خبرنگاران دانش آموزان روستایی زنجان خودمراقبتی در برابر درندگان را جدی بگیرند

به گزارش کلوب آگهی، زنجان - خبرنگاران - معاون نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: با توجه به فصل سرما و بارش برف های سنگین، لازم است روستائیان به ویژه دانش آموزان روستایی خودمراقبتی در برابر حیوانات درنده را جدی بگیرند.

خبرنگاران دانش آموزان روستایی زنجان خودمراقبتی در برابر درندگان را جدی بگیرند

پرویز رستمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران افزود: به منظور پیشگیری از حمله جانوران وحشی درنده به روستائیان، دوره های آموزشی از سوی این اداره کل با همکاری بخشداران، دهیاران و اعضای شورای اسلامی روستاها به صورت مستمر برگزار می شود که این اقدام بسیار نتیجه بخش بوده است.

وی با بیان اینکه طی 2 سال اخیر هیچ حمله ای از جانب گرگ به انسان در این استان صورت نگرفته است، یادآور شد: قبل از این، چند مورد حمله گرگ به انسان را در سطح روستاهای استان به ویژه در خدابنده داشتیم که با توجه به توصیه ها و هشدارهای خود مراقبتی و برگزاری دوره های آموزشی طی 2 سال اخیر این موضوع به صفر رسیده است.

سال 96 تعداد 13 نفر در این استان بر اثر حمله گرگ ها زخمی شده و برای مداوا و درمان به مراکز درمانی انتقال یافتند و 30 مورد نیز حمله این حیوان به دام های اهلی، گزارش شد.

فروردین 96 پسربچه 1/5 ساله در روستای زواجر و اردیبهشت ماه دختر بچه 3/5 ساله ای در روستای زرند شهرستان خدابنده، مرد 35 ساله ای در روستای گیلوان شهرستان طارم، خرداد ماه هفت نفر شامل 2 زن، 2 مرد، 2 دختر هشت ساله و پسربچه ای 13 ساله در روستای رامین شهرستان زنجان و دی ماه نیز در شهر زرین آباد یک مرد 69 ساله، در روستای ینگی کند سیدلر یک زن 43 ساله و در روستای ایچ نیز یک مرد 32 ساله توسط گرگ مهاجم زخمی شدند.

براساس بررسی های انجام گرفته و وجود شواهد، حمله به 2 کودک در روستاهای زواجر و زرند شهرستان خدابنده توسط گرگ های هیبریدی (سگ گرگ) که خطرناک تر از گرگ های معمولی هستند و هیچ ترس و واهمه ای از نزدیک شدن به انسان و سکونت گاه های انسانی ندارند، صورت گرفته بود.

گرگ های معمولی اگر به انسان حمله ور شوند همان لحظه نخست طعمه خود را می درند اما اتفاق رخ داده در این 2 روستای خدابنده حکایت از این داشت که این حیوانات مهاجم منتسب به گرگ پس از حمله به بچه ها آنها را زنده به دهان گرفته و با خود برده اند.

سال 95 نیز سه فرد بزرگسال در روستاهای چپقلو، گوگجه ییلاق و حسام آباد شهرستان خدابنده و سه نفر نیز در روستاهای شهرستان ابهر، مورد حمله گرگ قرار گرفته بودند.

رییس اداره حفاظ محیط زیست شهرستان خدابنده نیز گفت: طی هفته اخیر، دوره آموزشی ویژه دانش آموزان مدرسه امام خمینی (ره) روستای آغوزلو از توابع شهرستان خدابنده با هدف خود مراقبتی در برابر حیوانات درنده برگزار گشت.

سیدرضا مدنی گفت: با توجه به سرمای شدید و احتمال نزدیک شدن حیوانات درنده به سطح روستاها و مدارس روستایی، دوره آموزشی ویژه در این مدرسه با هدف خود مراقبتی در برابر حیوانات درنده انجام گرفت و 50 نفر از دانش آموزان پایه اول تا ششم حضور داشتند.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 573

به "خبرنگاران دانش آموزان روستایی زنجان خودمراقبتی در برابر درندگان را جدی بگیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دانش آموزان روستایی زنجان خودمراقبتی در برابر درندگان را جدی بگیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید