3 طرح جایگزین خدمت سربازی برای شرکت های دانش بنیان می شود

به گزارش کلوب آگهی به نقل از پارک فناوری پردیس، سید محمد صاحبکار رئیس مرکز امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست مدیران عامل شرکت های عضو پارک فناوری پردیس و مرکز رشد فناوری نخبگان گفت: جایگزین خدمت سربازی نیروهای متخصص در پادگان ها، خدمت در دستگاه های دفاعی و دولتی است. این موضوع مختص شرکت های دانش بنیان و غیر دانش بنیانی است که داخل پارک های فناوری مستقر باشند.

3 طرح جایگزین خدمت سربازی برای شرکت های دانش بنیان می شود

صاحبکار با بیان سایر طرح های حمایتی از شرکت های دانش بنیان ادامه داد: استقرار شرکت های دانش بنیان در فضاهای مسکونی در شهر تهران با شرایط معینی فراهم شده است و راه اندازی مرکز مشاوره رایگان به صورت تلفنی، حضوری و کتبی برای شرکت های دانش بنیان بخش دیگری از طرح های حمایتی ما هستند.

وی اضافه کرد: با بررسی های اجرا شده، اهم مسائل این نوع شرکت ها در 38 سرفصل خلاصه شده و با به کار گیری مشاوران متخصص، مسیرهای مناسب برای رفع مسائل شرکت های دانش بنیان ارائه می شود.

رئیس مرکز امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان گفت: پارک فناوری پردیس، قطب فناوری غرب آسیا است و رسیدگی به مسائل و مسائل شرکت های دانش بنیان با حضور در جمع آنها در جایی مثل پارک های فناوری، فرصت مناسبی برای طرح مسائل به صورت حضوری است.

صاحبکار گفت: از سال 83 و ابتدای برنامه چهارم توسعه بحثی در خصوص ایجاد مزایا و تسهیلات برای پارک های فناوری شروع و در این برنامه مصوبه ای در قالب برنامه پنج ساله برای ایجاد تسهیلات شرکت های مستقر در پارک های فناوری و مناطق آزاد برنامه ریزی شد. یکی از نکات بسیار مهم، شکل گیری صندوق های پژوهش فناوری در کنار پارک های فناوری در مناطق مختلف بود.

رئیس مرکز امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان بیان کرد: پارک های فناوری به عنوان متولیان برنامه توسعه در مناطق مختلف کشور تشکیل شده بودند و صندوق های پژوهش فناوری به عنوان بازوی مالیِ مکمل پارک های فناوری شکل گرفتند.

رئیس مرکز امورشرکت ها و موسسات دانش بنیان گفت: شرکت دانش بنیان باید در حوزه فناوری برتر فعالیت کند و در حوزه های تک قرار داشته باشد. شرکتی که در حوزه مدیوم تک و یا لو تک فعالیت می کند می تواند واحد فناور شود و عضو پارک باشد اما نمی تواند دانش بنیان تلقی شود.

وی ادامه داد: در دنیا صنایع مختلف را بر اساس عمق تحقیق و توسعه یا چگالی توسعه دسته بندی می کنند. چگالی بالا های تک، یک پله پایین تر مدیوم های تک، پله پایین تر مدیوم لو تک و آخرین لو تک محسوب می شود.

وی گفت: ملاک انتخاب بر اساس میزان تحقیق و توسعه ای است که یک شرکت باید انجام دهد و به یک سری مسائل فائق آید، تعریف می شود.

رئیس مرکز امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان بیان کرد: بر اساس مدل بومی کشور، یک مدل تهیه کردیم و پیچیده ترین محصول در هر حوزه علمی که در کشور امکان تولید داشتیم را به عنوان های تک برگزیدیم و بر همین اساس رتبه های پایین تر را چیدیم.

وی گفت: شرکت های دانش بنیانِ سطح بالا که بیشترین تحقیق و توسعه را دارند، معافیت مالیاتی می گیرند و سطح دوم تایید، بدون معافیت مالیاتی و سطح پایین هم عدم تایید است.

صاحبکار شرح داد: استاندارد ملی و معیارها را اعلام می کنیم و شرکت ها بر اساس معیارها با ما وارد بحث می شوند و در صورت اعتراض به سطح معین شده، ما به اعتراض آنها رسیدگی می کنیم. محصول هر شرکت نسبت به چند هزار محصول جایابی، مقایسه و سطح بندی می شود. در حال حاضر 4510 شرکت به عنوان دانش بنیان تائید شده اند.

صاحبکار گفت: تاییدیه شرکت های دانش بنیان هر دو سال یکبار تمدید می شوند. کارگروه شرکت های دانش بنیان نیز هر سال معیارهای ارزیابی را 5 درصد سخت تر می کند. این تصمیم کارگروه ارزیابی به منظور افزایش کیفیت شرکت های دانش بنیان است تا به برخی از صنایعِ با کیفیت پایین تبدیل نشوند.

وی با اشاره به شرکت های حذف شده خاطر نشان کرد: یک هزار و سیصد شرکت که در سال 92 تائیدیه داشته اند، در سال جاری معیارهای جدید را احراز نکردند و حذف شدند، چرا که کیفیت برای ما از کمیت مهم تر است و به دنبال آمار و ارقام بالا نیستیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 123

به "3 طرح جایگزین خدمت سربازی برای شرکت های دانش بنیان می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 طرح جایگزین خدمت سربازی برای شرکت های دانش بنیان می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید