چه عواملی خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد؟

به گزارش کلوب آگهی، تهران(پانا) -یک متخصص رادیو انکولوژی با اشاره به عوامل موثر در افزایش ریسک سرطان پستان، گفت یکی از موثرترین عوامل برای ابتلا به سرطان پستان چاقی های شکمی است که با اصلاح سبک زندگی می توان ریسک ابتلا را کاهش داد.

چه عواملی خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد؟

به گزارش سایت دانشگاه شهید بهشتی، دکتر یعقوبی با اشاره به اینکه شیوع و بروز سرطان پستان بالا است، گفت: در تمام جهان شایع ترین سرطان در میان زنان سرطان پستان است و در ایران نیز آمار به همین شکل است. از هر 6 یا 7 خانم، یک نفر در طول حیات خود ممکن است به سرطان پستان دچار گردد.

وی اضافه کرد: معمولا تصور این است که سرطان پستان فقط در خانم ها اتفاق می افتد در حالی که معین شده حدود یک درصد از سرطان های پستان در آقایان هم دیده می گردد در نتیجه هر توده ای که در بافت سینه آقایان دیده می گردد باید آنالیز گردد.

وی با اشاره به کاهش سن ابتلا به سرطان پستان، توضیح داد: در 20 سال گذشته اعلام می شد سرطان پستان در سنین 50 تا 60 سال مشاهده می گردد اما به نظر می رسد ریسک ابتلا به سمت 35 تا 40 سال رفته است.

یعقوبی با تاکید بر اینکه 10 تا 15 درصد سرطان های پستان وابسته به ژنتیک است، ادامه داد: اما عوامل محیطی نیز نقش بسزایی در بروز سرطان پستان دارند. استفاده از غذای مناسب و پاسخ مناسب به احتیاج غذایی بدن یکی از عوامل محیطی موثر است، همچنین حدود 75 دقیقه ورزش هفتگی یا 15 دقیقه ورزش روزانه یاری می نماید بروز سرطان پستان کاهش یابد.

داشتن وزن متعادل ریسک ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد، زیرا چاقی ها و سبک زندگی نامناسب بر ابتلا به سرطان پستان تاثیرگذار است؛ ابتلا به سرطان پستان حدود 70 تا 75 درصد وابسته به هورمون های زنانه ای است که در بافت چربی ایجاد می شوند که معمولا چاقی های شکمی مسبب بروز این هورمون های زنانه خواهند بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1052

به "چه عواملی خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه عواملی خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید