت 5 ساله به سپرده گذاران و سرمایه گذاران خارجی بندی که حتی در فضای مجازی نیز با واکنش تند و تیزفعالان بورسی روبرو شد. این در حالی است که سازمان بورس همچنان معتقد است که می تواند با اجرای این بند پای سرمایه گذاران خارجی را به کشور باز کند.

در همین رابطه مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل، جزئیات طرح اعطای اقامت 5 ساله به سرمایه گذاران خارجی را که اقدام به خرید سهام، اوراق یا واحد های صندوق سرمایه گذاری در بازار سرمایه کشور می کنند را تشریح کرد.

بهادر بیژنی در گفتگو با سنا با اشاره به شیوه نامه اعطای مجوز اقامت 5 ساله به سپرده گذاران و سرمایه گذاران خارجی و مستندات قانونی آن گفت: این مصوبه اگرچه از پیشینه قانونی برخوردار است و پیش از این از تصویب هیات وزیران گذشته بود، اما اشاره صریحی به فعالیت در بازار سرمایه و خرید سهام نکرده بود که نخستین بار رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری با سخنگوی دولت در بسته پیشنهادی ده گانه تحت عنوان 7+3 به صراحت بر آن تاکید و موضوع آن را رسانه ای کرد.

به گفته این مقام مسوول، پیش از این در چهاردهمین جلسه شورای هماهنگی مالی و طی مصوبه 15 تیر 1398 هیات وزیران مقرر شده بود برای تشویق سپرده گذاری و سرمایه گذاری تصمیم هایی گرفته شود؛ لذا سلسله جلساتی با حضور مسوولان وزارت کشور، سازمان سرمایه گذاری و کمک های مالی و فنی ایران، سازمان بورس و اوراق بهادار، بانک مرکزی و دیگر نهاد های مرتبط برگزار و نهایتا منجر به تصویب شیوه نامه اعطای مجوز اقامت 5 ساله به سپرده گذاران و سرمایه گذاران خارجی شد.

بیژنی با بیان اینکه افرادی که حداقل مبلغ 250 هزار دلار یا معادل آن به ارز های دیگر در بازار سرمایه کشور سرمایه گذاری کنند، به همراه همسر، فرزندان پسر کمتر از 18 سال و دختر مجرد و پدر و مادر (حداکثر به تعداد پنج نفر)، مجوز اقامت دریافت خواهند کرد، اظهار می کند: در صورتی که تعداد افراد بیش از پنج نفر باشد، متقاضی باید به ازای هر نفر، مبلغ 50 هزار دلار یا معادل آن به ارز های دیگر مورد قبول بانک مرکزی سرمایه گذاری یا سپرده گذاری کند.

بیژنی همچنین در خصوص نحوه اقدام سرمایه گذاران برای دریافت مجوز اقامت این گونه توضیح می دهد: افراد متقاضی با توجه به ضوابطی که در شیوه نامه اعطای مجوز اقامت 5 ساله به سپرده گذاران و سرمایه گذاران خارجی آمده می توانند از طریق سازمان سرمایه گذاری و کمک های مالی و فنی ایران اقدام و مجوز اقامت دریافت کنند.

مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل گفت: از آنجا که بین المللی شدن بازار سرمایه یکی از مهم ترین مواردی است که در دستور کار سازمان بورس است و این سازمان برای سرمایه گذاری خارجی اهمیت زیادی قائل است، طبیعتا این مصوبه قابل تمدید نیز خواهد بود.

مصوبه ای با، اما و اگر های بسیار

متولیان بورس در حالی این مصوبه را یکی از راه حل های حل بحران بازار سرمایه عنوان می کنند که بازار سهام در شرایط غیرعادی به سر می برد، به طوری که هر روز شاهد صف های طولانی عرضه و خروج سهامداران از بازار هستیم. در چنین شرایط نامتعادلی حتی حقوقی ها نیز توانایی جمع کردن این صفوف را ندارند. از این رو کارشناسان معتقدند بورس ایران در صورت مطلوب پیش رفتن شرایط سیاسی و داخلی کشور طی 10 سال آینده آن هم با فراهم شدن زیرساخت های مورد نظر شاید بتواند به سرمایه گذاران خارجی چراغ سبز نشان دهد.

در همین رابطه محمدگرجی آرا تحلیلگر بازار سهام گفت: در شرایط فعلی، بورس ما نه تنها برای سرمایه گذاران داخلی جذابیت ندارد حتی خارجی ها نیز حاضر نیستند با تداوم شرایط موجود راهی بازار سرمایه ایران شوند. وی اضافه کرد: در این میان باید به این نکته بپردازیم که در خارج از کشور چه میزان متقاضی برای دریافت اقامت ایرانی وجود دارد. عدد و رقمی که به دست می آید به درستی نشان می دهد که از این میزان متقاضی چه تعداد حاضر به سرمایه گذاری در ایران هستند. با توجه به این موضوع و اینکه کشور های همسایه ایران از جمله ترکیه از نظر شرایط مالی در شرایط بهتری نسبت به ایران به سر می برند سرمایه گذاران خارجی ریسک سرمایه گذاری در ایران را نخواهند پذیرفت.

این کارشناس با بیان اینکه مصوبه مذکور اقدامی نمادین محسوب می شود و امکان عملی شدن ندارد، توضیح داد: پیشنهاد می شود سیاست گذار برای عبور از بحران بورس بر شفافیت، کیفیت و نقدشوندگی بازار متمرکز شود. از سویی دیگر گشایش های سیاسی و مالی همراه با تغییر برخی قوانین و مقررات می تواند در 10 سال آینده بازار سرمایه ایران را برای خارجی ها جذاب کند، اما در کوتاه مدت به دلیل مسائل انتقال پول به نظر نمی رسد اتفاق خاصی در این زمینه رخ دهد.

گرجی آرا ضمن اشاره به اینکه سامانه های معاملاتی بورس و البته سایت ارکان در دسترس سرمایه گذاران خارج از کشور نیست، مطرح نمود: بیشترین جمعیت مهاجر در داخل را اتباع کشور افغانستان تشکیل می دهند. شاید سیاست گذار به دنبال جذب سرمایه آن ها در بورس است، اما با توجه به اینکه کشور های همسایه از شرایط بهتری برای سرمایه گذاری و اخذ اقامت برخوردارند بعید به نظر می رسد در این راه پیروز باشد.

وی در پاسخ به این سوال که چه راه حل هایی برای جذب سرمایه گذار خارجی به کشور وجود دارد، گفت: دربورس های بزرگ دنیا از جمله بورس نیویورک، بورس هنگ کنگ یا بورس لندن همگی از استانداردی معین پیروی می کنند و این استاندارد با توجه به شفافیت اطلاعاتی، جزئیات صورت های مالی که توسط شرکت ها منتشر می شود، درجه نقدشوندگی، کم بودن محدودیت های بازار (حذف دامنه نوسان)، دسترسی آسان برای نقل وانتقال پول و ارکان مهم دیگر، سرمایه گذاران بسکمک را جذب می کند. این ارکان هرچقدر در داخل کشور تقویت شوند و تنوع سرویس های مالی افزایش یابد بستر ورود سرمایه گذاران خارجی در بازه زمانی 10 سال را می تواند فراهم کند.

بازار سرمایه از اواخر سال 98 و با اوج گیری شاخص کل توانست با حساب سهامداران عدالت تا سرانجام سال 99 بیش از 34 میلیون سهامدار را در خود جای دهد. براساس گزارش سمات آمار ثبت نام و احراز هویت سجام در شرکت سپرده گذاری مرکزی نشان می دهد که تا سرانجام سال 99 ثبت نام سهامداران در سامانه سجام برای دریافت کد معاملاتی از 34 میلیون نفر فراتر رفته که از این میزان ثبت نام کننده حدود 3600 نفر سرمایه گذار با تابعیت غیر ایرانی بودند.

منبع: فرارو
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1601

به "موانع ورود خارجی ها به بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موانع ورود خارجی ها به بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید