سوختگی پوست را در خانه درمان کنید

به گزارش کلوب آگهی، اگرچه برای بیشتر ما سوختگی به معنای آسیب پوست در اثر گرمای زیاد است اما سرمای بیش از حد، الکتریسیته، مواد شیمیایی، نور، تشعشع یا ساییدگی همگی ممکن است باعث سوختگی پوست انسان بشوند.

سوختگی پوست را در خانه درمان کنید

سوختگی، خود دارای درجه های مختلفی است و برحسب درجات آن راه های درمانی متفاوتی برایش وجود دارد.

درجه بندی سوختگی

سوختگی درجه 1: رایج ترین و خفیف ترین نوع سوختگی هاست که بیشتر افراد آن را در زندگی روزمره خود تجربه نموده اند. در این سوختگی فقط لایه خارجی پوست یعنی اپیدرم دچار آسیب می گردد و معمولا بعد از درمان، جای زخم از بین می رود.

سوختگی درجه 2: این نوع خود به دو دسته سطحی و عمقی تقسیم می گردد. در نوع سطحی، علاوه بر اپیدرم، قسمتی از لایه میانی پوست نیز آسیب می بیند ولی به بافت های زیرین آسیبی وارد نمی گردد. محل این سوختگی معمولا قرمزرنگ و در برابر فشار دردناک و حساس است. در نوع سطحی معمولا بیمار از درد و سوزش شکایت دارد ولی در نوع عمقی به دلیل آسیب تماشا اعصاب، ممکن است درد چندانی احساس نگردد.

سوختگی درجه 3: در این نوع سوختگی تمام لایه های پوست آسیب دیده، اپیدرم و درم تخریب می شوند و حتی ممکن است آسیب عمیق تر شده و بافت های زیر پوستی نیز درگیر شوند. ناحیه آسیب دیده در این نوع سوختگی معمولا سیاه رنگ و خشک است و به دلیل از بین رفتن اعصاب زیر جلدی اغلب، بیمار دردی احساس نمی کند. درمان این سوختگی معمولا احتیاج به پیوند پوست دارد.

یاری های اولیه در سوختگی های سطحی

اولین گام در درمان سوختگی های سطحی، سرد کردن محل سوختگی است. در سوختگی های خفیف که شامل سوختگی درجه یک و سوختگی درجه دو است اقدامات زیر توصیه می شوند:

خنک کردن محل سوختگی: اسپری های ویژه سوختگی که دارای عصاره روغن درخت چای (TEA TREE OIL) هستندگزینه مناسبی برای خنک کردن محل سوختگی است اما اگر این اسپری ها را در دسترس نداشتید می توانید منطقه آسیب دیده را به مدت 10 تا 15 دقیقه زیر جریان آب نگه دارید یا از کمپرس سرد بهره ببرید. عصاره روغنی درخت چای نه تنها دارای خاصیت خنک کنندگی است بلکه مانع از التهاب پوست آسیب دیده می گردد وخاصیت ضدمیکروبی نیز داشته و در پیشگیری از بروز عفونت موثر است.

پانسمان: پانسمان های دارای روغن درخت چای از برترین نوع پانسمان های موجود هستند که معمولا تا 24 ساعت روی محل آسیب باقی می مانند؛ البته در مواردی که سطح پوست، زخم شده و باز است.

به کار گیری این نوع پانسمان ها باید در مراکز درمانی و به وسیله پزشک صورت گیرد. پانسمان و اسپری سوختگی برن شیلد (BURN SHIELD) حاوی عصاره روغن درخت چای (TEA TREE OIL) هستند که برای درمان اورژانسی سوختگی ها استفاده می شوند.

پانسمان برن شیلد در 24 ساعت اول پس از ایجاد سوختگی در تسکین روند درمان، کاهش درد و سوزش موضع آسیب دیده موثر است و در بیشتر سوختگی های سطحی قابل استفاده است.

اسپری برن شیلد هم به شکل مایعی غلیظ است که برای تسکین فوری سوختگی ها می توان آن را به ناحیه آسیب دیده اسپری کرد. این اسپری در تسکین و التیام آفتاب سوختگی ها و سوختگی های سطحی قابل استفاده است.

یاری های اولیه در سوختگی های شدید

1. قبل از هر کاری با اورژانس تماس بگیرید.

2. اگر لباس های مصدوم به بدنش چسبیده، آنها را خارج نکنید.

3. مصدوم را از نظر علائم حیاتی مانند تنفس و ضربان قلب مورد آنالیز کنید و در صورت لزوم تنفس مصنوعی یا ماساژ قلبی بدهید.ژ

4. در سوختگی های وسیع و شدید مصدوم را در آب سرد غوطه ور نکنید. سرد کردن بیش از حد بیمار باعث کاهش شدید دمای بدن و بدتر شدن فشارخون و وارد آمدن شوک می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 خرداد 1402 بروزرسانی: 21 خرداد 1402 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 2220

به "سوختگی پوست را در خانه درمان کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوختگی پوست را در خانه درمان کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید