کاهش 90 درصدی فوتی ها و افزایش بستری های کرونا در خراسان رضوی

به گزارش کلوب آگهی، خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در هفته گذشته تعداد بستری شده های جدید کرونا در استات تا حدودی افزایش داشته، گفت: تعداد فوت شدگان بر اثر کرونا در خراسان رضوی نسبت به پیک سوم 90 درصد کاهش داشته است.

کاهش 90 درصدی فوتی ها و افزایش بستری های کرونا در خراسان رضوی

محمدحسین بحرینی طوسی امروز در جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای خراسان رضوی که در سالن شهید باهنر استانداری برگزار گردید، اظهار کرد: در برگزاری مراسم عزاداری دهه فاطمیه تمام کوشش خود را کردیم که رعایت پروتکل های بهداشتی به نحو احسن صورت گیرد. مردم و مسئولان برگزاری این مراسمات نیز همکاری خوبی با ما داشتند، گرچه نارسایی، ناهنجاری و کمبودهایی وجود داشت که تذکرات لازم داده شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نگرانی جدی ما این است که رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم، ضعیف شده است، گفت: افزایش این امر سبب می گردد که به سمت پیک چهارم برویم. برای جلوگیری از این رویداد باید تذکرات و توصیه ها را جدی بگیریم. همچنین تعداد بستری های جدید، تعداد بستری ها در مراقب های ویژه و فوتی های ناشی از ویروس کرونا روی خط ثابت حرکت می نماید. در سطح ملی شیب به سمت بالاست که خوشبختانه هنوز در خراسان رضوی این شیب بالا اتفاق نیفتاده است.

افزایش تعداد بستری شده های کرونا در هفته گذشته

بحرینی ادامه داد: هفته گذشته تعداد بستری شده های جدید تا حدودی افزایش داشته است و اینکه آیا این آمار خطرناک است یا خیر در هفته های آینده معین می گردد. بر همین اساس باید نظارت بیشتری صورت گیرد و از پروتکل شکنی جلوگیری گردد. حضور کارکنان در ادارات به صورت صددرصدی اعلام شد و دورکاری برای افراد مسن و آن هایی که دارای بیماری های خاص هستند، ادامه دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان نمود: به آکادمی های فنی وحرفه ای و موسیقی اجازه فعالیت داده ایم به شرط اینکه حضور افراد با حداکثر یک سوم ظرفیت باشد و ایجاد فضای مناسب و وجود تهویه هوای استاندارد لازم است. همچنین در خصوص تالارهای پذیرایی و مجتمع های آبی با توجه به حجم و وسعتی که دارند ظرفیت حضور افراد را معین می کنیم و سپس می توانند بازگشایی شوند.

وی اظهار کرد: در 24 ساعت گذشته تعداد بستری جدید در استان خراسان رضوی 96 نفر بوده است. کل بستری ها شامل 453 نفر ، بخش مراقب های ویژه 173 نفر و پنج نفر فوتی داشته ایم. در هفته سوم آبان فرایند بستری جدید به 420 نفر رسید که این فرایند کاهش داشته است. در هفته سوم دی ماه تعداد بستری ها 107 نفر اعلام شد. در هفته چهار دی ماه شاهد افزایش بوده ایم که تعداد آن ها به 111 نفر رسید. این افزایش هر چند کم باید برای ما یک زنگ خطر تلقی گردد.

تعداد فوت شدگان در استان نسبت به پیک سوم 90 درصد کاهش داشته است

وی با بیان اینکه در اوج بیماری و هفته چهارم آبان ماه تعداد بستری شدگان 2132 نفر بود که در حال حاضر 496 نفر هستند، گفت: در هفته سوم دی ماه تعداد بستری ها 503 نفر و هفته قبل تر از آن 612 نفر بوده که این نشان دهنده فرایند نزولی است. همچنین در بخش ویژه 428 نفر بستری شده اند که همچنان فرایند کاهش را نشان می دهد؛ یعنی در هفته دوم دی ماه 215 نفر، هفته سوم 195 نفر و هفته چهارم 188 نفر بستری در بخش مراقبت های ویژه داشته ایم. تعداد فوت شدگان در استان نسبت به پیک سوم 90 درصد کاهش داشته است.

بحرینی درمورد نرخ شیوع بیماری کرونا در کل کشور و خراسان رضوی گفت: از لحاظ شیوع این بیماری در شرایط بد، شهرهای مازنداران، سمنان، گیلان و خراسان جنوبی در صدر قرار دارند. سپس خراسان رضوی در رتبه 27 قرار می گیرد. همچنین از لحاظ شرایط خوب ابتدا سیستان وبلوچستان، هرمزگان، خوزستان، قم و سپس خراسان رضوی قرار گرفته است و رتبه پنجم را به خود اختصاص داده ایم. همچنین شهرستان مشهد از لحاظ شرایط شیوع کرونا رتبه 19 و از لحاظ شرایط خوب رتبه 12 را به خود اختصاص داده است. شهرستان های فیروزآباد، جوین، بینالود و محولات شرایط خوبی دارند.همچنین شهرستان های صالح آباد، خلیل آباد، قوچان و سبزوار در شرایط بدی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در 24 ساعت گذشته تعداد بستری شدگان جدید تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی مشهد 71 نفر بود، تعداد کل بیماران 295 نفر و در بخش مراقب های ویژه 118 نفر بوده است. اگر به صورت میانگین و هفته ای به این آمار نگاه کنیم، تعداد بستری های جدید در دانشگاه 265 نفر و و در سه هفته گذشته به ترتیب 96، 88، 78 نفر است که در این هفته به 83 نفر رسیده است. در اواخر آبان و اوایل آذر فرایند کل بستری ها 1287 نفر بوده که اکنون به 340 نفر رسیده است. میانگین فرایند بستری در بخش مراقب های ویژه در اوج شیوع 289 نفر بوده و اکنون به 131 نفر در هفته سوم دی ماه رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان نمود: در حال حاضر درصد مثبت شدن بیماران سر پایی افت قابل توجهی داشته است. در زمان اوج این بیماری از صد نفر، 62 نفر یعنی 62 درصد افراد نتیجه تست مثبت داشته اند که اکنون این رقم به 8 درصد رسیده است. در شهرستان مشهد، در 24 ساعت گذشته تعداد بستری شدگان 50 نفر، تعداد کل بستری ها 238 نفر و تعداد بستری شده ها در مراقب های ویژه 102 نفر است.

وی با بیان اینکه یکی از عوامل شیوع کرونا سفرهای مردم است، ادامه داد: مسافرت ها سبب تشدید این بیماری می گردد. از مردم به خصوص مشهدی ها تقاضا دارم به مسافرت نفرایند، زیرا ممکن است از این شرایط خوبی که داریم، خارج شویم. همچنین در نظر داشته باشند برای مهمان ها و زائرانی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی نمایند به صورت بسیار خوشایند تذکر دهید.

بحرینی درخصوص ابتلای نوجوانان و جوانان به کرونا در خراسان رضوی گفت: در دی ماه افزایش معنی دار کرونا در بین بچه ها و نوجوان در مشهد و خراسان رضوی نبوده ایم، اما در تهران و اصفهان ابتلا در بین جوانان و نوجوانان حدود 12 درصد بیشتر بوده است. البته این آمار برای ما هشداری است که بیشتر مراقب باشیم تا در خراسان شاهد ابتلا جوانان و نوجوان نباشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1409

به "کاهش 90 درصدی فوتی ها و افزایش بستری های کرونا در خراسان رضوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 90 درصدی فوتی ها و افزایش بستری های کرونا در خراسان رضوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید