مغناطیسی شدن پس از واکسیناسیون کرونا مبانی علمی ندارد

به گزارش کلوب آگهی، دکتر زالی گفت: مغناطیسی شدن پس از واکسیناسیون کرونا مبانی علمی ندارد.

مغناطیسی شدن پس از واکسیناسیون کرونا مبانی علمی ندارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر زالی در خصوص کلیپ هایی که اخیرا در فضای مجازی درخصوص مغناطیسی شدن پس از واکسیناسیون کرونا گفت: این موضوع مبانی علمی ندارد و ارتباطی هم بین این پدیده و بروز عوارض جانبی ناشی از واکسن مطلقا وجود ندارد.

وی تاکید نمود: این موضوع هیچ نکته ای ندارد که نشان دهنده بروز عارضه کوتاه مدت و یا بلند مدت واکسن باشد.

به گفته دکتر زالی پس از تلقیح واکسن، مواد تزریق شده به وسیله مکانیسم انتشار بافتی در بدن پخش می گردد و به تدریج غلظت واکسن در محل تلقیح به کمتر شده و نهایتا به سمت حداقلی خواهد رفت.

وی اظهار داشت: در محل تزریق واکسنه معمولا واکنش ها و عوارضی نظیر درد و التهاب و قرمزی ممکن است بروز کند. در گذشته گاهی این عوارض به صورت جدی تر نیز بروز می کرد مثلا در واکسیناسیون بچه ها در سالهای گذشته ممکن بود دست کودک ورم نموده یا شاهد تورم غدد لنفاوری زیر بغل وی تا مدتها پس از واکسیناسیون باشیم که گاهی احتیاج به مداخله جراحی داشت.

مغناطیسی شدن بدن افراد پس از واکسیناسیون کذب است

دکتر سیدعلیرضا ناجی استاد ویروس شناسی، عضو کمیته علمی کووید 19 و رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: مغناطیسی شدن بدن افراد پس از واکسیناسیون کذب است و واقعیت ندارد و این شایعات را به منظور واکسن هراسی در جامعه انتشار می دهند.

عضو کمیته علمی کووید 19 با اشاره به انتشار شایعات عجیب و غریب در دوران پاندمی کرونا گفت: از زمان های گذشته پدیده مغناطیسی شدن و چسبیدن اشیای فلزی به بدن بعضی افراد در سراسر دنیا وجود داشته است و حتی دارای رکورد گینس است و هیچ ارتباطی به واکسن کووید 19 ندارد.

وی عارضه مغناطیسی شدن بدن افراد واکسینه شده را کذب و غیر واقعی دانست و گفت: پدیده مغناطیسی شدن ارتباطی به واکسن کرونا ندارد و این شایعات توسط افرادی در جامعه منتشر می گردد که می خواهند سلامتی مردم را با مشغول کردن ذهن و فکر آنان به خطر بیندازند و ایجاد واکسن هراسی نمایند.

دکتر ناجی با اشاره به ترکیبات موجود در واکسن های مختلف تاکید نمود که امکان بروز این اتفاق وجود نداردواضافه کرد: واکسن های غیرفعال مورد استفاده در کشور نظیر سینوفارم علاوه بر ویروس غیرفعال شده محتوی ترکیباتی نظیر هیدروکسیدالومینیوم و نمک های مختلف برای تنظیم حالت اسیدیته واکسن و محیط های کشت حاوی آمینواسید و ویتامین و قند هستند.

به گفته این استاد ویروس شناسی دانشگاه، آلومینیوم تنها ماده موجود در واکسنهاست که حالت دیامغناطیسی دارد و می تواند تحت تاثیر میدان مغناطیسی خارجی قرار گیرد اما از این نظر خاصیت بسیار ضعیفی دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: مواد دیامغناطیسی هنگامی که در میدان مغناطیسی قوی قرار گیرند ممکن است در آنها جریانی به وجود آمده و حالت مغناطیسی ضعیفی پیدا نمایند. بیشتر عناصر موجود در جدول تناوبی نظیر مس، طلا، بیسموت، کربن و نقره و جیوه جزو مواد دیامغناطیسی هستند که در دماهای بسیار بسیار پایین به ابر رسانا مبدل می شوند و تمام میدان مغناطیسی خارجی را از خودشان عبور می دهند.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه اضافه کرد: در دهه های 1980 و 1990 از ترکیبی به نام بیومرسال در واکسن ها استفاده می شد که حاوی ترکیبات کربن، سدیم، هیدروژن، جیوه، اکسیژن و گوگرد بود و در فرمولاسیون واکسن ها به عنوان ماده نگهدارنده به صورت اتیل مرکوری مورد استفاده قرار می گرفت.

دکتر ناجی اضافه کرد: جیوه در قدیم در واکسن ها مورد استفاده قرار می گرفت اما در حال حاضر واکسن های استاندارد از این ترکیبات استفاده نمی نمایند. با توجه به خاصیت دیامغناطیسی این ماده شاید احتمال چسبیدن اشیا به ناحیه تجمع یافته عنصر به صورت خفیف وجود داشت که این موضوع هیچ مسئله ای نیز برای افراد ایجاد نمی کرد و به مرور زمان از بین می رفت. اما امروز ترکیبات واکسن ها هیچکدام ترکیبات مغناطیسی بسیار قوی نیستند.

وی با توجه به تزریق حدود 0,3 تا 0.5 سی سی و نهایتا 1 سی سی محلول در هنگام واکسیناسیون بسته به نوع واکسنها گفت: میزان این ترکیبات در واکسن ها آنقدر کم است که نمی تواند این پدیده را ایجاد کند. ضمن این که ترکیبات مذکور جذب آهنربا یا مغناطیس می شوند در حالی که در بدن ما آهن ربایی وجود ندارد.

عضو کمیته علمی کووید 19 یک راه ساده برای آزمایش این موضوع را چسباندن اشیا مغناطیسی به ویال های محتوی واکسن بیان کرد که می توان به راحتی آزمایش کرد و تاکید نمود: در واکسنهای کرونا هیچ ترکیب آهنی وجود ندارد که بتواند جذب میدان های مغناطیسی گردد و ممکن است ترکیبات جیوه ای و یا آلومینیومی به میزان بسیار بسیار کم وجود داشته باشد.

به گفته دکتر ناجی خاصیت مغناطیسی را یک ویژگی خاص دانست که در بعضی افراد دنیا به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد و میزان گلبول های قرمز، میدان پارامغناطیسی قلب، میزان و جنس و سطح تماس دوجسم، کشش سطحی بین دو جسم می تواند از جمله عوامل موثر در بروز این پدیده باشد.

وی اظهار داشت: اگر در تمامی افراد جامعه امتحان کنیم خواهیم دید که بدن عده کثیری از افراد واکسینه شده اشیای فلزی را جذب نمی نمایند اما افرادی هستند که واکسن نزدند اما اشیای فلزی جذب بدن آنان می گردد و این موضوع ارتباطی به واکسن کرونا ندارد.

دکتر ناجی در سرانجام این گفت و گو به این نکته اشاره نمود که وی پس از انتشار کلیپ های مذکور و تماس های مکرر افراد متعدد به آزمایش این موضوع در خصوص خود و خانواده اش پرداخت که مشاهده کرد در وی و همسرش که به ترتیب واکسن های اسپوتنیک و استرازانکا دریافت کردند خاصیت مغناطیسی شدن وجود نداشت اما دخترشان که واکسن نزده است خاصیت چسبیدن اشیای وجود داشت بنابراین هیچ ارتباطی این پدیده با واکسیناسیون ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1630

به "مغناطیسی شدن پس از واکسیناسیون کرونا مبانی علمی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مغناطیسی شدن پس از واکسیناسیون کرونا مبانی علمی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید