خبرنگاران بازگشت صف های خرید به بورس با انتشار گزارش عملکرد 6 ماهه

به گزارش کلوب آگهی، تهران - خبرنگاران - یک کارشناس بازار سرمایه گفت: انتظار می رود با سرانجام شهریورماه و انتشار گزارش عملکرد 6 ماهه شرکت ها، قیمت ها در بورس فرایند منطقی تری را در پیش بگیرند.

خبرنگاران بازگشت صف های خرید به بورس با انتشار گزارش عملکرد 6 ماهه

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری بازار سرمایه ایران؛ سید مصطفی صفاری با بیان اینکه به صورت تاریخی پس از اتمام دوره برگزاری مجامع و توزیع سود سالیانه شرکت ها، در مرداد و شهریورماه فرایند قیمت ها در بازار سرمایه، فرآیند نزولی پیدا می نماید، اضافه کرد: از این رو شرایط فعلی قیمت ها در بورس، امری طبیعی بوده و منطبق با ذات بازار سرمایه است.

وی اضافه کرد: پیش بینی می گردد با اتمام شش ماهه نخست سال و انتشار گزارش عملکرد شرکت ها در شهریورماه، سهامداران به نگاه و تحلیلی دقیق تر از شرایط شرکت ها دست یافته و شاهد برگشت صف های خرید از اواسط مهرماه یا حتی زودتر از آن باشند.

نوسان جزو ذات بازارسرمایه است

این کارشناس بازارسرمایه گفت: نکته بعدی که سرمایه گذاران باید به آن توجه نمایند این است که برخلاف بازار پول که سرمایه گذاری در آن مانند خرید اوراق مشارکت با نرخی تعیین صورت می گیرد، در بازار سرمایه، نوسان قیمت همیشه وجود دارد و سرمایه گذاران در این بازار ضروری است به این موضوع توجه داشته باشند. در نظر داشته باشید که نفس بازار سرمایه، نوسان است و همه ساله در ماه های مرداد و شهریور پس از برگزاری مجامع، فرایند قیمت در بازار نزولی می گردد.

صفاری با تاکید بر اینکه منطق دوره سرمایه گذاری در بورس حداقل یک سال است، گفت: با این حال، طی ماه های اخیر بعضی سرمایه گذاران که به تازگی وارد این بازار شده اند، به دلیل عدم آگاهی با ویژگی های بازارسرمایه، نقدینگی خود را با هدف سرمایه گذاری کوتاه مدت و حتی بعضی با هدف سرمایه گذاری و کسب روزانه سود، وارد بورس نموده اند که این امر سبب هیجانی شدن رفتار آنان در روبرو با فرایند منفی بازار (و در جریان ثبت سفارش ها) شده است.

سرمایه گذاری صحیح بر مبنای ارزیابی آینده است

این کارشناس بازارسرمایه در ادامه یکی دیگر از ویژگی های بازار سرمایه را سرمایه گذاری بر مبنای ارزیابی آینده و نه گذشته مطرح کرد و گفت: در اقتصاد دو نوع سرمایه گذاری وجود دارد؛ نگاه به آینده و نگاه به گذشته، بر این اساس، سرمایه گذاری در بازار سرمایه بر مبنای نگاه به آینده انجام می گردد و سرمایه گذاران باید با توجه به آنچه پیش روی شرکت ها واقع شده است، آن ها را تحلیل نمایند.

صفاری ادامه داد: اما اکنون بعضی سرمایه گذاران، شرکت ها را بر اساس EPS سال قبل ارزیابی نموده و آن را ملاک قرار می دهند، به بیانی دیگر سودهای سال قبل را با قیمت های سال جاری ارزیابی می نمایند که این اشتباه است. در نظر داشته باشید که شرکت ها باید بر مبنای پیش بینی سود سال اقتصادی فعلی ارزیابی شوند و بهتر است مانند گذشته تمهیداتی اندیشیده گردد.

وی اضافه کرد: نبود اطلاعات از عملکرد شرکت ها و خلأ اطلاعاتی در دوماهه مرداد و شهریور که همان فاصله بین انتها فصل مجامع تا گزارش 31 شهریورماه شرکت ها است، سال جاری بیش از پیش خود را نشان داد، اما با توجه به فرایند تورمی قیمت ها از ابتدای سال و افزایش قیمت دلار طی این مدت، مطمئناً سود شرکت ها در گزارش 6 ماهه آن ها 30 درصد افزایش نشان خواهد داد و این به معنای تغییر صف های فروش به صف خرید است.

در حال حاضر بازارسرمایه رقیب دارد؟

وی معتقد است P/E بورس در حال حاضر 30 است، اما در بازار مسکن این رقم به 60 رسیده است، ازاین رو نه بازار مسکن و نه ارز و سکه رقیبی جدی برای بازار سرمایه محسوب نمی شوند، ازاین رو پول هایی که طی این مدت از بورس خارج شده به این بازارها نخواهد رفت و می توان گفت که پول ها از بورس خارج نشده است بلکه سرمایه گذاران منتظر هستند تا در قیمت و در زمان مناسب مجدداً وارد بازار شوند.

مدیرعامل سبدگردان سرمایه ایرانیان در ادامه در مورد سهام عدالت و تأثیر آن بر بازار گفت: واقعیت این است که در بورس های جهان، سرمایه گذاری افراد به طور مستقیم بسیار محدود است و معمولاً سرمایه های کوچک به وسیله صندوق های سرمایه گذاری وارد بازار می شوند. ازاین رو، حال که به جهت آزادسازی سهام عدالت تعداد سرمایه گذاران در بورس از 9 میلیون به 49 میلیون نفر رسیده بهتر است تا فلسفه سهام عدالت را همان گونه که هست یعنی مقوله ای برای پس انداز کردن و نه منبع درآمدی موقتی به سرمایه گذاران معرفی کنیم تا کمترین تأثیر را در بازار داشته باشد.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 980

به "خبرنگاران بازگشت صف های خرید به بورس با انتشار گزارش عملکرد 6 ماهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بازگشت صف های خرید به بورس با انتشار گزارش عملکرد 6 ماهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید