مریخ آن گونه که ما فکر می کنیم قرمز نیست

به گزارش کلوب آگهی، گروهی از محققان اظهار نموده اند، که مریخ آن گونه که ما فکر می کنیم قرمز نیست.

مریخ آن گونه که ما فکر می کنیم قرمز نیست

مریخ نورد استقامت به دانشمندان یاری کرد تا سنگ های لایه ای (مانند تصویر اصلی) را در دهانه جیزرو در سطح مریخ مطالعه نمایند. دانشمندان ابتدا تصور می کردند که آن ها سنگ های رسوبی هستند، اما آنالیز های بیشتر نشان داد که آن ها سنگ های آذرین و گدازه های جامد هستند. این سنگ ها شواهدی از برهمکنش با آب، اما به صورت محدود را نشان می دهند. قدمت آن ها به حدود چهار میلیارد سال قبل می رسد و این شواهد اطلاعاتی از شرایط اولیه این سیاره ارائه می دهد.

شن های مریخ ممکن است در واقع سبزتر از آن چیزی باشند که دانشمندان فکر می کردند. مشاهدات تازه مریخ نورد استقامت نشان می دهد که سیاره سرخ دارای همان نوع سنگ هایی است که سواحل زمین را به رنگ سبز تیره تبدیل می نمایند.

از زمانی که انسان ها به کاوش مریخ پرداخته اند هرگز رنگ آن چندان برای آن ها سوال برانگیز نبوده است. اکنون که مریخ نورد استقامت در دهانه جیزرو فرود آمده است، دانشمندان در حال کشف لایه های تازهی در تاریخ زمین شناسی مریخ هستند. استقامت در 18 فوریه سال 2021 روی مریخ فرود آمد و دهانه جیزرو به عنوان محل فرود آن انتخاب شد. دانشمندان سیاره شناسی و اخترزیست شناسان باور دارند که چنین محیطی، میلیارد ها سال پیش برای حیات سودمند بوده است.

محققان دانشگاه پردو می گویند، انتظار داشتند سنگ های رسوبی که به وسیله رودخانه ها شسته شده و در کف دریاچه باستانی انباشته شده اند را در دهانه آتشفشان پیدا نمایند، اما چیزی که کاوشگر در واقع پیدا کرد، سنگ آتشفشانی بود که از دانه های بزرگ الیوین (olivine) تشکیل شده بود.

راجر وینز (Roger Wiens) دانشمند سیاره شناسی که طراحی و ساخت SuperCam مریخ نورد استقامت را رهبری می کرد در این مطالعه نمونه های سنگ را تجزیه و تحلیل و منشا آن ها را معین کرد. بریونی هورگان (Briony Horgan) نیز که یکی از نویسندگان این مطالعه است، به انتخاب دهانه جیزرو به عنوان محل فرود کاوشگر یاری نموده بود.

وینز گفت: ما متوجه شدیم که این سنگ های آذرین لایه ای که در آنجا مشاهده کردیم با سنگ های آذرینی که این روز ها روی زمین داریم متفاوت هستند. آن ها بسیار شبیه سنگ های آذرین روی زمین در اوایل زمانی که تشکیل شدند، هستند.

شاید مریخ میلیارد ها سال پیش شبیه زمین بوده است

سنگ ها و گدازه هایی که مریخ نورد استقامت کشف کرد تقریبا چهار میلیارد سال قدمت دارند. سنگ های مشابه آن سنگ ها که روی زمین وجود دارند، به علت صفحات تکتونیکی فعال سیاره ما و میلیارد ها سال قرار گرفتن در معرض باد و آب، به طرز باورنکردنی دچار هوازدگی و خوردگی می شوند. با این حال، در مریخ، صخره ها در شرایط طبیعی قرار دارند و این امر آنالیز آن ها را بسیار آسان تر می نماید.

نویسندگان این مطالعه گفتند که درک تکامل و تاریخچه سنگ های مریخ ممکن است بینش های تازهی را در خصوص تاریخ باستانی این سیاره ارائه دهد و ممکن است کشف نمایند که آیا سیاره سرخ زمانی حیاتی مانند زمین را پشتیبانی می نموده یا خیر و آیا میلیارد ها سال پیش سطح سیاره مریخ مشابه سطح سیاره ما بوده است یا خیر.

هورگان گفت: یکی از دلایلی که ما درک دقیقی از مکان و زمان پیدایش حیات روی زمین نداریم این است که آن سنگ ها عمدتا از بین رفته اند، بنابراین بازسازی محیط های باستانی روی زمین واقعا سخت است. صخره هایی که استقامت در جیزرو بر روی آن ها می چرخد، میلیارد ها سال است که روی آن سطح قرار دارند و منتظرند تا ما به آن ها نگاه کنیم. این یکی از دلایلی است که مریخ آزمایشگاه مهمی برای درک منظومه شمسی اولیه است.

آیا هنوز هم ممکن است حیات در مریخ وجود داشته باشد؟

یکی از دلایلی که دانشمندان دهانه جیزرو را انتخاب کردند، جستجوی نشانه هایی از حیات در مریخ است. کشف پتانسیل برای محیط های قابل سکونت در مکانی غیرقابل سکونت مانند جریان های گدازه ای دهانه جیزرو، این امید را ایجاد می نماید که دانشمندان بتوانند حیات ارگانیک را در سنگ های رسوبی این سیاره پیدا نمایند.

هورگان در ادامه اضافه نمود: ما از تماشا نتایج بهتر در خصوص مواد ارگانیک و محیط های قابل سکونت باستانی هیجان زده هستیم. ابزار هایی که ما روی مریخ نورد داریم بسیار حیاتی هستند، زیرا ما نمی توانیم آن سنگ ها را از نزدیک مشاهده کنیم و از همه ابزار میکروسکوپی شگفت انگیز خود برای آنالیز دقیق آن ها استفاده نکردیم، اگر این ابزار مریخ نورد نبودند درک منشأ این سنگ ها غیرممکن بود.

یافته های این مطالعه در دو مجله Science و Science Advances منتشر شده است.

خبرنگاران فضای مجازی دریچه فناوری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 شهریور 1401 بروزرسانی: 7 شهریور 1401 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 2093

به "مریخ آن گونه که ما فکر می کنیم قرمز نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریخ آن گونه که ما فکر می کنیم قرمز نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید