رنگ های پوستر بیانگر تنوع نگاه ها و ژانر ها است

به گزارش کلوب آگهی، دبیر جشنواره فیلم کوتاه گفت: رنگ های پوستر بیانگر تنوع نگاه ها و ژانرها است که در این دوره از جشنواره رویکرد ویژه ای نسبت به آن وجود دارد.

رنگ های پوستر بیانگر تنوع نگاه ها و ژانر ها است

آیین رونمایی از پوستر این رویداد دوشنبه 21 شهریور همزمان با روز ملی سینما در پردیس سینمایی چارسو برگزار گردید.

در ابتدای این مراسم موشن پوستر سی و نهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران نمایش داده شد. در ادامه محیا ساعدی مجری مراسم از مهدی آذرپندار دبیر جشنواره، پرویز صمدی مقدم مولف و مدرس سینما و از دبیران اسبق جشنواره، فریدون جیرانی نویسنده و کارگردان و دانیال رحیمی کاشانی طراح پوستر دوره سی و نهم جشنواره دعوت به حضور روی سن کرد و رونمایی پوستر صورت گرقت.

کاشانی، طراح پوستر جشنواره گفت: روز ملی سینما را به همه شما تبریک می گویم و امیدوارم از این روز ها که به سینما مربوط می گردد، در تقویم ما بیشتر گردد. از دبیر و دوستان شورای برگزاری جشنواره بابت اعتماد به ما و مجموعه مان تشکر می کنم، باعث افتخار است که پوستر این دوره از جشنواره را طراحی نموده ایم.

وی اضافه کرد: از ابتدا فهمیدیم پروژه سختی در پیش داریم و دغدغه ژانر در سینمای کوتاه دغدغه ما در طراحی پوستر نیز بود. اما انعکاس صحیح این موضوع در پوستر چالشی جدی بود. از همشهری های کاشانی خود مانند استاد حسین امانت که طراح برج آزادی تهران هم بوده اند، نیز در طراحی پوستر یاری گرفتیم و معتقد بودیم اگر برای جشنواره فیلم تهران کار می کنیم، حتما باید المانی از این شهر نیز وجود داشته باشد. رنگ هایی که در این پوستر استفاده شد رنگ سبز ایرانی و نارنجی ایرانی و دو رنگ دیگر آبی تیره و قرمز ایرانی بود که در پوستر شاخص است و این رنگ در دنیا به نام ایران ثبت شده است.

وی گفت: از علی معصومی که در کنار من کار طراحی پوستر را انجام داد، نیز تشکر می کنم و امیدوارم سینمای ما و حال و احوال زندگی اهالی آن با رونق گره خورده باشد.

در بخش دیگری از این مراسم، پرویز صمدی مقدم بیان نمود: از دبیر جشنواره و دوستان انجمن تشکر می کنم و لطف کردند و مرا به این مراسم دعوت کردند. باورم نمی گردد سی ونهمین جشنواره را می بینم. چیزی را که من می بینم، شما نمی بینید. این جشنواره یعنی فرزندی سی و نه ساله برای ما. وقتی سینما را آغاز کردم چیزی به نام جشنواره فیلم کوتاه نبود. تنها چیزی به نام فیلم 8 میلی متری بود. همه از ما می پرسیدند با فیلم 8 چه می کنید.

وی ادامه داد: دو سوم مردم ما در آن دوران هنوز سینما نرفته بودند و نمی دانستند سینما چیست. خاطراتم را در چند کتاب درباره چگونگی برگزار گردیدن این جشنواره نوشته ام و از شما می خواهم مطالعه کنید. 4 سال در تلویزیون مدیر واحد فیلم های خارجی بودم و شما این فیلم ها را در دوران کودکی می دیدید.

وی ادامه داد: در سال 65 وقتی از تلویزیون بیرون آمدم، صحبت هایم را چاپ کردم. من برای فیلمسازی به این انجمن رفته بودم و گروهی فیلمساز بودیم، بچه هایی که مشهور شدند و در جشنواره های خارجی جایزه گرفتند.

صمدی مقدم گفت: به من گفته شد می خواهیم جشنواره و انجمن سینمای جوانان ایران را راه بیاندازیم. می خواستم فیلم بسازم همانطور که بقیه ساختند. با خود گفتم من 2 هزار نفر می شوم! وقتی به آنجا رفتیم حتی اتاق و صندلی نداشتیم. اساسنامه جشنواره را نوشتیم. تصویب کردیم و به ما گفته شد در تمام ایران باید این جشنواره را برگزار کرد. آن موقع تلفن نداشتیم و باید در مخابرات قلهک می نشستیم تا با شهرستا ن ها صحبت کنیم.

زمان جشنواره 6 تا 12 فروردین بود و تا 15 اسفند باید 400، 500 نفر اعم از داوران، شرکت کنندگان را دعوت می کردیم. پیش از عید چاپخانه ها تعطیل می شد و هماهنگی وجود نداشت، اما به هر مصیبتی بود جشنواره را برگزار می کردیم و به این جشنواره سروسامان دادیم. برگ سبز انجمن از میان 160 طرح برگزیده شد و به این نتیجه رسیدیم این برگ به عنوان نماد جشنواره مناسب است. این برگ 39 سال عمر دارد.

وی گفت: امیدوارم جشنواره فیلم کوتاه تهران سال های سال عمر کند و شما از آن استفاده کنید و ما هم نتیجه آن را ببینیم.

مهدی آذرپندار دبیر جشنواره نیز در مراسم رونمایی از پوستر سی و نهمین دوره این رویداد گفت: خوشحالیم که این پوستر در روز ملی سینما و درکنار همراهان همواره و مخاطبان انجمن رونمایی شده است. بعلاوه باعث خوشحالی است که یکی از جوانان دوره دیده در انجمن سینمای جوانان ایران پوستر دوره سی و نهم را طراحی نموده است. ما معتقدیم در تمامی حوزه ها می توان از جوانان و اعضای خانواده انجمن سینمای جوانان ایران یاری گرفت.

او اضافه کرد: رنگین کمانی از رنگ ها را که در پوستر شاهد آن هستیم، با توجه به تنوع اقلیمی و بومی ما طراحی شده است و همواره نکته مهمی که در فکر ما وجود داشته اهمیت ارتباط عمیق پوستر جشنواره با طرح ها و الگوهای ایرانی و اصیل ما بوده است. این رنگ ها بیانگر تنوع نگاه ها و ژانرها است که در این دوره از جشنواره رویکرد ویژه ای نسبت به آن وجود دارد و امیدواریم این اتفاق به درستی رخ دهد و بتوانیم شاهد آثار متنوعی در جشنواره باشیم.

او در انتها گفت: به امید برگزاری یک جشنواره استاندارد و در جهت حمایت از ژانرهای گوناگون و بعلاوه نمایش آثار خوب و باکیفیت. امیدوارم تمامی شما عزیزان حاضر را در این دوره از جشنواره را نیز در کنار خود داشته باشیم.

سی ونهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری مهدی آذرپندار 27 مهر تا 2 آبان 1401 برگزار می گردد.

خبرنگاران فرهنگی هنری سینما و تئاتر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 شهریور 1401 بروزرسانی: 24 شهریور 1401 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 2103

به "رنگ های پوستر بیانگر تنوع نگاه ها و ژانر ها است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رنگ های پوستر بیانگر تنوع نگاه ها و ژانر ها است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید