داستان الهام بخش مردی که سعی در نجات دریاچه ها دارد

به گزارش کلوب آگهی، خبرنگاران: 1.8 میلیارد نفر... این عدد سرسام آور تعداد افرادی است که در حال حاضر در سرتاسر جهان بدون دسترسی به آب آشامیدنی در حال زندگی هستند. یکی از بزرگترین مقصران این قضیه آلودگی آب است. خوشبختانه افرادی شبیه قهرمان داستان ما یعنی رامویر تانوار (Ramveer Tanwar) هستند که می توان از آن ها به عنوان مثال هایی از تلاش و عمل برای رفع این بحران جهانی نام برد.

داستان الهام بخش مردی که سعی در نجات دریاچه ها دارد

تانوار 26 ساله در دهکده کوچک دادها در هند بزرگ شد. کودکی اش را با کمک به پدرش که همانند بیشتر اهالی آنجا کشاورز بود، گذراند. تانوار با دوستانش به بازی در اطراف دریاچه ها می پرداخت. اما هنگامی که در دانشگاه مشغول تحصیل بود، مشاهده کرد دریاچه ای که زمانی پاتوقی برای تفریح کودکی اش بود، در حال خشک شدن است. در حالیکه سطح آب ها در سراسر هند در حال پایین رفتن بود، بحران در منطقه دور افتاده ای که او زندگی می کرد بسیار بیشتر بود.

بسکمک از مزارع و زمین ها به محل های جمع آوری و دپو زباله تبدیل شده بود و آلودگی فراوانی را ایجاد کرده بود. بسکمک از متخصصان این آلودگی را نه نتیجه مواد شیمیایی بلکه نتیجه زباله های خانگی که مردم محلی بدون فکر به عواقب آن دور می ریختند، می دانستند.

بنابراین تانوار با خود فکر کرد که زمانش رسیده است که تغییر ایجاد گردد و مردم باید درباره اهمیت آب پاکیزه آموزش داده شوند.

او با آموزش بچه ها در روستا شروع کرد تا این بچه ها را درباره نگه داری از منابع آبی که در حال خشک شدن بودند، آگاه نماید. او این بچه ها را تشویق می کرد تا درباره این مسائل و آلودگی ها با والدین خود صحبت کنند. متاسفانه در ابتدا کسی حرف های او درباره به انتها رسیدن منابع آبی جدی نمی گرفت.

خوشبختانه تانوار از آن آدم هایی نبود که خیلی زود ناامید گردد و حرف بقیه بر روی او اثرات منفی داشته باشد. او تصمیم گرفت که خود به طور مستقیم به صحبت با اهالی بپردازد و خانه به خانه و تک تک به صحبت با آن ها پرداخت و درباره کاهش و اتمام منابع آب در آینده ای نزدیک به آن ها هشدار داد. بعد از تلاش فراوان بالاخره پیروز شد تا روستاییان را متقاعد کنند و آن ها به مقابله با مشکل تشویق شدند.

در سال 2015، تانوار و تیمی از داوطلبان، دانش آموزان و والدین آنها، تمام زباله های دریاچه نزدیک دهکده خود را جمع آوری کردند. علاوه بر این آن ها تعدادی درخت نیز در اطراف دریاچه کاشتند. بعد از این کار، آنهار از مقامات محلی دعوت کردند تا به دیدن این بازسازی شکوهمند بروند. به زودی اخبار این کار در همه جا پخش شد و افرادی از روستا ها و مناطق دیگر برا استفاده از تجربیات او و درخواست کمک برای بازسازی دریاچه ها و رودخانه های محل زندگی شان، به نزد تانوار آمدند. به لطف تلاش های بسکمک از داوطلبان و مشتاقان، دریاچه های بسکمک در سراسر هند از زباله پاک و بازسازی شد.

با حمایت دوستداران محیط زیست، تانوار مجموعه ای به نام ارتش آّب های زیرزمینی در چندین منطقه ایجاد کرد و داوطلبان زیادی در هر ایالت حالا در این سازمان عضو هستند. هر سازمان به رصد و بررسی دریاچه ها و رود های موجود در ایالت خود می پردازد و سعی در کاهش آلودگی این آب ها دارد. متاسفانه به خاطر نبود بودجه دولتی این سازمان نمی توانست هزینه های زیادی در جهت پیش برد اهداف خود انجام دهد و دامنه فعالیت خود را گسترش دهد.

اما تانوار همچنان پایدار و بدون خستگی، خودش با بنر هایی در دست شهر به شهر و روستا به روستا می گردد و پیامش را منتقل می کند. تانوار در تمام طول هفته به کار خود ادامه می دهد و می گوید که دیدن روستاییانی که مشتاق شرکت در برنامه های حفاظت از دریاچه ها هستند به او انگیزه می دهد.

کمپین دیگری که این دوستدار محیط زیست پایه گذارش بوده است، کمپین سلفی با دریاچه است. ایده این کمپین این است که مردم به خصوص جوانان را با دریاچه های زیبایی که بر اثر سهل انگاری رفته رفته به مکان های انباشت زباله تبدیل می شوند، آشتی دهد و اهمیت حفظ و پاکیزه نگه داشتن آب ها را به آن ها یادآور گردد.

در روزگاری که رسانه های اجتماعی می توانند پیامی را با سرعت نور به همه برسانند، این کمپین خیلی زود به پیروزیت رسید و بسکمک از افراد در سراسر جهان عکس ها و ویدیو های خود رادر حمایت از این کمپین به اشتراک گذاشتند. این کمپین باعث شد تا دریاچه های زیادی در سراسر جهان به وسیله داوطلبان و دوستداران محیط زیست پاکسازی گردد.

منبع: brightside

منبع: برترین ها
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 882

به "داستان الهام بخش مردی که سعی در نجات دریاچه ها دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان الهام بخش مردی که سعی در نجات دریاچه ها دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید