راهنمای سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی

به گزارش کلوب آگهی، به گزارش خبرنگاران، سپرده در واقع پولی است که از طرف دارنده پول یا مال به فرد دیگری (این فرد می تواند یک شخص حقیقی یا یک فرد حقوقی مانند بانک باشد) امانت داده می گردد. تعریف آن در اصطلاحات بانکی و فقهی هم عبارت است از:سپرده وجه نقدی است که نزد بانک ها ودیعه می گذارند و بانک ها نیز متعهد می شوند که هنگام درخواست مشتری یا براساس شروط معینی معادل آن را برگردانند.

راهنمای سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی

حال از این تعاریف که بگذریم، بیشتر افراد به منظور سود بردن پول خود را به دست بانک ها می سپارند. البته در کشورهای کمتر توسعه یافته ازجمله ایران به دلیل وجود تورم، یکی از مهم ترین دلایل سپرده گذاری در بانک ها حفظ ارزش پول برای دارنده آن است. سپرده گذاری پول در بانک یکی از آسان ترین و مهم ترین راه های سرمایه گذاری است.

گزارش زیر، آنالیز عیب ها و مزیت های این مدل سرمایه گذاری است. وقتی که دو طرف مثبت و منفی آن را بدانید، می توانید تصمیم بگیرید که در کدام سو بایستید و چگونه عمل کنید. هم سرمایه در اختیار شماست و هم تصمیم گیری برای آن، اما به هر حال به این موضوع فکر کنید که کدام راه برای شما آسان تر و در عین حال بهتر و کم ریسک تر است.

خوبی ها

سرمایه گذاری در بانک ها و مؤسسات اقتصادی، مزیت هایی دارد که ممکن است برای سالخوردگان عزیزی که دیگر قدرت و حوصله ریسک کردن را ندارند، جالب و خوشایند باشد. چند تایی از این مزیت ها را مرور می کنیم.

ارزان است

کمترین هزینه شما برای سرمایه گذاری رفتن به نزدیک ترین بانک و انتخاب نوع سپرده است. این شیوه به نسبت دیگر سرمایه گذاری ها مثل بورس یا خرید و فروش ملک و… هزینه بسیار کمتری دارد.

کم هزینه تر است

وقتی شیوه ای غیراز سپرده گذاری برای سرمایه خود انتخاب می کنید، احتیاجمند دانستن اطلاعات اولیه و در بعضی موارد احتیاج به خرید لوازم و امکانات یا چیزهایی از این قبیل هستید. اما در موقع سپرده گذاری، بانک به عنوان وکیل شما همه این کارها را انجام می دهد و در مقابل از شما هنگام پرداخت بهره فقط کارمزد کسر می نماید.

خطر کمتری دارد

زمانی که شما پول خود را در جیب تان می گذارید و به دنبال راهی برای سرمایه گذاری می روید، خطر بیشتری را می پذیرید چون هر اتفاقی که برای سرمایه شما رخ دهد یا در جای اشتباهی سرمایه گذاری گردد، شما خودتان مسئول هستید و راهی برای بازگشت و احیای پول شما تقریبا وجود ندارد یا بسیار هزینه بر است!

همواره اصل پول هست

اصل سرمایه یا راس المال! نکته مهم اینجاست که شما در هر راهی قدم بگذارید چه سود و چه ضرر کنید، باید همواره این را در گوشه ای از فکر خود داشته باشید که ممکن است نه تنها سود نکنید، بلکه ضرر هم کنید و سرمایه تان هم از بین برود. اما اگر سپرده گذاری کنید حتی اگر سودی به شما تعلق نگیرد، حداقل اصل پول شما همواره وجود دارد.

قابل نقد شدن است

سرمایه گذاری پول شما را درگیر می نماید و برای نقد شدن آن احتیاج به زمان دارید. هر نوع سرمایه گذاری را که در ذهن تان مجسم کنید، به طور حتم نمی توانید به سرعت و در عرض چند ساعت پول و سرمایه تان را نقد کنید. درحالی که اگر سپرده داشته باشید فقط کافی است که پیش از درخواست بستن حساب سپرده خود بانک را مطلع کنید؛ آن وقت در عرض چند دقیقه پول شما نقد در اختیارتان است.

سود آن مطمئن است

هدف از سرمایه گذاری در سنین بالاتر از میانسالی کسب سودی متوسط و کم خطر است. سپرده بانکی همواره سودی را که به شما متعهد شده پرداخت می نماید حتی اگر در مواردی بانک ورشکسته گردد (که احتمالش خیلی کم است) بانک مرکزی حامی و پرداخت نماینده سود تعهد شده شما یا اصل پول خواهد بود.

بدی ها

اگر بخواهیم از همه جوانب یک موضوع حتی به طور تقریبی مطلع شویم، ضروری است که بد و خوب یا به عبارت بهتر عیب و هنرش را با هم و به درستی ببینیم. این درست همان چیزی است که ما به دنبال آن هستیم. سپرده گذاری به همان اندازه که مزیت دارد، معایب هم دارد. در واقع سپرده گذاری در بانک، نوعی از سرمایه گذاری است و در بعضی موارد تفاوت های اساسی با سرمایه گذاری دارد.

بیشتر پس انداز است

درست است که بانک به عنوان وکیل از پول شما نگهداری می نماید و از پول شما برای سرمایه گذاری استفاده می نماید، اما به یاد داشته باشید سرمایه گذاری یعنی استفاده از پول و برداشت از نتیجه آن. یعنی شما از پول تان استفاده مستقیم نمی کنید، در عین اینکه ممکن است به اصل پول شما ارزشی اضافه گردد.

سود کمی دارد

در شرایط کنونی اقتصاد که درواقع اوضاعش بر لبه تیغ است، تورم هر روز افزایش پیدا می نماید. ضمن اینکه داشتن تورم دو رقمی همواره یک تهدید برای پول و سرمایه اندک است. چرا که تورم تقریبا هر سال یا شاید هم هر ماه بالا می رود اما شما پول خود را برای مدتی معین با سودی معین در اختیار بانک قرار داده اید.

رشد نمی نماید

سپرده زمانی برای شما سود بیشتری خواهد داشت که مدت زمان بیشتری در دست بانک باقی بماند. درست است که بانک به عنوان وکیل از پول شما نگهداری و از پول شما برای سرمایه گذاری استفاده می نماید، اما به یاد داشته باشید که شما هرگز بیش از مقدار تعهد شده سود نمی برید و بانک درصورت ضرر یا سود همان مقدار را به شما پرداخت می نماید. بنابراین شما هیچ وقت به طور مستقیم در هیچ پروژه ای سهیم نمی شوید و فقط با این شیوه پول تان را نگه داشته اید.

تنوعی وجود ندارد

یکی از مزایا یا به عبارت بهتر تمایل به سرمایه گذاری ایجاد جذابیت و ارائه خدمات مختلف برای جذب سرمایه هاست. یعنی هر قدر جذابیت بیشتر باشد سرمایه گذار هم راغب تر به سرمایه گذاری می گردد. در سیستم بانکی با توجه به شرایط موجود، تنوع چندانی در ارائه خدمات بانکی وجود ندارد و در بیشتر مواقع بانک ها یا موسسات اقتصادی سعی می نمایند با تغییر سود جذابیت برای دارندگان سرمایه به وجود بیاورند و غیراز این راه دیگری را در پیش نمی گیرند.

محاسبه نرخ سود

سود سپرده های بانکی طبق ضوابط و مقررات موجود به صورت روزشمار و با نرخ سود علی الحساب طبق فرمول مدت × نرخ × سرمایه = سود، محاسبه و پرداخت می گردد. در این فرمول چنانچه پرداخت سود سالانه باشد، نرخ سالانه و درصورتی که پرداخت سود ماهانه باشد، نرخ سود ماهانه از تقسیم نرخ سالانه بر 12 معین می گردد. مثلا شما فرض کنید یک نفر، 10 میلیون تومان پول دارد و آن را به مدت 5 سال، در بانک سپرده گذاری می نماید از قرار نرخ سود 21 درصد. این فرد، سالانه 2 میلیون و صد هزار تومان سود دریافت خواهد نمود؛ از قرار ماهی 175 هزار تومان.

منبع: همشهری آنلاین

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1126

به "راهنمای سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید