جزئیات جدید از مذاکرات آمریکا و فرانسه درباره بسته پیشنهادی به ایران

به گزارش کلوب آگهی، فارس نوشت:یک سخنگوی وزارت خارجه فرانسه امروز چهارشنبه درباره مذاکرات این کشور با آمریکا درباره بسته پیشنهادی پاریس اظهارنظر کرد.

جزئیات جدید از مذاکرات آمریکا و فرانسه درباره بسته پیشنهادی به ایران

به نوشته رویترز، یک سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در پاسخ به اینکه جواب آمریکا به طرح فرانسه برای پایبند نگاه داشتن ایران به برجام چه بوده گفت: هنوز مسائل زیادی هستند که باید حل شوند.

رویترز به نقل از مقام های دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نوشته دولت این کشور به طرح فرانسه برای اعطای یک خط اعتباری 15 میلیارد دلاری به ایران بدگمان است.

یک مقام ارشد دولت ترامپ در یک کنفرانس تلفنی به کلوب آگهی گفت: ما نسبت به این طرح بسیار بدگمان هستیم.

این خبر در حالی منتشر شده که شامگاه سه شنبه (دیشب) منابع غربی و ایرانی به رویترز گفتند، پیشنهاد فرانسه برای اعطای خط اعتباری 15 میلیارد دلاری به ایران منوط به اجازه آمریکا است.

مقام آمریکایی گفت: ما هنوز شاهد طرح ملموسی که با تحریم ها و سایر اقدامات ما هماهنگ باشد نبوده ایم بنابراین قضاوت بسیار سخت است.

وی اضافه نمود: ترامپ در حال همکاری نزدیک با شریکان و متحدانمان است و به ایده های آنها گوش می نماید اما ما شاهد چیزی نبوده ایم که احتمال واقعی شدن آن بیشتر از طرح های دیگری باشد که ظرف سال گذشته پیشنهاد شده اند.

دیدار مقام فرانسوی با منوشین

پیش از این رسانه ها از رایزنی های فرانسه با آمریکا درباره بسته پیشنهادی به ایران اطلاع داده اند. خبرگزاری بلومبرگ روز سه شنبه نوشت برونو لا مئیر، وزیر دارایی فرانسه سه شنبه در واشنگتن با استیون منوشین، وزیر خزانه داری آمریکا دیدار و گفت وگو کرد.

یک مقام فرانسوی به بلومبرگ گفت وزیر دارایی فرانسه با منوشین درباره صدور معافیت های تحریمی برای شرکت هایی شده که به ایران اجازه خواهد داد به چین، هند و ژاپن نفت بفروشد.

بلومبرگ می گوید سفر لا مئیر به واشنگتن در راستای پیشبرد طرحی است که فرانسه برای نجات برجام میخواهد به ایران پیشنهاد دهد.

خط اعتباری 15 میلیارد دلاری

بخش دیگری از بسته پیشنهادی فرانسه به ایران راه اندازی یک خط اعتباری به ارزش 15 میلیارد دلار را شامل می گردد. ساعتی قبل تر منابع غربی و ایرانی به رویترز گفته اند پیشنهاد فرانسه برای اعطای خط اعتباری 15 میلیارد دلاری به ایران منوط به اجازه آمریکا است.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه هم سه شنبه در جمع کلوب آگهی گفت که رایزنی ها بر سر راه اندازی این خط اعتباری، که نفت ایران تضمینی برای اعتبار آن به شمار می رود، ادامه دارند.

وزیر امور خارجه فرانسه در جمع خبرنگارن گفت: این طرح عبارت است از راه اندازی یک خط اعتباری با ضمانت پول نفت ایران در ازای بازگشت ایران به برجام، انجام مذاکراتی در مورد امنیت خلیج فارس و منطقه و وضعیت توافق هسته ای پس از سال 2025.

لودریان در بخشی از سخنانش گفت که پیش فرض اجرایی شدن این طرح موافقت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای صدور معافیت از تحریم های نفت برای بعضی از مشتری های نفت ایران است.

هیئتی متشکل از مقام های صنعت نفت و امور اقتصادی ایران روز دوشنبه وارد پاریس پایتخت فرانسه شده است. رویترز نوشته این هیئت برای گفت وگو درباره جزئیات این خط اعتباری به فرانسه سفر نموده اند.

یک منبع مطلع به این گفت وگوها به رویترز گفت: مسئله دانستن این است که می توانیم به سطح این 15 میلیارد دلار برسیم یا خیر و دوم اینکه چه کسی تأمین اقتصادی آن را به عهده خواهد داشت؛ سوم اینکه ما ضروری است دست کم موافقت ضمنی ایالات متحده را بگیریم. هنوز نمی دانیم موضع آمریکا چیست.

یک مقام ارشد ایرانی هم گفت: فرانسه پیشنهاد این خط اعتباری 15 میلیارد دلاری را داده است اما هنوز داریم درباره آن صحبت می کنیم. باید تضمین گردد که ما به این رقم آزادانه دسترسی داریم؛ ضمن آنکه ایران باید قادر باشد نفت بفروشد و به پول خودش هم دسترسی داشته باشد.

گام برجامی سوم ایران

فرصت 60 روزه ایران به طرف های حاضر در برجام برای عمل به تعهدات خودشان ذیل توافق هسته ای برجام 15 شهریورماه به سرانجام می رسد.

شورای عالی امنیت ملی ایران، 18 اردیبهشت ماه امسال از قصد تهران برای کاستن از بعضی تعهدات برجامی به دلیل خروج یکجانبه آمریکا از این توافق هسته ای و ناتوانی یا بی میلی کشورهای اروپایی برای عمل به وعده های خود جهش جبران خروج واشنگتن، اطلاع داد.

شورای عالی امنیت ملی ایران در آن بیانیه اظهار داشت در گام نخست خود را متعهد به رعایت محدودیت های مربوط به نگهدازی ذخایر اورانیوم غنی شده و ذخایر آب سنگین نمی داند. ایران در همان تاریخ به کشورهای باقی مانده در برجام 60 روز فرصت داد تا به تعهدات خود در حوزه های بانکی و نفتی عمل کنند.

ایران در دومین گام 16 تیرماه اظهار داشت که به سقف غنی سازی 3.47 درصدی معین شده در برجام پایبند نخواهد بود. یک روز بعد بهروز کمالوندی در مصاحبه با فارس اطلاع داد که سقف غنی سازی اورانیوم ایران به سقف 4.5 درصد رسیده است و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز این موضوع را تأیید کرد.

جمهوری اسلامی ایران می گوید اقدام برای کاستن از تعهدات برجامی با استناد به بندهای این توافق اجرا شده و به معنای خروج از این توافق نیست.

کشورهای طرف برجام در بند 26 متعهد شده اند از بازگرداندن یا تحمیل مجدد تحریم هایی که اجرای آنها را وفق این برجام لغو نموده است خودداری کنند. در این بند همچنین آمده است: ایالات متحده، با حسن نیت، نهایت کوشش خود را برای دوام این برجام و پیشگیری از ایجاد تداخل در تحقق متمتع شدن ایران از لغو تحریم های معین شده در پیوست دو به عمل خواهد آورد.

در بند 37 هم آمده است: ایران بیان داشته است که چنانچه تحریم ها جزئا یا کلا مجددا اعمال شوند، ایران این امر را به منزله زمینه ای برای توقف کلی یا جزئی تعهدات خود وفق این برجام قلمداد خواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام یک سال صبر راهبردی را در دستور کار قرار داد و به طرف های توافق هسته ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می دادند مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته ای عمل کنند.

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا مدعی شدند با به کارگیری بعضی سیاست ها کوشش خواهند کرد اثرات خروج آمریکا از توافق را جبران و کانال تجارت با ایران را حفظ کنند. اقدامات نمادینی که کشورهای اروپایی تا کنون انجام داده اند کمکی به تحقق این وعده ها ننموده است.

25310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 62

به "جزئیات جدید از مذاکرات آمریکا و فرانسه درباره بسته پیشنهادی به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات جدید از مذاکرات آمریکا و فرانسه درباره بسته پیشنهادی به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید