مادون قرمز؛ از مکان های تسخیر شده تا روابط تسخیر شده

به گزارش کلوب آگهی، اگر بودجۀ خیلی کمی داشته باشید و بخواهید یک فیلم ترسناک بسازید، بهترین زیرشاخه ای که در این ژانر می توانید انتخاب کنید، آن نوع فیلم هایی هستند که داستانشان بر اساس ویدئو های پیدا شده (found footage) شکل می گیرد. دلیلش هم روشن است؛ فیلم های مربوط به ویدئو های پیدا شده قرار نیست فیلمبرداری حرفه ای یا دوربین های باکیفیتی داشته باشند، چون اصلا فرض بر این است که این فیلم ها با دوربین های خانگی و از طریق فیلمبرداران آماتور ضبط شده اند. البته اینطور نیست که همۀ فیلم های این ژانر کم هزینه بوده باشند، اما فیلم های کم هزینۀ خوب بین آن ها کم نیست.

مادون قرمز؛ از مکان های تسخیر شده تا روابط تسخیر شده

به گزارش خبرنگاران؛ فیلم مادون قرمز یکی از همین فیلم های ترسناک کم هزینه ای است که با وجود مضمون قدیمی و ساختار ساده اش، به خاطر کارگردانی هوشمندانه و بازی های خوبی که دارد، توانسته حال و هوایی گیرا و نسبتا متفاوت را ایجاد کند. این فیلم خاص و فوق العاده ای نیست، اما قطعا بهتر از آن چیزی است که ممکن است انتظار داشته باشیم.

شخصیت اصلی این فیلم یک شکارچی روح به نام وس است که به عنوان مجری برنامۀ تلویزیونی مادون قرمز فعالیت می کند. ما در ابتدای فیلم او را در حال خارج کردن یک روح شریر از بدن یک زن جوان می بینیم. خواهر وس هم استعداد هایی شبیه به برادرش دارد، اما او ترجیح می دهد فقط به آدم هایی کمک کند که فکر می کنند خانه شان از طریق نیرو های اهریمنی تسخیر شده است. رابطۀ این خواهر و برادر به خاطر اتفاقی که سال ها قبل در جریان یک جن گیری رخ داده، مدت هاست که چندان صمیمانه نیست.

اما وقتی از طرف برنامۀ مادون قرمز فرصت جستجو در یک مدرسۀ متروکه و ظاهرا تسخیر شده پیدا می شود، آن ها دوباره در کنار هم قرار می گیرند. از قرار معلوم این مدرسه واقعا هم تسخیر شده است و برای خودش شخصیتی دارد که روی رابطۀ این خواهر و برادر هم بی تاثیر نیست.

ویژگی خاص مادون قرمز این است که خودش را به قاعده های مرسوم ژانر ویدئو های پیداشده محدود نمی کند و خیلی بیشتر از فیلم های مشابهش روی شخصیت پردازی و روابط بین شخصیت های داستان تمرکز می کند. در واقع جستجو های فیلم محدود به مکان های جن زده نیست بلکه هم زمان ارتباط تیرۀ بین وس و خواهرش نیز به موضوعی برای کنجکاوی بیننده تبدیل می شود. انگار فیلم در یک لایۀ دوم، تسخیرشدگی را به چیزی عمیق تر و درونی تر تبدیل می کند؛ چیزی فراتر از صرف حلول جن در یک بدن یا مکان.

بازی های فیلم هم فراتر از انتظار هستند؛ دو شخصیت اصلی فیلم به نحو باورپذیر و همدلی برانگیزی ماجرا را به پیش می برند و باعث می شوند که مخاطب واقعا دربارۀ اتفاقاتی که برای آن ها می افتد اهمیت قائل باشد. آن ها مثل شخصیت های معمول فیلم های ترسناک نیستند که از اول فقط منتظر باشیم که بالاخره کی قرار است به دست اهریمن فیلم کشته شوند. این فیلم هم به اندازۀ کافی ترسناک است، هم لایه هایی از شوخی در خودش دارد و هم نسبت به فیلم های مشابهش بامعنی و عمیق است.

  • کارگردانان و فیلمنامه نویسان: رابرت لیوینگز (Robert Livings)، رندی ناندال (Randy Nundlall)
  • بازیگران: جسی یانزن (Jesse Janzen)، لی فینیتی (Leah Finity)
منبع: فرارو
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 2082

به "مادون قرمز؛ از مکان های تسخیر شده تا روابط تسخیر شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مادون قرمز؛ از مکان های تسخیر شده تا روابط تسخیر شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید