پنج اقدام برای داشتن استخوان هایی سالم

به گزارش کلوب آگهی، دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران با اشاره به چند نکته اصلی برای پیشگیری از پوکی استخوان گفت: این بیماری هم به دلیل اختلالاتی که در عملکرد فرد ایجاد می نماید و هم به علت شکستگی های ناشی از آن، می تواند اثرات مخربی بر کیفیت زندگی مبتلایان داشته باشد.

پنج اقدام برای داشتن استخوان هایی سالم

به گزارش خبرنگاران، دکتر احمد رئیس السادات به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان گفت: پوکی استخوان شایع ترین بیماری متابولیک استخوان است و از معضلات اصلی تهدید نماینده سلامت به ویژه در سالمندان به شمار می رود.

وی اضافه کرد: در پوکی استخوان تراکم استخوان ها کاهش می یابند و استخوان ها متخلخل تر می گردد و به دلیل تغییر کیفیت ساختاری استخوان، خطر و احتمال شکستگی در آنها افزایش می یابد. این بیماری هم به دلیل اختلالاتی که در عملکرد فرد ایجاد می نماید و هم به علت شکستگی های ناشی از آن اثرات مخربی بر کیفیت زندگی مبتلایان دارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: 20 اکتبر (28 مهر) توسط سازمان بهداشت جهانی و بنیاد بین المللی استئوپروز روز جهانی پوکی استخوان نامگذاری شده است. هدف از نامگذاری این روز، ارتقای سطح آگاهی عمومی در خصوص پیشگیری، تشخیص و درمان پوکی استخوان است.

وی گفت: هر سال به صورت سمبلیک شعار یا نمادی برای معرفی این روز و فعالیت های یکساله مرتبط با آن در نظر می گیرند. سال جاری (2019) عنوان آن است پوکی استخوان به عنوان سرتیتری برای تصاویر و داستان های احساسی مردمی که دچار پوکی استخوان شده اند جهت تاثیرگذاری بر سایرین در نظر گرفته شده است.

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران گفت: حدود 17 درصد بزرگسالان بالای 30 سال دچار پوکی استخوان هستند و این آمار در استان های شمالی از جمله گلستان، مازندران، تهران و آذربایجان بیشتر از استان های جنوبی مانند فارس و بوشهر گزارش شده است.

وی بیان داشت: بر اساس پژوهش های داخلی بیش از 20 درصد خانم های بالای 50 سال دچار پوکی استخوان هستند. حدود 10 درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می دهند و با افزایش امید به زندگی این میزان بیشتر خواهد شد و در نتیجه بر جمعیت مبتلا به پوکی استخوان اضافه کرده خواهد شد.

رئیس السادات گفت: از هر سه خانم بالای 50 سال یک نفر و از هر پنج مرد بالای 50 سال یک نفر دچار شکستگی مرتبط با پوکی استخوان می گردد و خسارات مادی، جسمی و روحی قابل توجهی ایجاد می نمایند.

وی گفت: اگرچه عامل ژنتیک و وراثت مهم ترین عامل مشخص نماینده تراکم استخوان به شمار می رود، ولی تغذیه، فعالیت فیزیکی و پرهیز از عادات غلط از مهم ترین عوامل قابل اصلاح در ابتلا به پوکی استخوان به شمار می روند.

به گفته رییس السادات، استئوپروز یک بیماری خاموش است؛ چرا که تا وقتی که شکستگی در استخوان اتفاق نیفتاده باشد، درد و شکایت جدی ایجاد نمی نماید و نمی توان به وجود آن پی برد.

وی درباره روش های تشخیصی استئوپروز، گفت: تشخیص استئوپروز مبتنی بر انجام سنجش تراکم استخوان است و در افراد با عوامل خطر و در سنین خاص باید انجام گردد.

دبیر انجمن طب فیزیکی در پاسخ به اینکه چه کنیم که استخوان های سالمی داشته باشیم، گفت: پنج اقدام برای داشتن استخوان سالم و پیشگیری از شکستگی در آینده ضروری است. اقدام اول انجام ورزش منظم شامل ورزش های تحمل نماینده وزن، تقویت عضلات و تمرینات تعادلی است.

وی ادامه داد: اقدام دوم تغذیه مناسب شامل مصرف غذاهای غنی از کلسیم و ویتامین د (مانند لبنیات) و پروتئین مانند ماهی و تخم مرغ و حبوبات و همچنین میوه و سبزیجات تازه است و اقدام سوم پرهیز از عادت های غلط در زندگی از جمله کوشش برای داشتن وزن مناسب، اجتناب از کشیدن سیگار و مصرف الکل و همینطور مصرف بی رویه قهوه و نوشیدنی های گازدار است.

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران عنوان نمود: اقدام چهارم پیگیری اینکه آیا نشانه ای از خطر جهت ابتلا به پوکی استخوان وجود دارد یا نه؟ مثلا سابقه شکستگی استخوان بر اثر صدمات و یا زمین خوردن ملایم، یائسگی زودرس (زیر 45 سال)، شکستگی لگن در خانواده، بیماری هایی چون دیابت و روماتوئید آرتریت و بعضی از بیماری های گوارشی، مصرف داروهای کورتونی و ضد تشنج و داروهای بیماری های تیروئید، کوتاهی قد و لاغری مفرط از مهم ترین نشانه های خطر ابتلا به پوکی هستند.

بنابر اعلام دبیرخانه انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران، وی بیان داشت: اقدام پنجم پیشگیری از زمین خوردن و تشخیص و درمان به موقع پوکی استخوان با ویزیت پزشک و انجام سنجش تراکم استخوان است.

وی در خصوص برگزاری پنجمین سمپوزیوم تازه های پوکی استخوان نیز گفت: پنجمین سمپوزیوم تازه های پوکی استخوان به همت انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران و با همکاری واحد توسعه پژوهش های بالینی بیمارستان شهید مدرس (سعادت آباد) تهران در تاریخ آدینه سوم آبانماه برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 231

به "پنج اقدام برای داشتن استخوان هایی سالم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج اقدام برای داشتن استخوان هایی سالم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید