نگرش فست فودی به فوتبال چیست؟

به گزارش کلوب آگهی، توجه صرف به مسائل فنی عامل موفقیت در ورزش نیست بلکه باید به ابعاد روانشناسی هم توجه کرد.

نگرش فست فودی به فوتبال چیست؟

به گزارش خبرنگاران، فوتبال ورزشی جهانگیر است و ابعاد هیجانی رفتاری پیچیده ای دارد که اگر با معیارهای استاندارد و فرمول های حرفه ای منطبق نباشد، نمی تواند به سمت و سوی اعتلا گام بردارد.

در این رشته فقط اتکا به مسائل فنی برگ برنده نیست و بارها شاهد بوده ایم بجای پیشگیری از فشار روانی که روی هر یک از بازیکنان از طرف فضای مجازی و بعلاوه حس رقابت وجود دارد، مدیر عاملان یا مربیان تیم ها با انتشار بیانیه های حاوی هیجان و خشم، استرس بازیکنان را دو چندان نموده اند که این نشانه عدم برنامه ریزی درست در بعد روانی تیم است.

براساس این مطلب که به وسیله ساناز اشکان، فوق دکترای روانشناسی ورزشی تهیه شده و در اختیار خبرنگاران قرار گرفته است، در فضای فعلی فوتبال به جای شخصیت شناسی بازیکنان و واکاوی فشارهای پیش روی آنها، نگرشی فست فودی وجود دارد و با برخوردهای مسکنی و موقتی، تمرکز بر برد تیم است نه حفظ سرمایه های بزرگ روحی و روانی بازیکنان.

در بحث روانشناسی فوتبال احتیاج به برنامه های بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است تا بازیکنان از نظر روانی آمادگی پذیرش برد و باخت را بدون اضطراب قبل مسابقه، داشته باشند. ضمن اینکه با تیپ شناسی بازیکنان راهکارهای انگیزشی و کاهنده استرس را به صورت اختصاصی دریافت نمایند.

اشکان معتقد است که نیمکره چپ مغز انسان برای یادگیری مهارت های تازه و تصحیح اشتباهات در زمان مسابقه بکار می رود و در واقع بخش تحلیل گر مغز است. نیمکره راست هم بخش ادغام عناصر انفرادی تشکیل دهنده مهارت ورزشکار را بصورت یک کل پیچیده کنترل می نماید. زمانی که ورزشکاران کارهای خود را به صورت روانی انجام می دهند، دو نیم کره به راحتی با هم کار می نمایند اما در شرایط فشار روانی نیمکره چپ مسلط می گردد که این به نحوه اجرای مهارت آسیب وارد می نماید.

این روانشناس ورزشی معتقد است فشارهای روانی را می توان با سه روش مهندسی محیط، کنترل جسمانی و کنترل شناختی کاهش داد که باید از ماه ها قبل از مسابقات طراحی گردد.

از برترین راهکارهای مد نظر روانشناسان، تماشای فیلم کمدی شب قبل از مسابقه است. بعلاوه انجام تمرینات آرامشی سه شب متوالی قبل از مسابقه، گوش دادن به موسیقی، تجربه فضای شاد و محبت آمیز، دوری از اضطراب، فشار خانوادگی و فشار محیطی، تصویرسازی مثبت و دوری از افکار منفی(از ماه ها قبل باید روی این مورد کار کرد) دیگر روش های موثر در این زمینه هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اسفند 1400 بروزرسانی: 3 اسفند 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1933

به "نگرش فست فودی به فوتبال چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرش فست فودی به فوتبال چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید