رکوردشکنی آلودگی گوگرد در تهران

به گزارش کلوب آگهی، خبرنگاران : تاخیر وتعلل مسوولان شهر تهران در تصمیم گیری سریع برای انتها دادن به استفاده از سوخت های پرگوگرد در صنایع، پالایشگاه ها و نیروگاه های اطراف تهران منجر به ثبت رکورد جدید از افزایش غلظت گاز دی اکسید گوگرد در هوای پایتخت شد.

رکوردشکنی آلودگی گوگرد در تهران

به گزارش خبرنگاران به نقل از دنیای اقتصاد، صورت مساله آلودگی گوگرد در تهران بسیار ساده تر از تصویری است که دولتی ها در پاسکاری موضوع بین خود، ترسیم نموده اند. شاخص آلایندگی دی اکسیدگوگرد باز هم رکورد جهشی زده و از میانگین عدد 30 در نیم سال اول به 65 رسیده است. به رغم این شرایط اضطراری، برخوردی عادی با پرونده مصرف سوخت پرگوگرد ادامه دارد.

تاخیر وتعلل مسوولان شهر تهران در تصمیم گیری سریع برای سرانجام دادن به استفاده از سوخت های پرگوگرد در صنایع، پالایشگاه ها و نیروگاه های اطراف تهران منجر به ثبت رکورد جدید از افزایش غلظت گاز دی اکسید گوگرد در هوای پایتخت و تشدید آلودگی هوا طی ساعات گذشته شده است. به گزارش دنیای اقتصاد، در 24 ساعت منتهی به ظهر روز گذشته در حالی شاخص آلودگی هوای تهران روی عدد 158 و در شرایط ناسالم نهاده شد که به نظر می رسد مسوولان شهر تهران در حال نوعی وقت کشی در شرایط اضطراری هوای پایتخت هستند و معمای افزایش آلودگی گوگرد در هوای تهران از سوی دولتی ها و مسوولان پایتخت در حال پاسکاری است.

در حالی که طی دو، سه سال گذشته نیز در روزهای زیادی از فصل پاییز و زمستان هوای شهر تهران آلوده شد اما آلودگی فعلی یک تفاوت اساسی با آلودگی هوای سال های قبل دارد. آلودگی هوای سال های قبل عمدتا ناشی از افزایش غلظت ذرات آلاینده با قطر کمتر از 5/ 2 میکرون در نتیجه آلایندگی ناشی از تردد و ازدحام خودروها و وسایل نقلیه در شهر در شرایط وارونگی دما در فصول سرد بود اما هم اکنون آلودگی هوا ناشی از افزایش غلظت گاز دی اکسید گوگرد یا so2 در هوا است. این نوع آلودگی در شرایط فعلی و شیوع بیماری کرونا کارکرد ریه را تضعیف نموده و آسیب پذیری شهروندان در برابر ویروس کرونا را افزایش می دهد. آنالیز ها نشان می دهد افزایش غلظت so2 در هوای شهر تهران که منجر به تشدید آلودگی هوای شهر تهران در روزهای اخیر شده است ناشی از سوخت پرگوگرد به دنبال مصرف مازوت و گازوئیل فاقد استاندارد یورو4 است. منابع ثابت فراوری این نوع آلودگی نیروگاه ها، پالایشگاه ها و صنایع هستند.

اما در حالی که طی 13 روز گذشته از دی ماه شاخص مربوط به آلایندگی گاز دی اکسید گوگرد به شکل تصاعدی افزایش یافته است معمای آلودگی هوای شهر تهران به واسطه افزایش غلظت این آلاینده در هوا، در حال پاسکاری بین دولتی ها و مسوولان پایتخت است. اخیرا معاون محیط زیست سازمان حفاظت از محیط زیست اعلام نموده به نظر می رسد با سرد شدن هوا منابع ثابت آلاینده به صورت پراکنده در حال استفاده از سوخت مازوت هستند. بعد از این اظهار نظر، مدیرعامل شرکت برق حرارتی اعلام نموده است در استان تهران به هیچ عنوان از سوخت مازوت استفاده نمی گردد و شاید صحبت هایی که درباره مازوت سوزی می گردد مربوط به صنایع غیرنیروگاهی است. این مقام دولتی البته تصریح می نماید اگر نیروگاه ری که به صورت کامل با سوخت گاز فعالیت می نماید با مشکل تامین گاز روبرو گردد از گازوئیل استفاده می نماید. اگر چه ظاهر این نوع اظهارنظرها قابل جمع نیست اما محتوای همه این اظهارنظرها در یک جهت است و نشان می دهد آلودگی هوای شهر تهران و تشدید آن در روزهای اخیر ناشی از افزایش گاز دی اکسید گوگرد در هوا است.تابلوهای نشانگر آلودگی هوای شهر تهران که میزان 5 نوع آلاینده هوای تهران را تحت مدیریت شرکت کنترل کیفیت هوای پایتخت رصد نموده واعلام می نماید، نشان می دهد حداقل در دو هفته اخیر شاخص مربوط به آلودگی so2 یا همان دی اکسید گوگرد در هوای تهران جهش نموده است.

عدد این شاخص در حالی در دو روز گذشته به 60 و 65 رسیده است که این میزان در سال گذشته در همین روزها بین 20 تا 30 بوده است. این موضوع اثبات می نماید که هم اکنون سوخت پرگوگرد در اطراف پایتخت در حال استفاده است. با این حال شاید علت اینکه مقامات این موضوع را اعلام نمی نمایند و پاسخ روشنی درخصوص دلایل آلودگی هوای تهران اعلام نمی نمایند این است که در گام بعدی و بعد از پذیرش این موضوع باید نسبت به تعطیلی منابع ثابت استفاده از سوخت های گازوئیلی فاقد استاندارد یورو4 یا مازوت اقدام و این صنایع را تعطیل نمایند. با این حال و در شرایطی که شرایط آلودگی هوای شهر تهران بیش از 10 روز است که در حالت اضطرار نهاده شده است کمیته اضطرار آلودگی هوای شهر تهران از اواخر هفته گذشته قرار شده است تا درباره شرایط آلودگی هوای شهر تهران تصمیم گیری کند.

چهارشنبه هفته گذشته به دنبال تشدید آلودگی هوای شهر اصفهان، این شهر تعطیل شد اما درحالی که انتظار می رفت مسوولان شهر تهران در خصوص شرایط پایتخت نیز تا قبل از روز شنبه تصمیم گیری نمایند تا ساعت 20 دیشب هیچ اقدام موثری در این زمینه انجام نشد. درحالی که تعطیلی صنایع استفاده نماینده از سوخت های پرگوگرد همچون مازوت وگازوئیل فاقد استاندارد یورو 4 تصمیم موثر برای کاهش آلودگی هوای شهر تهران محسوب می گردد ، کمترین انتظار آن بود که دست کم مسوولان شهر تهران نسبت به تعطیلی شهر اقدام نمایند. اما ظهر روز گذشته اعلام شد که کمیته اضطرار آلودگی هوای شهر تهران پیشنهاد تعطیلی شهر را به معاون اول ریاست جمهوری ارائه نموده است. وضع موجود نشان می دهد مجموعه مدیریتی شهری تهران اساسا قدرت کافی برای اتخاذ تصمیم موثر در زمان وقوع بحران و اضطرار را ندارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1317

به "رکوردشکنی آلودگی گوگرد در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکوردشکنی آلودگی گوگرد در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید