همه چیز درباره مضرات و خواص چای پوئر

به گزارش کلوب آگهی، چای پوئر نوعی چای تخمیر شده منحصر به فرد است که به طور سنتی در استان یون نان چین ساخته می گردد. این ماده از برگ های درختی ساخته شده است که به درخت پیر وحشی معروف است. اگرچه چای تخمیر شده دیگری مانند کامبوچا وجود دارد اما چای پوئر pu-erh متفاوت است زیرا برگ ها به جای دم کردن تخمیر می شوند. بسیاری از مردم این چای را می نوشند زیرا خواص زیادی دارد که از جمله خواص چای پوئر می توان به کاهش وزن و پیشگیری از بیماری ها اشاره نمود.

همه چیز درباره مضرات و خواص چای پوئر

خواص چای پوئر

باعث کاهش وزن می گردد

بعضی شواهد محدود برای حمایت از استفاده از چای پوئر برای کاهش وزن وجود دارد. مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان داده است که چای پوئر ممکن است در هنگام سوزاندن چربی ذخیره شده بیشتر بدن، به سنتز چربی های جدید یاری کند که می تواند منجر به کاهش وزن گردد. با این حال، با توجه به کمبود مطالعات انسانی در خصوص این موضوع، تحقیقات بیشتری ضروری است. علاوه بر این، چای پوئر تخمیر می گردد، بنابراین می تواند پروبیوتیک های سالم - یا باکتری های مفید روده - را به بدن شما وارد کند. این پروبیوتیک ها ممکن است به بهبود کنترل قند خون شما یاری نمایند که نقشی اساسی در کنترل وزن و گرسنگی دارد.

یک مطالعه واحد در 36 فرد دارای اضافه وزن نشان داد که مصرف 333 میلی گرم عصاره چای پوئر 3 بار در روز به مدت 12 هفته منجر به بهبود قابل توجهی در وزن بدن، شاخص توده بدن (BMI) و اندازه گیری چربی شکم، در مقایسه با گروه کنترل شد.

هنوز هم، این تحقیق ثابت نمی نماید که نوشیدن این چای می تواند به شما در کاهش وزن یاری کند. در این مطالعات از عصاره های بسیار غلیظی استفاده شده است که حاوی مواد فعال چای گیاه در دوزهای بسیار بالاتر از نوشیدن چای آن است.

کلسترول را بهبود می بخشد

چندین مطالعه بر روی حیوانات تأیید نموده اند که مصرف مکمل های عصاره چای پوئر برای غلظت چربی خون مفید است. عصاره چای پوئر از دو طریق ممکن است به کاهش سطح کلسترول یاری کند.

اول، چای پوئر میزان اسید صفراوی متصل به چربی در رژیم غذایی را به وسیله مدفوع افزایش می دهد، بنابراین مانع از جذب چربی در جریان خون شما می گردد.

دوم، در مطالعات حیوانی، چای پوئر همچنین تجمع چربی را کاهش می دهد. در مجموع، این تأثیرات می تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

با این حال، مطالعات حیوانی با استفاده از عصاره غلیظ ثابت نمی نماید که نوشیدن چای اثرات مشابهی در انسان دارد.

رشد سرطان را مهار می نماید

در مطالعات آزمایشگاهی، عصاره های چای پوئر باعث از بین رفتن سرطان پستان، سرطان دهان و سلول های سرطانی روده عظیم شده است.

در حالی که این یافته ها یک نقطه شروع امیدوار نماینده برای تحقیقات آینده است اما نباید از چای گیاهی به عنوان درمان سرطان استفاده گردد.

این مطالعات شامل استفاده از عصاره های بسیار غلیظ به طور مستقیم بر روی سلول های سرطانی است و این به این معنا نیست که نوشیدن چای با سلول های سرطانی در بدن تعامل دارد. برای درک اینکه چگونه نوشیدن چای جوان بر سلول های سرطانی تأثیر می گذارد، تحقیقات بیشتری ضروری است اما همین هم امیدوار نماینده است.

ممکن است سلامت کبد را تقویت کند

از آنجا که می تواند به کاهش تجمع چربی یاری کند، این چای گیاهی ممکن است به جلوگیری یا معکوس کردن بیماری کبد چرب غیر الکلی یاری کند، بیماری که در آن چربی اضافی در کبد شما جمع می گردد. با این حال، این فقط در تحقیقات مربوط به حیوانات تا به امروز مورد آزمایش قرار گرفته است.

یک مطالعه حیوانی دیگر نیز نشان داد که عصاره چای پوئر ممکن است از کبد در برابر آسیب های ناشی از داروی شیمی درمانی سیس پلاتین محافظت کند.

این یک زمینه امیدوار نماینده برای تحقیق است اما قبل از ادعا در خصوص خواص چای پوئر بر عملکرد کبد، مطالعات انسانی مورد احتیاج است.

سلامت قلب را بهبود می بخشد

همانطور که گفته شد تنظیم سطح کلسترول مهم است زیرا سطح کلسترول بیش از حد در بدن می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد. نوشیدن چای روزانه می تواند سطح کلسترول را پایین نگه دارد.

مطالعه ای که در کالج پزشکی Kunming چین روی 86 بیمار انجام شد که سطح کلسترول آنها به طور غیرمعمول در خون بالا بود، نشان داد که چای پوئر در کاهش سطح کلسترول و در نتیجه سالم نگه داشتن سیستم قلبی عروقی بسیار موثر است.

این مطالعه مقایسه چای گیاهی در کاهش کلسترول با PCIB، دارویی است که برای کاهش سطح کلسترول در بدن موثر است. 55 نفر از شرکت نمایندگان 3 بار در روز یک فنجان چای نوشیدند در حالی که بقیه دارو را دریافت کردند.

شرکت نمایندگانی که در حال نوشیدن چای گیاهی بودند 64.29 درصد کاهش کلسترول را در خون خود نشان دادند، در حالی که کسانی که از این دارو استفاده می کردند 66.67 درصد کاهش نشان دادند. تفاوت این دو ناچیز بود که منجر به این نتیجه شد که این چای در کاهش سطح کلسترول در بدن موثر است و شاید عوارض جانبی کمتری هم نسبت به دارو داشته باشد.

در مطالعه دیگری با هدف آنالیز اثربخشی چای تخمیر شده (سیاه) و غیر تخمیر شده (سبز) معین شد که این چای قدرتمند در کاهش سطح کلسترول بالا در بدن کارآمد است. این مطالعه بر روی موش ها انجام شد و نتایج مثبت بود.

بنابراین، می توانیم به راحتی بگوییم که نوشیدن 2 تا 3 فنجان چای پوئر هر روز می تواند به سلامت قلب و سیستم قلبی عروقی شما یاری کند.

سلامت استخوان را بهبود می بخشد

با افزایش سن، استخوان های ما تراکم خود را از دست داده و شروع به ضعیف شدن می نمایند. این ما را در معرض خطر ابتلا به بیماری های استخوانی مانند پوکی استخوان قرار می دهد، بیماری که بیشتر افراد مسن را درگیر می نماید. موارد بسیاری وجود دارد که می تواند استخوان های شما را ضعیف کند، از جمله کمبود مواد معدنی و ویتامین های مهم و همچنین عدم فعالیت. نوشیدن الکل و سیگار کشیدن نیز می تواند در ایجاد بیماری های استخوانی نقش داشته باشد.

با این حال، می توانید سلامت استخوان خود را با نوشیدن چای، به ویژه چای پوئر که به عنوان پلی فنول شناخته می گردد، بهبود بخشید که می تواند به شما در داشتن سلامت استخوان بهتر و توده استخوان بالاتر یاری کند. همچنین پلی فنول ها دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند که به کاهش درد و ناراحتی مفصل یاری می نمایند.

سموم بدن و رادیکال های آزاد را تمیز می نماید

چای پوئر دارای خواص اکسیداتیو است که سطح اکسیژن خون را افزایش می دهد و در نتیجه گردش خون را افزایش می دهد. با رساندن اکسیژن بیشتر به اندام های ضروری بدن مانند مغز، به تسریع بهبودی و مبارزه با بیماری هایی مانند میگرن و سردرد یاری می نماید.

در چین، از خواص چای پوئر برای یاری به معده و طحال در دفع سموم از بدن استفاده می گردد. این چای دارای قندهای ساده است که به طحال یاری می نماید تا رادیکال های آزاد را از بین ببرد و خون را پاکسازی کند.

بنابراین، نوشیدن یک فنجان یا دو فنجان چای به صورت روزانه می تواند به پاکسازی بدن یاری نموده و اعضای داخلی را قادر به انجام عملکرد بهینه خود کند.

باعث می گردد احساس انرژی کنید

چای پوئر کافئین دارد و بنابراین می تواند به افزایش سطح انرژی و بهبود تمرکز یاری کند. هر فنجان این چای حاوی 60 تا 70 میلی گرم کافئین در مقایسه با 105 میلی گرم در یک فنجان قهوه است. بنابراین، چای پوئر انتخاب بهتری برای افرادی است که قهوه نوشیدن را دوست ندارند.

کافئین همچنین به بهبود تمرکز ذهنی یاری می نماید، بنابراین در یاری به شما برای گذراندن بعد از ظهرهای سخت و کسل نماینده بسیار عالی است. نوشیدن یک فنجان چای پوئر می تواند به شما در تمرکز بهتر و احساس انرژی بیشتر یاری کند.

از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری می نماید

به دلیل آنتی اکسیدان ها، این گیاه می تواند به مقابله با بیماری ها یاری کند. آنتی اکسیدان ها با آنفولانزا و سرماخوردگی مقابله می نمایند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که چای پوئر به دلیل فرآیند تخمیر طولانی که هنگام تهیه آن انجام می گیرد، مقدار زیادی آنتی اکسیدان ندارد که باعث می گردد بیشتر آنتی اکسیدان های خود را از دست بدهد.

با این حال، هنوز هم دارای خواص ضد التهابی است که به مبارزه با میکروب ها و سلامت بدن یاری می نماید.

استرس را کاهش می دهد

اگرچه این چای حاوی کافئین است اما می تواند به شما در آرامش و کاهش استرس یاری کند. این به دلیل وجود Theanine و GABA است، دو انتقال دهنده عصبی که می توانند به شما در آرامش یاری نمایند. این دو فراوری ملاتونین را افزایش می دهند که کیفیت خواب شما را بهبود می بخشد و باعث می گردد روحیه خوبی هم داشته باشید.

بهبود هضم

برای اینکه معده و روده غذا را هضم نموده و آن را به مواد مغذی مربوطه تقسیم نمایند، باید باکتری ها و میکروارگانیسم های سالم وجود داشته باشند که این کار را انجام دهند.

چای پوئر شناخته شده است که باعث افزایش باکتری های سالم در معده و روده می گردد و این به هضم غذا یاری می نماید. بنابراین، نوشیدن این چای بعد از غذا می تواند مفید باشد و خواص چتی پوئر را به همراه داشته باشد.

تقویت سیستم ایمنی

یک سیستم ایمنی قوی در کیفیت کلی زندگی و سلامتی طولانی مدت نقش اساسی دارد. خواص چای پوئر سیستم ایمنی بدن را حفظ می نماید و به شما یاری می نماید در برابر بیماری های احتمالی مقاومت کنید. با نوشیدن چای پوئر، سیستم ایمنی بدن شما برای مقابله با هرگونه بیماری تهدیدآمیز قویتر می گردد. البته، چای باید در حد متوسط مصرف گردد.

خواص چای پوئر در هوشیاری ذهنی

افزایش سطح هوشیاری ذهنی که پس از لذت بردن از یک فنجان تجربه می کنید، با کافئین موجود در چای پوئر مرتبط است. شما روز خود را با وضوح ذهنی بیشتری شروع می کنید. اگر چای را در طول روز بنوشید، روز را با حالتی شارپ ادامه می دهید.

به بهبود کیفیت خواب یاری می نماید

این نه تنها در خصوص پوئر بلکه در انواع مختلف دیگر چای هایی که از camellia sinensis گرفته می گردد صادق است. درست است که پوئر، مانند سایر چای ها، حاوی کافئین است. با این حال، نحوه واکنش کافئین موجود در چای با بدن ما با کافئین دریافتی از یک فنجان قهوه سیاه متفاوت است. گفته شده است که پوئر باعث کاهش سطح استرس می گردد در حالی که ملاتونین را در بدن ما افزایش می دهد که به ما یاری می نماید تا چرخه های خواب بهتری داشته باشیم.

عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی

بیشتر عوارض جانبی چای پوئر از محتوای کافئین آن ناشی می گردد. بسته به مقدار آن، چای پوئر می تواند حاوی 30 تا 100 میلی گرم کافئین در هر فنجان باشد.

بیشتر افراد می توانند روزانه تا 400 میلی گرم کافئین را تحمل نمایند اما بعضی از عوارض جانبی کافئین بیش از حد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بیخوابی
 • سرگیجه
 • لرزش
 • تغییر ریتم قلب
 • کمبود آب بدن
 • اسهال یا ادرار بیش از حد

از آنجا که غذاهای تخمیر شده ممکن است غلظت باکتری های روده شما را تحت تأثیر قرار دهند، چای پوئر ممکن است روی هضم غذا نیز تأثیر بگذارد و به طور بالقوه باعث بعضی ناراحتی های گوارشی گردد.

مقدار و نحوه دم کردن آن

بیشتر افراد می توانند با خیال راحت حدبیشتر 3 فنجان (710 میلی لیتر) چای پوئر در روز بنوشند، مگر اینکه مقادیر زیادی از سایر نوشیدنی های کافئین دار نیز مصرف نمایند.

در خصوص اینکه چقدر چای باید روزانه بنوشید تا مزایای بالقوه کاهش وزن آن را به دست آورید، تحقیقات کافی وجود ندارد اما 1 تا 2 فنجان (240 تا 480 میلی لیتر) در روز نقطه شروع خوبی است.

چگونه چای پوئر دم کنیم؟

آنچه شما احتیاج دارید:

 • یک کیک یک نفره (فشرده) چای پوئر یا 3 تا 4 گرم برگ چای در هر فنجان
 • آب جوش
 • یک قوری با صافی
 • فنجان یا ماگ
 • موارد اضافی اختیاری مانند خامه، شیر یا شیرین نماینده

طرز تهیه:

 1. کیک چای یا برگ های چای را در قوری قرار دهید و به اندازه کافی آب جوش اضافه کنید تا روی برگ ها را بپوشاند، سپس آب را دور بریزید. این مرحله را یک بار دیگر تکرار کنید و دوباره آب را دور بریزید. این شستشو به شما اطمینان می دهد که یک چای با کیفیت بالا وجود دارد.
 2. قوری را با آب جوش پر کنید و اجازه دهید چای به مدت 2 دقیقه دم بکشد. براساس ترجیحات سلیقه ای خود، می توانید برای مدت طولانی تر یا کوتاهتری اجازه دهید دم بکشد.
 3. چای را در فنجان بریزید و مواد اضافی را به دلخواه اضافه کنید.

موارد منع مصرف

منع خاصی وجود ندارد مگر در مواردی که شما به طور کامل باید کافئین را حذف کنید.

با این حال، اگر چای پوئر تنها منبع کافئین مصرفی شماست یا اگر مصرف همه کافئین ها را به همراه چای پودر قطع می کنید، ممکن است بعضی علائم ترک کافئین از جمله خستگی، سردرد و مشکل در تمرکز را داشته باشید.

در هر صورت، بیشتر علائم ترک کافئین فقط حدود 1 هفته ادامه دارد.

افرادی که دارای اختلالات خواب، میگرن، مسائل قلبی، فشار خون بالا، ریفلاکس معده (مری) یا زخم معده هستند ممکن است بهتر باشد از مصرف بیش از حد کافئین خودداری نمایند.

مصرف بیش از حد

مصرف بیش از حد دوز در چای مایع بعید است. با این وجود، این ماده حاوی کافئین است، بنابراین اگر روزانه چندین فنجان در ترکیب با سایر نوشیدنی های کافئین دار بنوشید، احتمال مصرف بیش از حد کافئین وجود دارد.

علائم مصرف بیش از حد کافئین، مانند ضربان قلب نامنظم، می تواند پس از مصرف 400 میلی گرم کافئین که معادل 4 فنجان یا بیشتر (950 میلی لیتر) چای است ، بسته به قدرت دم نوش بروز پیدا کند.

یک یا دو فنجان (240 تا 480 میلی لیتر) چای مایع خطر کم مصرف بیش از حد را دارد.

فعل و انفعالات

چای پوئر نسبتاً بی خطر است و بیشتر تداخلات دارویی به دلیل دارا بودن کافئین است. بعضی داروهایی که ممکن است با نوشیدنی های حاوی کافئین تعامل داشته باشند شامل آنتی بیوتیک ها، بعضی از محرک ها، داروهای قلبی خاص و داروهای خاص آسم می شوند.

اگر در خصوص مصرف کافئین و داروهای خود نگرانی دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید.

ذخیره سازی

چای پوئر محصولی تخمیر شده است که با گذشت زمان همچنان کیفیت خود را بهبود می بخشد، بنابراین اگر به درستی ذخیره گردد تقریباً به مدت نامحدود دوام می آورد.

کیک های چای پوئر را در یک ظرف بدون نفوذ هوا در یک مکان تاریک و خنک نگه دارید.

اگر به نظر می رسد بو می دهد، یا کپک قابل مشاهده ای روی آن رشد می نماید، باید آن را بیرون بریزید.

بارداری و شیردهی

کافئین عظیمترین نگرانی در خصوص چای گیاهی در دوران بارداری یا شیردهی است.

اگرچه زنان باردار احتیاجی به حذف کامل کافئین از رژیم خود ندارند اما نباید در این کار زیاده روی نمایند. متخصصان در طول بارداری بیش از 200 میلی گرم کافئین را در روز توصیه نمی نمایند.

از آنجا که چای پوئر می تواند حدبیشتر 100 میلی گرم در فنجان (240 میلی لیتر) داشته باشد تا زمانی که فرد به طور منظم از نوشیدنی های دیگری که حاوی کافئین هستند مصرف نمی نماید، می تواند به حد متوسط به رژیم غذایی وی اضافه گردد.

زنان شیرده همچنین باید مصرف کافئین خود را به حدود 300 میلی گرم در روز محدود نمایند زیرا مقدار کمی کافئین می تواند به شیر مادر منتقل گردد.

جایگزین ها

پوئر در دنیای چای ها بی نظیر است. تا آنجا که به چای سیاه ممکن است نزدیکترین گزینه باشد. چای سیاه اکسید می گردد و در نتیجه رنگ تیره دارد اما به همان میزان تخمیر نمی گردد.

برای یک نوشیدنی مشابه که حاوی فواید غذاهای تخمیر شده و خواص چای پوئر است، کامبوچا که یک چای تخمیر شده است را امتحان کنید.

سوالات متداول

طعم چای پوئر چگونه است؟

به دلیل فرآیند تخمیر، چای پوئر طعم تند یا بد بو دارد اما این ماده با طعم های دیگر مخلوط می گردد مانند شیرینی و تلخی.

چای های پوئر با ترکیبات دیگر طعم های مختلفی دارند. بعلاوه، با گذشت زمان طعم و مزه چای تغییر می نماید.

چای پوئر خام چیست؟

دو نوع اصلی چای pu-erh وجود دارد - رسیده و خام.

چای رسیده کم هزینه ترین نوع است. این چای با تخمیر برگهای سست برای چندین ماه و فشار دادن آنها درست می گردد.

چای خام گران تر است. برای ساختن پوئر خام، مراحل فراوری پوئر معکوس می گردد. برگهای تازه چای ابتدا فشرده می شوند، و سپس تخمیر می شوند.

بعضی از طعم دهنده های محبوب چای پوئر کدامند؟

پوئر یک انتخاب محبوب است و اغلب با طعم های دیگر ترکیب می گردد. از ترکیبات محبوب می توان به چای پوئر شکلاتی - حاوی پودر کاکائو - و پوئر گل داوودی اشاره نمود که گلبرگ های خشک شده گل داوودی با آن ترکیب می گردد.

این افزودنی ها می توانند طعم چای پوئر را بسیار بهتر نمایند، زیرا طعم خاصی دارد که همه دوست ندارند.

چه مقدار کالری در چای پوئر وجود دارد؟

چای های دم نموده - از جمله پوئر- به طور طبیعی فاقد کالری یا بسیار کم کالری هستند. با این حال، افزودن شکر یا خامه میزان کالری چای شما را افزایش می دهد.

آیا می توانید هر روز چای بنوشید؟

بله، نوشیدن روزانه چای به شرط تحمل آن هیچ ضرری ندارد.

منبع:

healthline

topictea

pathofcha

wphealthcarenews

منبع: هفت گنج
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1119

به "همه چیز درباره مضرات و خواص چای پوئر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره مضرات و خواص چای پوئر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید