چطور سلول های مرده پوست را از بین ببریم؟

به گزارش کلوب آگهی، گاهی اوقات سلول های مرده پوست طبیعی نمی ریزند که در نتیجه آن پوست بدن تیره و پوسته پوسته می گردد. برای بهبود شرایط پوست تان باید این مشکل را رفع کنید.

چطور سلول های مرده پوست را از بین ببریم؟

علائم تشکیل پوست مرده

18 تا 23 لایه اول پوست را سلول های مرده پوست تشکیل می دهند. اگر این سلول ها به درستی از روی پوست پاک نشوند، پوست تان را خشک و تیره می نمایند. تجمع پوست های مرده علاوه بر خشکی و تیرگی پوست، علائم دیگری هم دارد مانند:

خشک و پوسته پوسته شدن پوست

خارش

سفتی و ضخیم شدن پوست

تیرگی و زبری پوست

آکنه و جوش

علل تجمع سلول های مرده پوست چیست؟

طی فرایند طبیعی پوسته پوسته شدن پوست، سلول های تازه پوست در اعماق لایه اپیدرم تشکیل می شوند و به سطح می آیند. سلول های تازه که به سطح می رسند، پوست های مرده را کنار می زنند و جای آن ها را می گیرند. اما وقتی این فرایند کند و آهسته پیش برود یا در روند آن اخلالی ایجاد گردد، سلول های مرده پوست روی سطح پوست جمع می شوند و مسائل پوستی به وجود می آورند.

به نظرتان رایج ترین دلیل انباشت سلول های مرده پوست چیست؟ در ادامه، برخی از عوامل دیگر را که موجب تجمع سلول های مرده پوست روی سطح پوست می شوند، معرفی می کنیم.

1. افزایش سن

با افزایش سن، لایه اپیدرمی پوست نازک و سرعت چرخه جایگزینی پوست های مرده با نو کند می گردد. این مشکل روی پوست صورت و گردن زنان بیشتر دیده می گردد. در واقع پوست نوزادان و بچه ها خردسال به دلیل سرعت بسیار زیاد چرخه سلول های پوستی آن ها درخشان و شفاف است. از آنجایی که بچه ها به سرعت در حال رشدند، نرخ جایگزینی سلول های پوستی آن ها تقریبا 2 برابر بزرگ سالان است. ضمناً بزرگ سالان بالای 65 سال حداقل یک نوع اختلال پوستی دارند.

2. تمیزنکردن پوست

تمیزکردن مرتب پوست موجب جمع شدن سلول های مرده پوست می گردد که آماده ریختن هستند. اگر چند روز متوالی صورت تان را تمیز نکنید، سلول های مرده پوست و چربی روی صورت تان انباشته می شوند و در نهایت منجر به بروز جوش و آکنه روی صورت می شوند.

3. آب وهوا و نور خورشید

قرارگرفتن زیر نور خورشید سرعت پیرشدن پوست و مرگ سلول های پوستی را افزایش می دهد. بر اثر این صدمات پوستی، سطح پوست انباشته از سلول های مرده می گردد. صدمات نور خورشید به شکل چین وچروک، لکه های قهوه ای مرتبط با سن و شل شدن پوست بروز می نماید.

4. کم آبی بدن

وقتی بدنتان دچار کم آبی می گردد، آب کافی به پوست تان نمی رسد و پوست دچار خشکی و پوسته پوسته می گردد. در نتیجه این خشکی، خارش و حساسیت پوستی هم گرفتارتان می نماید.

5. بیماری های پوستی

در صورت وخامت شرایط سلول های مرده پوست و تجمع بیش از حد آن ها روی سطح پوست، حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید، زیرا ممکن است به نوعی بیماری پوستی مبتلا شوید. اگزما و داء الصدف از این دست بیماری های پوستی هستند که آزاردهنده اند.

اگزما، ناشی از تجمع سلول های مرده پوست

این بیماری پوستی التهابی موجب بروز جوش های قرمز خارش دار در کل بدن می گردد. اگزما که به آن درماتیت آتوپیک هم گفته می گردد، بیماری پوستی رایج در بچه ها است و متخصصان پوست دلیل ابتلا به اگزما را ترکیبی از ژنتیک و عوامل محیطی می دانند.

داء الصدف

این بیماری پوستی که نوعی بیماری خودایمنی است، سبب ایجادشدن بخش های ضخیمی از سلول های مرده پوست روی پوست بدن و به ویژه صورت می گردد. ایجاد زخم و نقاط قرمز حساس روی پوست نتیجه این بیماری پوستی است.

اگرچه بیماری داء الصدف کاملا درمان نمی گردد، می توان آن را به خوبی مهار کرد. برای برنامه مقابله صحیح با این بیماری پوستی با متخصص پوست مشورت کنید.

روش پیشگیری از تجمع سلول های مرده پوست چیست؟

اگرچه نمی توان جلوی تشکیل سلول های مرده پوست را گرفت، می توانید با به کارگیری روش هایی پوست تان را تمیز و صاف نگه دارید.

1. محافظت از خود در برابر نور خورشید

زمان هایی که بیرون از خانه و زیر نور خورشید هستید، با استفاده از کرم ضدآفتاب مناسب و کلاه های لبه دار از پوست تان مراقبت کنید.

2. پرهیز از دخانیات

مصرف دخانیات سرعت پیری پوست و مرگ سلول های پوستی را افزایش می دهد.

3. رژیم غذایی سالم

با مصرف فراوان میوه و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان می توانید پوست تان را شاداب و درخشان نگه دارید. کربوهیدارت های تصفیه شده و شکر به پوست صدمه می زنند و موجب تیرگی آن می شوند.

4. پاکسازی مرتب پوست

با شست وشوی مرتب پوست صورت تان می توانید سلول های مرده پوست را از روی آن پاک کنید. اگر شست وشو و مواد استفاده شده ملایم باشند، پوست تان تحریک نمی گردد.

تشخیص برترین روش درمان

برترین روش از بین بردن سلول های مرده پوست مراجعه به پزشک متخصص پوست است. او با معاینه پوست تان می تواند برترین برنامه شخصی درمان پوست را به شما ارائه دهد. البته پیش از اینکه نزد پزشک بروید، فهرستی از درمان هایی که قبلا انجام داده اید و محصولاتی که استفاده نموده اید (مانند کرم های رتینوئید) تهیه کنید و پزشک متخصص را در جریان آن ها بگذارید. این اقدام به روند درمانتان یاری می نماید. بعلاوه برای تشخیص برترین درمان مناسب خودتان باید نوع پوست تان را بشناسید.

تشخیص نوع پوست

سلول های مرده پوست ظاهر پوست را خشک نشان می دهند، اما هر نوع پوستی ممکن است دچار انباشت سلول های مرده پوست گردد. انواع پوست عبارت اند از:

پوست نرمال: این نوع پوست شفاف و یکنواخت است.

پوست خشک: کدر و پوسته پوسته دیده می گردد.

پوست چرب: ظاهری چرب یا براق دارد.

پوست مختلط: بخش هایی از پوست چرب و بخش هایی از آن خشک اند.

پوست حساس: این نوع پوست معمولا پس از استفاده از محصولات مراقبت از پوست، قرمز و تحریک پذیر می گردد

روش های از بین بردن سلول های مرده پوست با انواع لایه برداری

می توانید با خیال آسوده در خانه پوست تان را لایه برداری کنید. فقط مراقب باشید که با توجه به نوع پوست تان از لایه برداری متناسب بهره ببرید.

1. لایه برداری مکانیکی

در لایه برداری مکانیکی از ابزاری مانند برس خشک یا پارچه ای زبر برای جمع کردن پوست مرده استفاده می گردد. این نوع لایه برداری مناسب افرادی است که پوستی چرب یا ضخیم دارند. بعد از اینکه پوست تان را تمیز کردید، پارچه یا برس را دورانی روی پوست تان بکشید. وقتی کارتان تمام شد، به پوست نوعی لوسیون یا مرطوب نماینده بمالید.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن نوعی لایه برداری مکانیکی است که با ابزار های حرفه ای و زیر نظر متخصص پوست انجام می گردد. در این روش، پزشک با استفاده از ابزار پوست های مرده را برمی دارد و پوست تازه زیر آن نمایان می گردد.

2. لایه برداری شیمیایی

در لایه برداری شیمیایی از محصولات شیمیایی برای از بین بردن سلول های مرده پوست استفاده می گردد. مواد شیمیایی، چون آلفا و بتا هیدروکسی اسید ها به حذف سلول های مرده پوست یاری می نمایند و برای یکدست کردن رنگدانه های پوست مؤثرند. اگر پوست خشک یا حساسی دارید، لایه برداری مکانیکی برایتان بیش از حد خشن خواهد بود؛ بنابراین می توانید از روش لایه برداری شیمیایی ملایم بهره ببرید.

1. آلفا هیدروکسی اسید (AHA)

این لایه بردار شیمیایی معمولا به شکل لوسیون یا کرم استفاده می گردد و اغلب حاوی گلیکولیک، لاکتیک یا اسیدسیتریک است. آلفا هیدروکسی اسید پوست را لایه برداری می نماید و موجب یکنواختی رنگ پوست و کاهش لکه های تیره احتمالی می گردد.

لایه بردار ها معمولا پوست را در برابر نور خورشید بسیار حساس می نمایند، بنابراین بهتر است برای آغاز لایه برداری از محصولی ملایم بهره ببرید. برای حذف سلول های مرده پوست باید هر روز از لایه بردار بهره ببرید.

2. پلی هیدروکسی اسید (PHA)

پلی هیدروکسی اسید ها هم لایه بردار های خوبی برای پوست های حساس هستند، زیرا پوست را تحریک نمی نمایند.

3. بتا هیدروکسی اسید (BHA)

بتا هیدروکسی اسید ها هم که بیشتر به اسید سالیسیلیک معروف اند، می توانند سلول های مرده پوست را حذف نمایند و ظاهر پوست را بهبود ببخشند. بعلاوه این محصولات توانایی درمان آکنه را دارند.

بتا هیدروکسی اسید کمتر از آلفا هیدروکسی اسید پوست را تحریک پذیر می نماید. موقع استفاده از این محصول، کمی از آن را دورانی و خیلی ملایم به مدت 30 ثانیه روی پوست بمالید و با آب ولرم صورت تان را بشویید. از آب داغ یا سرد استفاده نکنید، زیرا پوست تان را تحریک می نماید.

4. لایه بردار های رتینوئید

با استفاده از محصولات حاوی رتینوئید (شکلی از ویتامین A) مانند دیفرین (آداپالین)، ترتینوئین یا رتینول می توانید پوست های مرده را از صورت پاک کنید و نه تن ها پوست تان عاری از جوش و آکنه گردد، بلکه از پیری زودرس در امان بماند.

با استفاده از هر یک از محصولات فوق می توانید نوعی ماسک خانگی برای از بین بردن سلول های مرده پوست آماده کنید.

نکات ضروری لایه برداری

بعد از لایه برداری برای پیشگیری از خشک شدن پوست، حتما از کرم های مرطوب نماینده ملایم بهره ببرید و اگر باید به فضای باز بروید، ضدآفتاب مناسب بزنید. پس از پاکسازی پوست و حذف سلول های مرده پوست، پوست تان به نور خورشید حساس تر است و می سوزد.

هنگام انتخاب هرکدام از روش های لایه برداری، از تمام محصولاتی که با استفاده از ذرات بزرگ مانند نمک، شکر، دانه ها یا پوسته های مغز لایه برداری می نمایند پرهیز کنید. اگرچه این محصولات برای حذف سلول های مرده پوست طراحی شده اند، بزرگی ذرات موجود در آن ها می تواند در پوست پارگی های ریزی ایجاد کند و در نهایت پوست خشک، حساس و حتی دچار عفونت گردد.

از بین بردن پوست مرده کف پا

پوست کف پا ضخیم تر از پوست صورت و گردن است و به همین خاطر تحریک پذیری کمتری دارد؛ بنابراین برای از بین بردن پوست مرده کف پا می توانید تهاجمی تر عمل کنید و نگران صدمات پوستی در آن ناحیه نباشید.

با هریک از روش های زیر می توانید کف پاهایتان را از پوست های مرده پاک کنید:

با استفاده از برس یا اسکراب باکیفیت مخصوص پا (سنگ پا)، کف پایتان را لایه برداری کنید.

کف پایتان را همواره با مرطوب نماینده یا کرم های مخصوص پا نرم و مرطوب نگه دارید. البته روغن نارگیل هم به کارتان می آید. این طوری پوست های مرده به راحتی جدا می شوند

پاهایتان را درون آب گرم قرار دهید تا پوست های مرده کف پاهایتان نرم شوند و با پارچه ای زبر (مثل کیسه) یا سنگ پا پوست های مرده را جدا کنید.

کلام آخر

تشکیل سلول های مرده پوست عادی و طبیعی است. اما حذف سلول های مرده پوست و مراقبت از آن باعث می گردد به مسائل پوستی ناشی از تجمع این سلول ها مبتلا نشوید. شما چقدر به مراقبت و بهداشت پوست تان اهمیت می دهید؟ اگر توصیه ای در این باره دارید، شادمان می شویم با ما در میان بگذارید.

منبع: سایت چطور

منبع: فرارو
انتشار: 14 اسفند 1401 بروزرسانی: 14 اسفند 1401 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 2182

به "چطور سلول های مرده پوست را از بین ببریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور سلول های مرده پوست را از بین ببریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید