چوب ترمووود چیست؟ معرفی انواع و قیمت

به گزارش کلوب آگهی، ترمووود چیست؟ معرفی انواع و قیمت

یکی از متریال هایی که امروزه در صنعت ساختمان بسیار کاربرد دارد و ویژگی های آن باعث شده است تا بسیار در بین طراحان محبوب باشد چوب ترموود است. ترمو وود یا ترموود که به آن چوب ترمو نیز می گویند نوع خاصی از چوب است که با مکانیزم پیشرفته حرارت، نسبت به چوبهای دیگر دارای استحکام و ماندگاری بیشتری می باشد. در این مقاله به خواهیم دانست ترمووود چیست و چه کاربردی دارد.

چوب ترمووود چیست؟ معرفی انواع و قیمت

تعریف کلی ترموود یا چوب ترمو

حتما شما هم سازه های ساختمانی را با چوب دیده اید. بسیاری از این سازه ها چشم نواز و زیبا هستند و کاربرد زیادی دارند. از طرفی ظرافت خاصی به نمای ساختمان یا دکوراسیون داخلی می بخشند. باید گفت در حالت کلی برای فراوری این محصول از مواد شیمیایی استفاده نمی گردد. بعلاوه ترمووود در برابر کپک، حشرات موذی، موریانه، ساس و قارچ نیز بسیار مقاوم است. در چوب ترمو علاوه بر موارد بالا، در رنگ و شکل ثبات بی نظیری دارد به طوری که سالیان سال زیبایی خود را حفظ می نماید. این ویژگی ها باعث شده است تا توجه طراحان و مهندسان ساختمان به آن جلب گردد.

تاریخچه ترموود

اگر به تاریخ نگاه کنیم هر گوشه از دنیا بخشی از خدمات خود را در زمینه های مختلف به دنیا ارائه داده است. در صنعت ترمود نیز برای اولین بار در دهه 1930 در کشور فنلاند برای آن که مقاومت چوب را بالا ببرند آن را با روش های خاصی مقاوم کردند. کشور فنلاند از پیشتازان صنعت ترموود می باشد که برای اولین بار خط فراوری این چوب را راه اندازی و اقدام به فراوری آن نمود . این اقدام بسیار مورد تایید دیگر کشور ها نهاده شد. علاوه بر آن ، این کشور یک مرکز و انجمن تحقیقات فنی ترموود با نام VTT راه اندازی نمود و به صورت جامع در این زمینه تحقیقات به دست آورد و در نهایت فرآیند تیمار حرارتی ترمو چوب یا ترموود به وسیله انجمن ترموود فنلاند و با همکاری صنایع محصولات چوبی وارد عرصه بازار شد طوری که امروزه ترموود مطابق تحقیقات به عمل آمده به وسیله این انجمن فراوری و عرضه می گردد .بعد از آن کشورهای کانادا و آلمان نیز به پیشرفت هایی دست یافتند.

روش فراوری چوب ترمو

معمولا در فراوری چوب باید از روش های خاصی استفاده گردد تا بهترین کیفیت آن به دست بیاید. برای ساخت چوب با کیفیت برخی کشور ها کوشش کردند و چوب های زیادی را امتحان کردند. در نهایت برای فراوری چوب ترمو یا ترمووود از جنس چوب زبان گنجشک (ASH) و چوب گونه کاج (PINE) استفاده می نمایند. ترمووود را به عنوان محصولی از کشور فنلاند می شناسند، اما قابل ذکر است این محصول در کانادا و آلمان نیز به طور گسترده فراوری میگردد. برای فراوری این محصول از روش گرما و بدون مواد شیمیایی استفاده می گردد. در نتیجه بهترین کیفیت این کار به وسیله کشورهایی که برای آن کوشش کردند به دست آمد. آنچه مسلم است این است که هر چوبی برای فراوری ترموود مناسب نیست.

بالاترین کیفیت چوب ترموود فقط در برخی از قسمت های جنگل سوئد و فنلاند پیدا می گردد. این بدان جهت است که این کشور اروپایی از آب و هوایی خوب برخوردار است و کیفیت درختان آن با دیگر نقاط دنیا فرق دارد. فنلاند پیشتاز فراوری ترموود می باشد و از گونه های چوب های متعدد برای تیمار حرارتی و فراوری چوب ترمود بهره می برد. درختانی که از آنها برای چوب ترموود استفاده می گردد زیاد هستند اما برخی از آنها نوئل (Picea abies) ، کاج (Pinus sylvestris) ، صنوبر (Populus tremula) ، توس (Betula pendula) ، زبان گنجشک (Fraxinus excelsior) ، کاج رادیانا (Pinus radiata) ، توسکا (Alnus glutinosa) ، لاریکس (Larix sibirica) و راش (Fagus silvatica) است که کاربرد زیادی دارد.

چه عواملی در قیمت چوب ترموود مهم است ؟

نوع ، طرح ، رنگ و ضخامت چوب ترمو شده در قیمت آن تاثیر دارد. این تاثیر بسیار بالاست و بعد از آن متراژ آن و نوع اجرای کار در زمان اجرا مشخص نماینده قیمت آن است. گاها نوع فرآیند حرارت دهی چوب ترموود نیز می تواند در قیمت چوبها دخیل باشد . روش های ساخت و پرداخت چوب با استفاده از تجهیزات و ابزارهای متعددی انجام می پذیرد و نوع پرداخت چوب به شیوه های متفاوتی اجرا می گردد و بعلاوه مواد اولیه نیز در قیمت چوب ها مشخص گذار است .

نوع ایرانی این چوب نیز به خاطر کیفیت کمتر قیمت مناسبتری نسبت به مدل ترک و فنلاندی آن دارد.

کاربرد های چوب ترمووود

از زمانی که انسان ها به یکجانشینی روی آوردند یک عده به فکر طرحی محل زندگی خود با استفاده از امکانات آن موقع بودند. کم کم صنعتی شدن جوامع شکل و نمای محل سکونت انسان هارا تغییر داد. طراحان ساختمان پا به عرصه گذاشتند و برای زیبایی ساختمان طرح هایی ارائه دادند که این طرح ها کم کم پیشرفته تر شد. حال در سال 2021 طراحی های خاص و زیبایی با استفاده از صنایع مختلف امکان پذیر است . یکی از این صنایع حرارت دادن و افزایش استحکام چوب است که این امکان را به وجود می آورد که از چوب در جاهایی استفاده کنیم که قبلاً امکان نداشت. می توان از ترمووود هم برای داخل خانه و بیرون از خانه و هر قسمت دیگر ساختمان استفاده کرد.

استفاده از ترمووود در بیرون از ساختمان

استفاده از چوب در نمای بیرون قبلا امکان پذیر نبود اما امروزه به علت مقاومت بالای ترمووود در مقابل رطوبت و حشرات آن را به یکی از بهترین مصالح برای نمای بیرونی ساختمان تبدیل می نماید . این ویژگی که به یاری تکنولوژی در ساختمان ایجاد شده است شکل و نمای آن را دچار تحول نموده است. مثلا در سقف بالک، کفپوش کردن آلاچیق، نرده های بالکن و نما می توان از چوب استفاده کرد.

استفاده از ترمووود در نمای داخلی ساختمان

علاوه بر ظاهر ساختمان حالا چوب ترمووود با حضور در خانه ما و دکوراسیون نیز جلوه خاصی به آن بخشیده است. ظاهر زیبای ترموود بعلاوه آن را به یکی بهترین گزینه ها برای داخل خانه تبدیل می نماید. از مهم ترین کاربردهای این محصول ساختمانی در فضای داخلی می توان به کفپوش و پارکت اتاق ها، استفاده از آن در قسمت سونا استخر، استفاده از آن برای ساخت اسباب و اثاثیه داخل خانه اشاره کرد که بسیار هم محبوب است.

مزایای ترمووود

از مزایای استفاده از چوب ترموو یا ترمووود این است که وزن کم و سبک نسبت به متریال های مشابه و همتراز خود دارد. حفظ رطوبت محیط در حد استاندارد احتیاجهای طبیعی انسان را فراهم می نماید. بعلاوه نرمال کردن تغییرات ناگهانی دما (سرما به گرما و گرما به سرما) را فراهم می سایزد. در واقع باید گفت چوب ترمو همراه با نصب سریعتر و تمیزتر و توانایی بسیار بیشتر در مقابل آتش، آب، طوفان و برودت نسب به چوب های دیگر باعث شده است تا بیشتر مردم به فکر استفاده از آن بیوفتند. تجزیه پذیر بودن و عدم آسیب رساندن به محیط زیست در زمان تخریب (طراحی اکولوژیکی) و انعطاف پذیری و مقاومت بیشتر نسبت به فشارهای بیرونی (نظیر زلزله) از دیگر عوامل انتخاب این متریال مجذوب کننده است. عایق بی نظیر صدا (به علت نگهداری هوا در منافذ خود) و دارای دوام بالا در برابر پوسیدگی در انواع شرایط آب و هوایی، بعلاوه مقاومت در برابر تاب برداشتن و تغییر ابعاد و مقاوم در برابر حمله حشرات، ریز ارگانیسم ها، و انواع قارچ و کپک باعث شده است تا این چوب نسبت به سایر چوب ها در اولویت مصرف قرار بگیرند.

انواع ترموود

ترمود ها انواع مختلفی دارد که از نظر فراوری و گونه چوب فرق دارد.

انواع ترموود از نظر روش فراوری :

- مدل ترمو- اس (Thermo-S)

یکی از مدل های رایج و البته کاربردی در چوب ترمو را می توان به ترمو اس یا مدل اس این گونه اختصاص داد. این مدل بسیار محبوب است و البته پایداری آن هم به نسبت احتیاج شما بستگی دارد. در این رده بندی S مخفف Stability به معنای ثبات و پایداری است و هدف از ایجاد ترموود با این کلاس مقاومت و پایداری آن در برابر شرایط محیطی است ، برای همین در این روش چوب را تا دمای 180 درجه سانتیگراد حرارت می دهند تا مقاومت آن را بالا ببرند . وقتی در این درجه حرارت چوب قرار بگیرد در مقابل بسیاری از مشکلاتی که ممکن است برای چوب ها بوجود بیاید مقاوم است. بنابراین محصولاتی که با استفاده از این روش فراوری و عرضه می شوند با توجه به مقدار رطوبت محیط ، چیزی مابین 6 تا 8 درصد تغییر ابعاد یا تورم دارند . از گونه های سوزنی این محصول برای محیط های داخلی ساختمان ها همانند مبلمان داخلی ، اتصالات در محیط خشک ، در و پنجره ، سونا و از نوع پهن برگ آن برای اتصالات در هر نوع شرایط آب و هوایی مانند کف پوش ها ، مبلمان فضای شهری و سونا استفاده می گردد .هر چند که این مدل در نمای ساختمان هم استفاده می گردد اما در نما دوام چندانی ندارد و بهتر است از مدل دیگری در نما استفاده گردد.

- ترمو- دی (Termo-D)

مدل دیگری که بهتر از مدل ترمو اس عمل می نماید و کاربردهای زیادتری دارد مدل دی است. مدل دی به علت مقاوت بیشتر نسبت به مدل قبلی خود در نما نیز استفاده می گردد و کاملا امنیت و مقاومت در آن جریان دارد. در این کلاس D مخفف کلمه Durability به معنی دوام است و هدف و ویژگی مدنظر برای این محصول دوام طبیعی آن است که بسیار حائز اهمیت می باشد ، برای همین منظور در فرآوری فراوری این محصول چوب را تا دمای 220 درجه سانتیگراد حرارت داده و استحکام آن را در برابر شرایط محیطی بالا می برند . باید گفت این روش استحکام چوب را چندین برابر بیشتر می نماید و در این روش تیمار سبب می گردد محصول دوام فوق العاده ای داشته باشد و بتوان در محیط های باز از آن استفاده نمود . مقدار رطوبت و شرایط دمایی این چوب بین 5 تا 6 درصد تغییر بعد و تورم دارد . کاربردهای این چوب برای مکان های بیرونی همانند ساخت درب های بیرونی ، چوب نما و دیوار ، تابلو چوبی مغازه ، سونا ، سرویس بهداشتی و حمام و بعلاوه فضای مبلمان شهری می باشد .بیشتر استفاده از این نوع در ساختمان ها و نمای خارجی است اما در داخل ساختمان هم قابل استفاده است. در حمام یا سرویس بهداشتی کاربرد اساسی دارد که رطوبت در آنجا زیاد است.

انواع ترموود از نظر گونه چوب

- ترموود با چوب نرم (Soft Wood)

اگر بخواهیم از نظر گونه چوب های ترموود را آنالیز کنیم باید بگوییم که از نظر گونه نیز این چوب ها متفاوت هستند. مثلا یک نمونه از آن چوب نرم است که ضعیف می باشند . چوب های نرم از درختان سوزنی برگ همانند سرو ، صنوبر و کاج حاصل می گردد . نرم چوب ها نسبت به سخت چوب ها کمی ضعیف تر و شنماینده تر هستند و دانستیه یا چگالی کمتری نسبت به چوب های سخت دارند و به علت سبکی و قیمت مناسب در صورت گذراندن فرآیند ترموود قابل استفاده در نمای ساختمان می باشند .با آن که این چوب ها در نمای ساختمان قابل استفاده هستند اما اگر درست تقویت نشوند ممکن است دچار مشکلاتی گردند.

- ترموود با چوب سخت (Hard Wood)

گروه دیگری که نوع چوب وجود دارد چوب سخت است. در واقع نوع نرم آن شنماینده است اما نوع سخت آن مقاوم تر هستند. سخت چوب ها از درختان پهن برگ بوجود می آیند که از پرطرفدارترین آنها در دنیای صنعت می توان به چوب ون اشاره کرد و بقیه چوبها با استفاده از چوب درختانی نظیر گردو ، صنوبر ، بلوط ، افرا ، ماهون ، گیلاس ، راش و زبان گنجشک فراوری می شوند . اگر تمایل به اجرای نمای ساختمان چوبی با طرح های ویژه دارید استفاده از سخت چوب ها بهترین گزینه است .این مدل برای استفاده در نمای ساختمان بسیار مناسب است و باعث می گردد تا دوام بیشتری نسبت به مدل نرم خود داشته باشند.

انواع ترموود از نظر ابعاد و پروفیل :

اگر بخواهیم از سومین انواع چوب ترموود بگوییم بسته به پروفیل به کار برده در آن باید گفت که این پروفیل های چوب ترموود با طول 3 یا 6 با مقطع هایی در طرح ها و ابعاد متعدد در بازار موجود هستند علاوه بر آن پروفیل ها در دو نوع شیاردار و بدون شیار نیز تقسیم می شوند که کاربردهای مختلفی دارند.

روش نصب و استفاده از چوب ترموود :

روش اول : پیچ از رو

در این روش ترمووود را با پیچ از رو محکم می نمایند که باعث دیده شدن پیچ ها می گردد.

روش دوم : فاق و زبانه

در این روش بصورت زبانه ترمووود را لای فاق قرار داده که در این صورت عمل استحکام به وسیله فاق صورت می گیرد. این فاق انواع مختلفی دارد.

روش سوم : نصب با کلیپس

این روش نیز یک روش مرسوم است که در آن زیر سازی انجام شده و سپس روی آن ترمووود کشیده می گردد. این روش هزینه زیادی دارد اما نمای زیبایی را ایجاد می نماید. در این روش زیرسازی به وسیله آهن کشی و یا پروفیل گالوانیزه انجام می گردد و چوب های ترمو با استفاده از کلیپس به زیرسازی متصل می شوند و خاصیتی که این روش نسبت به روش اول دارد این است که پیچ ها در نمای چوبی مشاهده نمی شوند اما قیمت اجرای چوب نما با این روش بالاتر خواهد بود. زیبایی این روش بخاطر آن است که نقاط اتصال کمی دیده می گردد و نما بیشتر به چشم می آید. بعلاوه اگر این نما خوب کار گردد دارای استحکام بیشتر نسبت به بقیه کارها است.

روش های زیر سازی ترمووود

روش های زیرسازی ترمووود بسیار مجذوب کننده است و باعث می گردد تا نمای خوبی به ساختمان بدهند. باید گفت بهترین روش هایی که در زیر سازی ترمووود استفاده می گردد زیر سازی چوبی و سیمانی است.

  • روش زیرسازی چوبی
  • روش استفاده از زیرساز فلزی
  • روش استفاده از زیرساز سیمانی

نتیجه گیری

حال که در این مقاله با ترموود یا چوب ترمو آشنا شدید باید بدانید که این روش برای ساختمان ها و نماها استفاده ویژه ای دارد و رخ آن را بسیار مجذوب کننده می نماید. در باره نصب آن باید گفت روش های سنتی جهت نصب با استفاده از میخ و چکش بود اما امروزه برای راحتی کار از تفنگ میخ زنی استفاده می گردد . استفاده از پیچ به جای میخ سبب افزایش استحکام می گردد و با توجه به پهنای چوب ، مقدار استفاده از پیچ ها کاهش یا افزایش پیدا می نماید .با این حال اگر قصد استفاده از این چوب را در نمای بیرونی یا داخلی ساختمان دارید به این نکته توجه کنید که حتما از جنس خوب آن و مقاوم در برابر رطوبت و حرارت بهره ببرید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

منبع: هومتیک
انتشار: 10 مرداد 1401 بروزرسانی: 10 مرداد 1401 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 2074

به "چوب ترمووود چیست؟ معرفی انواع و قیمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چوب ترمووود چیست؟ معرفی انواع و قیمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید