آنالیز امکان ارائه ضمانت نامه ریالی برای صادرات فولاد

به گزارش کلوب آگهی، نشست آنلاین کارگروه تخصصی شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی با موضوع آنالیز امکان ارائه ضمانت نامه ریالی برای صادرات فولاد کشور برگزار گردید. در این جلسه تصمیم گرفته شد برای برطرف ابهامات موجود در قانون، مکاتباتی بین دبیرخانه شورای گفت وگو و اداره مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه پول شویی بانک مرکزی انجام گردد.

آنالیز امکان ارائه ضمانت نامه ریالی برای صادرات فولاد

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

محسن عامری، مدیر دبیرخانه شورای گفت وگو در تشریح این مسئله به افزایش مزیت های رقابتی در صادرات انواع محصولات فولادی طی سال های اخیر اشاره نمود و گفت: متأسفانه به دلیل وجود تحریم ها و لزوم تهیه و تنظیم اسناد حمل به صورت ویژه، صادرات به صورت مستقیم بین تولیدنمایندگان فولاد در ایران و مصرف نمایندگان نهایی صورت نمی گیرد. در این بین شرکت های تولیدنماینده محصولات را به صورت تحویل در بندرها ایران (FOB) به فروش می رسانند، درحالی که مصرف نمایندگان نهایی کالا را در بندرها مقصد تحویل می گیرند (CIF) و وجه آن را پس از ورود کشتی به بندر مقصد پرداخت می نمایند.

بر اساس اظهارات او محدودیت های ناشی از تحریم باعث شده بعضی شرکت های بازرگانی به عنوان واسط، وارد عمل شوند تا فرآیند صادرات را با دریافت کالا از تولیدنماینده در ایران و حمل و تحویل آن به خریدار در خارج از کشور تکمیل نمایند. این شرکت ها برای تحویل فولاد از تولیدنماینده و تعهد به بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور، مجبور به ارائه ضمانت نامه ارزی به تولیدنماینده فولاد هستند. این در حالی است که عمده تولیدنمایندگان فولاد با شناخت، اعتماد و گاهی مالکیتی که بر شرکت های بازرگانی دارند، الزامی به دریافت ضمانت نامه ارزی از ایشان ندارند و با صدور ضمانت نامه ریالی از سوی خریدار نیز آماده تحویل بار هستند، اما بانک های عامل از صدور ضمانت نامه ریالی برای این نوع معامله امتناع می نمایند و آن را خلاف قانون می دانند.

مدیر دبیرخانه شورای گفت وگو با تأکید بر این نکته که یکی از راهکارهای افزایش میزان صادرات فولاد از ایران ارائه ضمانت نامه ریالی از سوی شرکت بازرگانی به تولیدنماینده است، توضیح داد: به استناد تبصره ماده 52 دستورالعمل ناظر بر ضمانت نامه بانکی (ریالی) مصوب شورای پول و اعتبار، صدور ضمانت نامه ریالی به عنوان وثیقه تعهدات و تسهیلات ارزی با هر عنوان ممنوع است. بانک ها و مؤسسات اعتباری با استناد به همین تبصره، ضمانت نامه ریالی برای شرکت های بازرگانی بابت تضمین بازگشت ارز حاصل از صادرات به شرکت های تولیدنماینده صادر نمی نمایند.

حسین معصومی، نماینده اداره مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پول شویی بانک مرکزی در پاسخ به موضوعات مطرح شده تشریح کرد: در تبصره ماده 52 دستورالعمل مذکور، نظر قانون گذار بر ممنوعیت صدور ضمانت نامه ریالی برای تعهدات و تسهیلات ارزی است که بانک یا موسسه اعتباری صادرنماینده ضمانت نامه، خود یک تعهد ارزی را قبول نموده باشد؛ اما اگر در صدور ضمانت نامه، تعهد بانک یا موسسه اعتباری یک تعهد ریالی باشد، ممانعتی از صدور ضمانت نامه ریالی برای شرکت های صادرنماینده فولاد وجود ندارد، چراکه در اینجا ضمانت دهنده و ضمانت گیرنده هر دو موسسه غیر بانکی هستند و با توافق یکدیگر این ضمانت نامه را رد و بدل می نمایند.

در نهایت قرار شد دبیرخانه شورای گفت وگو طی مکاتباتی رسمی از اداره مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه پول شویی بانک مرکزی درخواست کند تا این اداره با صدور بخشنامه ای خطاب به بانک ها و مؤسسات اعتباری، ابهام ایجاد شده را رفع نموده و مشکل به وجود آمده بر سر راه صادرات فولاد را رفع کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 804

به "آنالیز امکان ارائه ضمانت نامه ریالی برای صادرات فولاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز امکان ارائه ضمانت نامه ریالی برای صادرات فولاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید