خبرنگاران الکاظمی: مطالبات مردم عراق را در اولویت قرار می دهم

به گزارش کلوب آگهی، بغداد - خبرنگاران - مصطفی الکاظمی نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه عراق امروز (پنجشنبه) پس از انتصاب به این سمت در توییتی به سه زبان عربی، فارسی و انگلیسی نوشت که در دولت خود خواست و مطالبه مردم عراق را در اولویت برنامه ها قرار می دهد.

خبرنگاران الکاظمی: مطالبات مردم عراق را در اولویت قرار می دهم

وی گفت که در دولت آینده برای تحقق خواست مردم همه کوشش خود را به کار خواهم گرفت.

الکاظمی گفت که با تعیین تکلیف من به وظیفه ریاست دولت، به مردم شریف عراق قول می دهم در تشکیل کابینه، آرمان ها و خواسته های عراقی ها را در اولویت اول خود قرار دهم.

نخست وزیر مکلف عراق ادامه داد که صیانت از حاکمیت کشور، حفظ حقوق مردم، کار و کوشش برای حل بحران ها و توسعه اقتصاد از جمله برنامه های دولت جدید خواهد بود.

در پی انصراف امروز (پنجشنبه) عدنان الزرفی از تشکیل کابینه عراق، برهم صالح رییس جمهوری این کشور، مصطفی الکاظمی رییس دستگاه امنیتی عراق را مامور تشکیل کابینه کرد.

صالح در حضور شمار زیادی از رهبران سیاسی (سید عمار حکیم، هادی العامری، حیدر العبادی، فالح فیاض و نصار الربیعی) و نمایندگان فراکسیون های مختلف در کاخ ریاست جمهوری، حکم الکاظمی را تحویل وی داد.

محمد الحلبوسی رییس مجلس و فائق زیدان رییس شورای عالی قضایی عالی ترین مرجع قضایی عراق در کاخ ریاست جمهوری برای تکلیف الکاظمی به پست نخست وزیری حضور داشتند.

رییس جمهوری عراق بر اساس قانون، موظف به معرفی الکاظمی به عنوان نامزد فراکسیون های عمده شیعه برای تشکیل کابینه است.

الکاظمی جایگزین عادل عبدالمهدی نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق شده است.

طبق توافق، عمر دولت الکاظمی یکساله خواهد بود و وی طی این مدت بستر لازم را برای برگزاری انتخابات زودهنگام مجلسی مهیا کرده و همچنین بودجه 2020 را تهیه و به مجلس می فرستد.

الکاظمی یک ماه فرصت دارد تا کابینه خود را تشکیل داده و از مجلس بخواهد به دولت وی رای اعتماد دهد.

در پی مخالفت بیشتر گروه های شیعه عراق، عدنان الزرفی امروز پنجشنبه از تشکیل کابینه انصراف داد. دلیل مخالفت این گروه ها، وابستگی وی به آمریکا عنوان شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 702

به "خبرنگاران الکاظمی: مطالبات مردم عراق را در اولویت قرار می دهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران الکاظمی: مطالبات مردم عراق را در اولویت قرار می دهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید