انواع جراحی های زیبایی و ترمیمی فک و پزشک جراح آن

به گزارش کلوب آگهی، تناسب و تقارن صورت یکی از بارزترین نشانه های زیبایی است. شاید در گذشته نمی توانستیم برخی از ناهنجاری هایی که بعضا مادرزادی هم بوند را درمان کنیم، اما به لطف پیشرفت پزشکی، این ناهنجاری ها قابل رفع هستند. یکی از مسائلی که اغلب آزاردهنده است، مسائل فک است. به همین دلیل امکان انواع جراحی فک از طریق متخصص فک فراهم شده است. اما در این مطلب قرار است بیشتر در خصوص جراحی فک و جراحان آن صحبت کنیم. پس همراه ما باشید.

انواع جراحی های زیبایی و ترمیمی فک و پزشک جراح آن
جراحی فک

جراحی فک چیست؟

یکی از رایج ترین جراحی هایی که بر روی صورت انجام می شود، جراحی فک است. این جراحی را با عنوان جراحی ارتوگناتیک هم می شناسند. جراحی فک بی نظمی استخوان های فک را اصلاح کرده و فک ها و دندان ها را مجددا مرتب می کند.

این مرتب شدن به بهبود عملکرد آن ها کمک می کند. همچنین اصلاحات اجرا شده ظاهر شما را نیز بهبود می بخشد.

اگر مسائل مربوط به فک داشته باشید و تنها با ارتودنسی مشکل برطرف نشود، جراحی فک می تواند یک گزینه اصلاحی خوب باشد. در بیشتر موارد، قبل از جراحی و در دوران نقاهت پس از جراحی و تا زمانی که فک کامل درست شده و دندان ها اصلاح شوند، بریس های ارتودنسی روی دندان هایتان باقی خواهد ماند.

مدت باقی ماندن این بریس ها از 6 ماه تا 12 ماه کاملا متغییر است. متخصص ارتودنسی شما می تواند با جراح فک و صورت تان از نظر درمانی هماهنگ بوده و با او همکاری کند.

متخصص جراحی فک و صورت از تخصص های پزشکی است که در ترمیم و بهبود ظاهر فک تخصص دارد و با انجام عمل جراحی فک که کاملا تخصصی و مختص همین رشته است، مسائل ظاهری و آسیب دیدگی فک را برطرف می کند. افرادی که فک آنها دچار آسیب دیدگی نباشند هم می توانند برای عمل زیبایی و زاویه دادن به فک به متخصص جراحی فک و صورت مراجعه کنند.

نکته مهم در مورد جراحی فک این است که بهترین زمان برای جراحی، پس از توقف رشد است. برای خانم ها سنین 14 الی 16 سال و برای آقایان 17 الی 21 سال بازه زمانی مناسبی است.

جراحی زیبایی فک از طریق چه پزشکی انجام می شود؟

برخی از ناهنجاری های فک و دندان به کمک ارتودنسی برطرف می شود. اما گاهی مشکل به قدری وخیم است که نیاز به جراحی دارد. این جراحی از طریق جراح فک و صورت انجام می شود. برای موارد زیبایی نیز جراح دهان و فک یا همان فک و صورت کار جراحی زاویه سازی را نجام می دهد.

در انتخاب بهترین جراح فک و صورت برای جراحی فک باید دقت بیشتری داشته باشید. از آن جایی که جراحی یک روش دائمی است، عوارض آن می تواند بسیار جدی باشد. پس حتما به نمونه کارهای جراح و مجوزهای جراحی توجه داشته باشید. مجوزهای پزشک نشان می دهد، آموزش های لازم برای جراحی را دیده است. آقایان برای انتخاب جراح باید به تجربه پزشک در جراحی آقایان دقت کنند. انتخاب جراحی که برای آقایان جراحی زاویه سازی فک انجام نداده است، ریسک بالایی دارد.

اما جراح پلاستیک بینی و صورت نیز نقش زیادی در این امر دارد. اگر هدف از زیبایی فک کوچک کردن چانه، مثلثی کردن فرم صورت، زاویه دار کردن فک و … باشد نه اصلاح مسائل آن، اینجاست که جراح پلاستیک بینی و صورت دست به کار می شود.

تفاوت زاویه دهی به فک و جراحی فک آسیب دیده

اگر زاویه دهی و جراحی فک آسیب دیده را به دو نوع جراحی تقسیم کنیم، بهتر می توانیم به تفاوت بین این دو اشاره کنیم. ابتدا لازم است بدانید که دو پزشک متفاوت این کار را انجام می دهند.

در مورد اول، زاویه دهی صورت از طریق پزشکی انجام می شود که دوره پزشکی عمومی را گذرانده و در زمینه اتولارینگولوژی تخصص داشته و بورد تخصصی خود را در این رشته گرفته است. زاویه دهی فک نوعی عمل زیبایی به شمار میرود.

متخصص چربی صورت را تخلیه کرده و به کمک پروتز و تزریق چربی، صورت را به صورتی که فرد می خواهد فردم دهی می کند. زاویه سازی فک هم در خانم ها و هم در آغایان پرطرفدار است.

اما جراحی فک آسیب دیده کاملا فرق دارد. برخی از مسائل و آسیب ها ممکن مادرزادی بوده و یا بعدا به وجود بیایند. مثلا کوتاهی فک، بزرگ یا کوچک بودن یک یا هر دو فک و یا جلو یا عقب بودن فک های صورت مسائل مادرزادی هستند. اما مثلا شکستگی فک بالا یا پایین حادثه است. در هر حال، فرد بدون شک نیازمند جراحی خواهد بود.

جراحی فک آسیب دیده

جراحی که این کار را انجام می دهد، بیان کردیم که جراح فک و صورت است. این جراح مسائلی مانند فک نامرتب، دندان عقل نهفته، ترمیم دها، سرطان سر و گردن و ایمپلینت های دندانی را انجام می دهد.

جراح فک و صورت پزشکی است که 4 سال در دانسکده دندانپزشکی تحصیل کرده و سپس یک دوره رزیدنتی 4 الی 6 ساله را برای تخصص جراحی دریافت می کند. او در حین دروه های خود با مهارت هایی مانند بیهوشی و کنترل درد هم آموزش می بینید.

این جراحی بسیار حساس است زیرا هیچ جراح و متخصصی نمی تواند به طور قطع بیان کند که نتیجه 100 درصدی است.

اما نتیجه کار یک جراح فک و صورت خوب، قطعا بسیار بهتر است یک جراح است که تخصص و تجربه کافی را ندارد.

در موارد حاد که مسائل فک و جراحی آن بسیار پیچیده است، بعد از عمل، دندانپزشک و متخصص اتولارینگولوژی نیز به بهبود فک و شرایط دندان ها کمک می کنند.

به خصوص اگر فک نیازمند کاشت و یا کشیدن دندان ها و یا مرتب شدن به کمک ارتودنسی باشد.

هر دوی عمل هایی که بیان کردیم دوره نقاهت داشته و باید به طور مرتب تحت نظر پزشک خود باشید تا بهبودی کامل حاصل شود.

چه افرادی نیاز به عمل زاویه سازی فک دارند

در کنار این که برخی ممکن است برای زیبایی بیشتر صورت بخواهند عمل زاویه سازی فک انجام دهند، انجام این عمل برای برخی دیگر کاملا واجب است. برخی از افراد که نیازمند این عمل هستند شامل موارد زیر اند.

  • افرادی که فک کوتاهی داشته و فک در واقع عقبرفتگی دارد. این افراد به عمل زاویه سازی فک نیاز پیدا می کنند. هم فک به جلو کشیده می شود و هم این که زاویه مورد نیاز و متناسب با صورت به آن اضافه می شود.
  • افرادی که گونه های لاغری دارند، برای متناسب سازی بیشتر صورت خود از این عمل استفاده می کنند.
  • برخی از خانم ها فک پهن و به اصطلاح مردانه ای دارند. آن ها نیز برای برطرف این مشکل می توانند از عمل زاویه سازی فک استفاده کنند.
  • در نهایت این عمل بری افرادی که گونه های چاق، فک عریض، فک مربعی و چانه دایره ای دارند هم بسیار مناسب خواهد بود.

زاویه سازی فک با جراحی مناسب افرادی است که با زاویه سازی جزئی به نتیجه دلخواه نمی رسند. پوست این افراد در ناحیه گردن و فک بسیار شل است و با روش های غیرجراحی نمی توان آن را برطرف کرد. با استفاده از جراحی فک می توان در چانه و فک تغییراتی ایجاد کرد.

عمل جراحی فک

عمل جراحی فک یک عمل سنگین محسوب می شود. در این روش با تراشیدن استخوان مقدار فک را کوچک می کنند. اما در صورتی که نیازی به تراشیدن استخوان نباشد، می توان از روش های دیگر جراحی برای حذف چربی یا حجم دهی این ناحیه استفاده کرد. علاوه بر این روش سه روش جراحی زاویه سازی صورت به صورت کم تهاجم وجود دارد. جراح زیبایی با توجه به آناتومی صورت شخص و مقدار چربی در این ناحیه مناسب ترین تکنیک را انتخاب می کند.

سخن آخر

ما در این مطلب به طور کلی جراحی زیبایی و ترمیمی فک اشاره کرده و بیان کردیم که چه متخصصانی بر روی این دو جراحی کار می کنند. همچنین در مورد تفاوت این دو صحبت کرده و بیشتر در مورد مسائل فک و ناهنجاری های آن صحبت کردیم. در نهایت اگر احساس می کنید که به جراحی فک یا جراحی زیبایی و زاویه سازی فک نیاز دارید، از طریق سایت https://doctoreto.com با یک متخصص صحبت کرده و مشاوره دریافت کنید. متخصص فک و صورت در این زمینه شما را راهنمایی کرده و بیشتر با شما در این مورد صحبت خواهد کرد.

منبع: هفت گنج
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1948

به "انواع جراحی های زیبایی و ترمیمی فک و پزشک جراح آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع جراحی های زیبایی و ترمیمی فک و پزشک جراح آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید