مراحل احساسی طلاق برای مردان؛ پیش و پس از آن

به گزارش کلوب آگهی، خبرنگاران: این باور اشتباه وجود دارد که مرد ها به راحتی با طلاق و جدایی کنار می آیند یا حداقل، بهتر از زنان هستند. اما واقعیت این است که مرد ها نیز مراحل احساسی خاص خود را در جدایی دارند و این طور نیست که صبح روز بعد از طلاق، شاد و خشنود از جای شان بلند شوند و به زندگی عادی خود بپردازند.

مراحل احساسی طلاق برای مردان؛ پیش و پس از آن

طلاق برای مردان نیز پروسه ای پُر از چالش و بحران است. این باور اشتباه از آنجا ناشی می شود که مرد ها بهتر از زن ها قادر به کنترل احساسات خود هستند و آنقدر هوسبازاند که نمی توانند با یک شریک جنسی مدت زیادی بمانند!واقعیت این است که بیشتر مردان طی طلاق، همان مراحل هیجانی و عاطفی را طی می نمایند که زنان تجربه می نمایند.

مرحله پیش از طلاق

تقریبا هرگز نشنیده ایم که یک زوج شاد و راضی از هم جدا شوند. پیش از طلاق، مراحلی از جدایی غیررسمی هم برای زن و هم برای مرد وجود دارد؛ جنگ و دعوا های زیاد، شاید مدتی دور از هم زندگی کردن، نادیده دریافت هم و بی احترامی کردن به هم و .... در مواردی حتی یکی از طرفین با وجود اینکه هنوز طلاقی روی نداده است به دنبال پارتنری جدید می شود.

در این مدت زمان پُر از تلاطم، خیلی از مرد ها به اعتیاد روی می آورند تا مثلا مسائل را بهتر تحمل نمایند، اما واضح است که همه چیز را بدتر خواهند کرد.

هم زن و هم مرد طی این مرحله در معرض خیانت به همسر هستند. به محض اینکه برگه طلاق امضا می شود، سفری پُر از چالش نیز آغاز خواهد شد. با همراه باشید تا ببینیم مراحل احساسی طلاق برای مردان چگونه است.

مرحله انکار

مطالعات نشان می دهند احتمال اینکه زن، آغاز نماینده اقدام به طلاق باشد بیشتر است. بیشتر مرد هایی که در یک رابطه سمی به سر می برند، معمولا از مکانیسم دفاعی گریزگرایی یا انکار استفاده می نمایند تا اینکه واقعا فرار نمایند.

برای همین به سختی می توان با یک مرد در خصوص ازدواج ناموفق اش حرف زد. وقتی که طلاق واقعا و به طور رسمی صورت می گیرد، دنیای یک مرد واژگون شده و احتمال اینکه سراغ سایر مکانیسم های دفاعی مانند اعتیاد برود زیاد است. شوکی که واقعیت به مرد ها وارد می نماید باعث می شود آن واقعیت را به شدت انکار نمایند.

درد و اندوه

برخی از کارشناسان، درد و اندوه را اولین مرحله احساسی طلاق برای یک مرد می دانند. واکنش نسبت به اندوه جدایی می تواند به صورت نادیده دریافت مسئله، کاملا در سکوت فرو رفتن، عصبی و پرخاشگر شدن و ... بروز کند.

طی مرحله اندوه و ناامیدی، انواع و اقسام افکار منفی به ذهن هجوم می آورند. مردان در مرحله اندوه پس از جدایی، عصبی و زود رنج می شوند، با دوستان و خانواده و حتی اشیاء به تندی رفتار می نمایند. برخی از مردان نیز ذلیل و ناتوان شده و برای بخشیده شدن التماس می نمایند.

به همین دلیل، نمی توان پیش بینی کرد یک مرد بعد از طلاق چه واکنشی نشان خواهد داد. درد جدایی برای مردان بستگی به میزان دلبستگی و وابستگی شان به همسر، بچه ها و میزان غرور از دست رفته شان دارد.

اگر رابطه ای به این مرحله برسد که مرد بابت اشتباهات خود شدیدا پشیمان باشد و التماس و عذرخواهی کند، ممکن است زن او را ببخشد و به زندگی برگردند. اما اگر این اتفاق به دفعات تکرار شود بیشتر خانم ها این کار را نمی نمایند و زندگی مشترک برای همواره به خاتمه خواهد رسید.

افسردگی و تنهایی

این مرحله، بدترین مرحله بعد از جدایی برای مردان است. بعد از روی دادن طلاق، مرد می ماند و دنیای خودش. او فرصت زیادی دارد تا در خصوص آنچه گذشته فکر کند. مخصوصا اگر فرزندانش را واقعا دوست داشته باشد و سرپرسی آن ها را از دست داده باشد.

در این مرحله معمولا مرد، وارد سبک زندگی ناسالمی می شود که اگر بتواند غرور و عزت نفس خود را بازگرداند می تواند زندگی بهتری هم داشته باشد، اما در غیر اینصورت، دورانی از آشفتگی و افسردگی برایش آغاز خواهد شد.

اگر مرد در این مرحله بماند، خودش را تخریب می نماید، اما اگر به سلامت عبور کند، خود را نجات داده است. در بین تمام مراحل اندوه پس از جدایی، مرحله افسردگی، طولانی ترین بوده و همین جاست که ضرورت دارد مرد بداند چگونه به جلو حرکت کند.

اما مشکل اینجاست که هیچ نسخه جادویی برای چگونه غلبه کردن بر افسردگی پس از طلاق وجود ندارد. یکی از توصیه های بسیار کلیدی و موثر این است که مرد دست به رفتار های تخریب نماینده نزند و رفتار های سازنده و مفید را جایگزین نماید. این بهترین راه غلبه بر اندوه طلاق برای مرد است.

تخریب یا بازسازی زندگی

مرد هر چه بیشتر در مرحله افسردگی بماند، آسیب بیشتری به سلامتی اش، زندگی حرفه ای اش و آینده اش خواهد زد. برخی از مردان، باقی عمر خود را در همین مرحله طی می نمایند و در نهایت دست به خودکشی می زنند.

برخی از آقایان تبدیل به یک انسان منفی گرا شده و تمام روابط خود را نابود می نمایند و در خاتمه نیز چیزی از زندگی نمی فهمند. افرادی که به سمت اعتیاد کشیده می شوند، شرایط خود را تدریجا بدتر می نمایند و دچار بیماری می شوند، به زندان می افتند یا از بین می روند. اما هستند مردان زیادی که زودتر به خود مسلط می شوند و با اراده و قوی، از نو آغاز می نمایند.

برخی از مردان فورا رابطه ای جدید آغاز می نمایند و برایشان فرقی نمی نماید این رابطه چقدر سطحی باشد. غرور این دست از مردان اجازه نمی دهد در افسردگی و ضعف بمانند. آن ها به صورت ناخودآگاه برای جلب توجه زنان دیگر کوشش می نمایند.

عده ای از این تیپ مردان ممکن است تمام تمرکز خود را معطوف پیشرفت در کارشان نمایند تا اعتماد به نفس از دست رفته شان را بازیابند. این افراد نیز خیلی زود به روتین جدید زندگی خود عادت می نمایند و زندگی برای شان از نو آغاز خواهد شد. اگر این سوال در ذهن تان می چرخد که چقدر طول می کشد تا یک مرد، مرحله افسردگی پس از جدایی را پشت سر بگذارد باید بگوییم جواب مشخصی وجود ندارد.

قبول شرایط جدید و ادامه زندگی

آن مردانی که قادرند زندگی خود را از نو بسازند، یاد می گیرند که چگونه گذشته و تلخی های آن را به همان گذشته ها بسپارند. برخی از آن ها دوباره عاشق می شوند یا تمام زندگی خود را وقف رسیدگی و بزرگ کردن فرزندان خود می نمایند. این مردان، سرنوشت خود را پذیرفته اند و با آن زندگی می نمایند.

مرد بعد از طلاق چگونه مردی است؟

نمی توان با اطمینان گفت، اما عده ای از اشتباهات خود درس می گیرند در حالی که عده ای دیگر باقی زندگی خود را در حال پس دادن تاوان اشتباهات خود هستند. مردانی که به علت خیانت همسر خود کارشان به طلاق کشیده است، به میزان زیادی محتمل است که تغییر نمایند. خیلی از مردان نیز بعد از جدایی، به طور کل آدم دیگری می شوند!

چند نکته برای مردان بعد از جدایی

از بچه ها استفاده ابزاری نکنید

البته این توصیه کاملا واضح است، اما بیشتر مرد ها وقتی وارد جنگ و مبارزه با همسر سابق خود می شوند فراموش می نمایند که رفتار های آن ها تا چه اندازه به بچه ها آسیب می زند. بچه ها، قربانیان بیگناه طلاق هستند و هر چند این واقعیت تلخ است که مرد بعد از طلاق، معمولا از فرزندان خود جدا می شود، اما سعی در واسطه قرار دادن بچه ها یا استفاده از آن ها به عنوان ابزاری برای گروکشی و ...، هیچ سودی برای کسی ندارد.

بهترین کاری که می توانید بکنید این است که بهترین عشق تان را به فرزندان تان بدهید و باثبات ترین شرایط ممکن را برای شان فراهم کنید. یک پدر خوب بودن، بهترین لطفی است که در حق فرزندان خود می کنید، حتی اگر ظرفیت و توان تان محدود باشد.

اگر بدانید چه کاری در ارتباط با فرزندان تان بهترین و درست ترین است، برای خودتان نیز احترام کسب می کنید و با این احترام و عزت نفس، خودتان نیز بهتر می توانید بحران پس از جدایی را پشت سر بگذارید.

سعی نکنید به هر طریق شده اعتماد بنفس تان را بالا ببرید

هرچند تقویت اعتماد بنفس بعد از جدایی بسیار مهم و ضروری است، اما خیلی از مرد ها عجولانه برای به دست آوردن اعتماد بنفس دوباره، دست به هر کاری می زنند تا هم حال شان بهتر شود و هم احساس قدرت نمایند.

مشکل اینجاست که هر چیزی که فورا جواب بدهد، ماندگار نیست. مصرف الکل، مواد مخدر، ارتباط نامآغاز و خیلی از رفتار های دیگر فقط به طور موقت می توانند حال تان را خوب نموده و گذشته را از ذهن تان دور نمایند، اما بعد از مدت کوتاهی، حال تان بدتر از قبل خواهد شد. عاقلانه فکر کنید و راه های بهتری برای تقویت اعتماد بنفس تان پیدا کنید.

بدانید که حتی اگر قادر به کنترل احساسات تان نباشید، قادر به کنترل رفتارتان هستید

چیزی که خیلی از مرد ها بعد از جدایی می گویند این است که وقتی عصبانی می شوند، اندوه سراغ شان می آید یا کینه توزی و انتقامجویی در ذهن شان پیدا می شود نمی توانند خودشان را کنترل نمایند.

واقعیت این است که هر چند سخت به نظر می رسد، اما همواره باید مسئول رفتار خود باشید. اگر به خودتان اجازه هر کاری را بدهید، تحت کنترل کامل احساسات و هیجانات خود خواهید بود، اما در واقع این احساسات نباید شما را وادار به واکنش نمایند.

فرقی نمی نماید چقدر احساس می کنید مورد بی انصافی قرار گرفته اید، شما باید به تمام رفتارهای تان مسلط باشید. کسی که رفتارهایش تحت کنترلش نیست، مورد احترام قرار نمی گیرد و این چرخه ادامه دارد.

منابع: marriage، pairedlife

منبع: برترین ها
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 219

به "مراحل احساسی طلاق برای مردان؛ پیش و پس از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراحل احساسی طلاق برای مردان؛ پیش و پس از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید