مرحله استانی جشنواره قصه گویی در فارس برگزیدگان خود را شناخت

به گزارش کلوب آگهی، مرحله استانی بیست وچهارمین جشنواره بین المللی قصه گویی کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان در استان فارس با معرفی 18 قصه گوی برگزیده به کار خود انتها داد.

مرحله استانی جشنواره قصه گویی در فارس برگزیدگان خود را شناخت

مرحله استانی جشنواره بین المللی قصه گویی روز های 24 و 25 مهرماه در شیراز برگزار گردید 18 و قصه گوی شایسته تقدیر و راه یافته به مرحله منطقه ای معرفی گردیدند.

این رویداد با شرکت قصه گویان منتخب مرحله کتابخانه ای در بخش های ملی (پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، بزرگ سال، نوجوان)، آیینی سنتی (نوجوان و بزرگ سال) و قصه گویی به زبان اشاره برگزار گردید.

بر این اساس هیئت داوران جشنواره متشکل از آرزو حقیقی، نسرین کشاورز و لیلا قنواتی فرد به عنوان داوران بخش ملی، آرزو حقیقی، نرگس عرفانی نیا و لیلا قنواتی فرد به عنوان داوران بخش آیینی و سنتی و نسرین کشاورز، لیلا قنواتی فرد و سعیده عزیزی به عنوان داوران بخش زبان اشاره با خوانش بیانیه هیئت داوران برگزیدگان فارسی مرحله استانی بیست و چهارمین جشنواره بین المللی قصه گویی را معرفی کردند.

در بخشی از بیانیه داوارن آمده است: از آنجا که شکل گیری هنر قصه گویی مستلزم تمرین های مستمر و تمرکز بالاست و این مهم احتیاجمند زمان و فرصت کافی می باشد انتظار می رود علاقمندان از انتخاب های عجولانه و ارائه قصه های بدون تمرین پرهیز کنند. توصیه می گردد انتخاب قصه های ساختارمند، نو و توجه به احتیاج مخاطبان امروز به عنوان یک اصل مهم مد نظر قرار گیرند. انتظار می رود استفاده به جا از زبان، زبان بدن و فرا زبان ها که در انتقال احساسات نقش مهمی دارند به عنوان سنجه های مهم ارزیابی قصه گویی بیشتر مورد توجه واقع گردد.

توجه به پوشش به عنوان مهم ترین اصل در حفظ شأن و شخصیت قصه گو خصوصاً در قصه های آیینی و سنتی بسیار حائز اهمیت است و انتظار می رود برگزیدگان این بخش در مرحله بعد با حساسیت بیشتری پوشش خود را انتخاب کنند.

ورود به قصه و خاتمه بندی قصه به عنوان دو اصل مهم مد نظر قرار گیرد و سعی گردد از جملات و رفتار های کلیشه ای به شدت پرهیز گردد. قصه گویان باید قبل از انتخاب قصه از توانمندی های خود نظیر تن صدا، فراز و فرود صدا و سایر ویژگی های فیزیکی خود مطلع باشند تا بتوانند اجرای موفقی ارائه کنند.

قصه گویان برگزیده به این نکته دقت کنند که متن روایت قصه ها خصوصاً قصه های آیینی سنتی احتیاجمند بازنگری و در همه بخش ها احتیاج به تمرین و تسلط بیشتر بر قصه ها دارد. ضروری است قصه گویان به جهت های ارائه شده در قصه نظیر جایگاه هر یک از شخصیت ها و موقعیت های مکانی آن ها در اجرا های خود توجه ویژه داشته باشند.

بر اساس این گزارش در بخش آیینی سنتی نوجوان مقام اول را سارا غفارنژاد با قصه گردآفرید و سهراب کسب کرد. مقام دوم و سوم این بخش را به ترتیب سوگند آزادی با قصه بیژن و منیژه و مریم سهرابی با قصه گذر سیاوش از آتش به خود اختصاص دادند. در این بخش فاطمه اورنگی نژاد با قصه نقل شطرنج و نورا سلیمی با قصه رزم رستم و اشکبوس به عنوان شایسته تقدیر معرفی گردیدند.

هیئت داوران حبیبه آزادی با قصه گردآفرید و علی اکبر اسپرهم با قصه 72 روایت را برگزیدگان بخش آیینی سنتی بزرگ سال دانستند.

بخش مادربزرگ ها و پدربزرگ ها نیز فاطمه سلطان جلالی با قصه شاهزاده خانم را به عنوان برگزیده و عشرت جهاندیده با قصه نیگ تل مزن ببه را شایسته تقدیر معرفی کرد.

داروان بخش ملی جشنواره استانی قصه گویی در فارس، معصومه پناهی با قصه مارگزیده از ریسمون، رقیه مستقیم و با قصه کاکولتی، نرگس عرفانی نیا با قصه لبخند خدا را به ترتیب به عنوان برگزیدگان اول تا سوم بخش ملی بزرگ سال و معصومه برهانیان با قصه قدم یازدهم را شایسته تقدیر دانستند.

بخش ملی نوجوانان نیز سه برگزیده داشت. کوثر مقصودی با قصه مرد جوان و خیاط حیله گر مقام اول، محدثه عباسی مقدم با قصه لباس کوچولو مقام دوم و فاطمه حورا فرحبخش با قصه هدیه خوبان مقام سوم این بخش را به خود اختصاص دادند.

سعیده عزیزی نیز با قصه فندقی و کار بزرگ به عنوان برگزیده قصه گویی بخش زبان اشاره در کانون فارس معرفی گردید.

جشنواره استانی قصه گویی طی دو روز و با حضور مدیر کل کانون فارس، مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری فارس، جمعی از اعضای کودک و نوجوان، قصه گویان آزاد، کارشناسان، مسئولان، مربیان، دانش آموزان و اصحاب رسانه، میزبان علاقه مندان به قصه گویی بود.

بیست وچهارمین جشنواره بین المللی قصه گویی با شعار قصه صدای زندگی است در دو بخش رقابتی و غیررقابتی در تمامی کشور اجرا و در آیینی هم زمان با شب یلدا، قصه گویان منتخب معرفی خواهند شد.

خبرنگاران فارس شیراز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 مهر 1401 بروزرسانی: 26 مهر 1401 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 2119

به "مرحله استانی جشنواره قصه گویی در فارس برگزیدگان خود را شناخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرحله استانی جشنواره قصه گویی در فارس برگزیدگان خود را شناخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید