جولان کرونا در اتوبوس های شب رو، وعده شهرداری برای برطرف مشکل

به گزارش کلوب آگهی، تأخیر اتوبوس های شب رو، رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، سناریوی تلخ این روز های کرونایی است.

جولان کرونا در اتوبوس های شب رو، وعده شهرداری برای برطرف مشکل

به گزارش خبرنگار ، از درب خروجی امامزاده صالح (ع) خارج شدم و پس از عبور از هیاهوی دستفروش ها و مغازه های اطراف حرم که هنوز کرکره کسب و کار خود را پایین نکشیده بودند متوجه مسافرانی شدم که آن طرف خیابان در ایستگاه تجریش - راه آهن منتظر اتوبوس ایستاده بودند.

به طرف ایستگاه رفتم و مسافران بلاتکلیفی را مشاهده کردم که نه تنها در این ایستگاه, بلکه در جایگاه های دیگر هم از دیر آمدن اتوبوس های شب رو و نیامدن اتوبوس های تندرو صحبت می کردند.

در میان مسافرانی که تعدادشان در آن وقت شب هم کم نبود مرد جوانی اعتراض گونه گفت: هر شب این داستانو داریم. اگه با مترو می رفتم زودتر می رسیدم. که دو زن دیگر با چهره ای در هم فرو رفته و گره اخمی روی پیشانی های خود, حرف او را قطع کردند و ادامه دادند: همین که ما رسیدیم بی آر تی رفت. ناظرِ ایستگاه هم نبود وُ از هر کدوم راننده های اتوبوس های جایگاه های دیگه هم می پرسیم میگن اطلاعی ندارنو باید منتظر باشیم تا اتوبوس معمولیا بیان. ما هم بلاتکلیف موندیم.

ده دقیقه ای از مکالمات میان مسافران نگذشته بود که دختر جوانی با صدای بلند فریاد زد: این چه وضعیه؟! یعنی کروناس. انگار نه انگار... همه کنار همدیگه ن... هیشکی رعایت نمی کنه... یکی سیگار میکشه و دودشو میده تو حلقمون... یکی دیگه ماسک نزده سرفه می کنه تو صورتمونو، اعتراضم بکنیم تازه بدهکارم میشیم.

از رفتن آخرین اتوبوس, نیم ساعت گذشته بود که صدای توقف اتوبوس معمولی زرد رنگی در ایستگاه کناری تجریش-راه آهن توجه عده ای از مسافران را به سوی خود جلب کرد؛ به طوری که آن ها از کنار اتاقک سفید رنگ ناظر ایستگاه به سرعت به سمت اتوبوس رفتند که راننده میانسالش در حال پایین آمدن از پله ها بود و با جدیت رو به مسافران گفت: باید چند دقیقه وایسین تا برگردم. بیست دقیقه ای هم طول می کشه تا راه بیوفتیم.

در همین حین، مسافرانی که بدون رعایت تقدم و تأخر، محکم به اتوبوس چسبیده بودند با صدای بلند اعتراض کردند.

یکی گفت: نیومده داری میری؟!... آقا درو باز کن معطل شدیم... دیگری گفت: آقا یه ساعته ملتو نگه داشتی تا بری به کارت برسی؟! دیروقته... همه تو هم چسبیدیم... کروناس آقای راننده... خودت راحت رو جایگاه تکیت می شینی وُ عینِ خیالتم نیس. ما بدبختا مریض میشیم.

پس از چند دقیقه, راننده, درب ورودی جایگاه آقایان را باز کرد و همه مسافران هم به سرعت خود را به جلوی درب رساندند و در تکاپوی پرداختن پول نقد بودند، چرا که راننده از آن ها پول نقد دریافت می کرد.

این در حالی است که با شیوع کرونا، مسئولان مربوطه تأکید نموده بودند که برای قطع زنجیره این ویروس، رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی به هیچ عنوان حق دریافت پول نقد از مسافران را ندارند، امّا گویا با رفتن آخرین اتوبوس تندرو و آمدن اتوبوس های شب رو, واقعیت رنگ بیشتری به خود گرفته بود و از نظارت کافی در آن وقت شب خبری نبود.

روی یکی از جایگاه های جایگاه بانوان نشستم و با وجود اینکه هنوز مدت تقریبا زیادی تا زمان حرکت اتوبوس باقی مانده بود، امّا هر دقیقه به تعداد مسافران اضافه می شد؛ به طوری که تراکم جمعیت باعث از بین رفتن مرز های فاصله گذاری اجتماعی شده و اجباری بودن ماسک در اتوبوس ها صرفا در حد یک نوشته بود.

اغلب آقایان, روی جایگاه های جایگاه بانوان نشسته و کم نبودند بانوانی که با وجود داشتن کودک و وسایل زیاد در گرمای حاکم بر فضای بسته اتوبوس ایستاده بودند.

تأخیر و توقف های طولانی اتوبوس های شب رو در هر یک از ایستگاه ها، افزایش مسافران و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی باعث اعتراض شدید مسافران شد تا جایی که اغلب آن ها از چرایی کمبود اتوبوس و دیر آمدن ها در این خط پرُ مسافر گلایه داشتند و این خود، سناریوی تلخی بود که به دامن زدن هر چه بیشتر ویروس کرونا در پایتخت یاری می کرد.

اگرچه با شیب افزایش مسافران اتوبوس های درون شهری پس از تعطیلات ایام نوروز، محمود ترفع مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در یکی از گفت وگو های خود در ماه های گذشته با اشاره به استفاده از تمام ظرفیت ناوگان اتوبوسرانی برای اجرای فاصله گذاری در اتوبوس ها اظهار کرد: حمل و نقل عمومی تقاضا محور است و بر اساس آن تعداد اتوبوس و یا سرفاصله حرکت ها تنظیم می گردد و در حقیقت, این موضوع فراکرونایی است.

وی گفت: خط یک از سه راه تهرانپارس تا میدان آزادی و خط 7 از میدان راه آهن به میدان تجریش خطوط بسیار پرمسافر هستند. از این رو، ناوگان پشتیبان، خطوط پرمسافر را فعال نموده و تعدادی از اتوبوس های خطوط کم مسافر را به این خطوط راهنمایی نموده ایم تا جای ممکن فاصله گذاری رعایت گردد.

امّا در روز های اخیر, غلامحسین محمدی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران ضمن بی اطلاعی از مسائل موجود در ایستگاه ها و اتوبوس های شب رو, در گفت وگو با گروه اجتماعی کلوب آگهی, در رابطه با این مسائل تأکید کرد: این موضوع را در اسرع وقت به آقای ترفع، مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی اطلاع می دهیم تا ظرف 24 ساعت آینده به این موضوع رسیدگی گردد.

این در حالی است که این وعده شهرداری پایتخت بسیار قابل تأمل است.

گزارش از فاطمه میرزایی دخت

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 950

به "جولان کرونا در اتوبوس های شب رو، وعده شهرداری برای برطرف مشکل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جولان کرونا در اتوبوس های شب رو، وعده شهرداری برای برطرف مشکل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید