خبرنگاران 140 هزار اصله نهال رایگان در اختیار کشاورزان لرستان قرار می گیرد

به گزارش کلوب آگهی، خرم آباد - خبرنگاران - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: به منظور توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار، 140 هزار اصله نهال رایگان در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

خبرنگاران 140 هزار اصله نهال رایگان در اختیار کشاورزان لرستان قرار می گیرد

به گزارش خبرنگاران، جواد صالحیان روز شنبه با اشاره به کشت نهال در سطح 500 هکتار از اراضی شیب دار لرستان افزود: برنامه امسال توسعه باغات در حدود 500 هکتار است که علاوه بر آن در راستای اصلاح، احیا و بازسازی باغات موجود در استان نیز حدود 360 هزار نهال لیبل دار و دارای گواهی سلامت تدارک دیده شده است، زیرا در برخی از باغات قدیمی که دارای شرایط فنی و اصولی نمی باشند نیاز به ورود نهال های سازگار و مطلوب و با پتانسیل بالا است.

وی ادامه داد: نهال ها با نظارت کامل سازمان تولید و تهیه شده و دارای کیفیت مطلوب و سازگار با منطقه هستند.

وی با بیان اینکه نهال های تهیه شده دارای گواهی سلامت بوده و تحت نظارت سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان تولید شده و مورد تایید هستند، افزود: در این جهت نهال ها با قیمت مصوب در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و در مباحث فنی، مشاوره و آموزش، خدمات ارائه می دهیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان افزود: توسعه باغات گردو یکی از اولویت های ما در استان است که در این زمینه نیز برنامه داریم 117 هکتار پیوندک و سرشاخه زنی در باغات گردوی استان انجام شود و تقریبا برای کشاورز رایگان است و هزینه ای که باید کشاورز متقبل شود سازمان جهاد کشاورزی پرداخت می کند.

صالحیان با اشاره به حاصلخیزی خاک و شرایط بارندگی های لرستان گفت: یکی دیگر از اولویت های کاری ما در مدیریت باغبانی استان، کشت باغات در اراضی شیب دار است که در واقع به آب کمتری نیاز داشته باشند، در اراضی شیب دار جهت استقرار اولیه نهال و رشد مناسب ریشه ها در 2 تا 3 سال اول در تابستان نیاز به آبیاری است و بعد از آن این باغات نیازی به آبیاری ندارند.

وی شرح داد: با توجه به اینکه در فصل تابستان از نظر شرایط بارندگی مشکل داریم این ظرفیت در استان وجود دارد در اراضی شیب دار باغات را توسعه دهیم. طی سه تا چهار سال گذشته این برنامه را داشته ایم و تا کنون حدود 7 هزار هکتار باغ در اراضی شیب دار کشت شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: امسال نیز برنامه توسعه باغات در اراضی شیب دار را دنبال می کنیم و برنامه داریم این باغات را در اراضی ملی و مستثنیات کشت کنیم.

وی اظهارداشت: در اراضی ملی با توجه به پرونده هایی که تشکیل شده و متقاضیانی که داریم حدود 1000 هکتار پیش بینی شده است ، کشت باغ در اراضی ملی در بحث واگذاری شرایط خاص خود را دارد و باید منابع طبیعی و امور اراضی همکاری کنند.

صالحیان افزود:با عنایت به شرایط آب و هوایی، حاصلخیزی خاک و میزان بارندگی استان که تقریبا معادل حدود 500 میلیمتر در سال است و از طرفی وجود اراضی شیب دار و مناطق کوهستانی ، زمینه توسعه باغات در اراضی شیبدار وجود دارد و دسترسی به این مهم نیازمند همکاری منابع طبیعی و امور اراضی جهت تخصیص زمین می باشد ،این موضوع جز برنامه های امسال ماست و هم اکنون نیز برای حدود 500 هکتار از این اراضی کارهای عملیاتی از جمله چاله کنی و تهیه نهال تدارک دیده شده است.

وی افزود: در بحث چاله کنی هزینه ای که ما باید متقبل شویم نیم بها است یعنی هرچه هزینه باشد نصف آن را جهاد کشاورزی به صورت یارانه مساعدت می کند و مابقی هزینه را کشاورز پرداخت می کند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان گفت: فقط جهت اراضی شیب دار 5 نوع نهال زیتون، انجیر، بادام، انگور و پسته تدارک دیده شده است. وی شرح داد: نهال های مرکبات ، انار. میوه های هسته دار از جمله آلو ، زردآلو ،هلو. شلیل، گردو ،گیلاس ، سیب ، گلابی برای باغات استان نیز تدارک دیده شده است

صالحیان افزود: در سطح شهرستان های استان حدود 11 مرکز توزیع نهال داریم که با کشاورزان همکاری می کنند و این مراکز، نهال را در اختیار کشاورزان قرار می دهند.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1470

به "خبرنگاران 140 هزار اصله نهال رایگان در اختیار کشاورزان لرستان قرار می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 140 هزار اصله نهال رایگان در اختیار کشاورزان لرستان قرار می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید