تهران در شرایط قرمز؛ مازوت متهم اصلی آلودگی هوا

به گزارش کلوب آگهی، تهران (پانا) - رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به تشدید آلودگی هوای کلانشهرهای کشور به ویژه تهران و استفاده از سوخت مازوت گفت دستگاه های که ناظر به اجرای قوانین هوای پاک هستند در اجرای هوای پاک قصور و کوتاهی می نمایند و باید در این زمینه جوابگو باشند.

تهران در شرایط قرمز؛ مازوت متهم اصلی آلودگی هوا

چند روزی است آلودگی هوا در تعدادی از کلانشهرهای کشور از جمله کلانشهر تهران در شرایط قرمز قرار گرفته است. پر بودن مخازن و استفاده از سوخت مایع و به ویژه مازوت در نیروگاه ها به عنوان متهم اصلی آلودگی هوا در تهران معرفی می گردد و این مساله را مسئولان سازمان محیط زیست نیز تایید نموده اند اما علی رغم اینکه سازمان محیط زیست مازوت سوزی نیروگاه ها در تهران را تایید نموده اند، محسن طرزطلب، مدیر عامل شرکت برق حرارتی گفته است که هیچ کدام از نیروگاه های تهران از مازوت استفاده نمی نمایند و نمی توان آلودگی تهران را به این مساله مربوط دانست. با تناقضی که در استفاده از سوخت مازوت از سوی مسئولان مطرح شده است، این سوال به ذهن می رسد که حقیقت ماجرا چیست؟

سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با پانا درباره اختلاف نظر مسئولان برای استفاده از سوخت مازوت در تهران اظهار کرد: بر اساس آنالیز آلایندگی که در هوای تهران انجام شده است معین شده که از سوخت مازوت در نیروگاه های پایتخت استفاده می گردد و گزارش سازمان حفاظت محیط زیست نیز این مساله را تایید نموده است.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت اجرای قانون هوای پاک ادامه داد: در قانون هوای پاک وظایف دستگاه های مسئول در امر مبارزه با آلودگی هوا معین شده است و بهتر است همه دستگاه ها به ویژه دستگاه هایی که مسئول مستقیم مساله آلودگی هوا هستند به جای اینکه فرافکنی نمایند دلایل خود را برای استفاده از مازوت به ویژه سال جاری که شیوع کرونا هم وجود دارد، شرح دهند.

وی توضیح داد: استفاده از سوخت مازوت را در جلسه فراکسیون محیط زیست آنالیز خواهیم کرد و تمام دستگاه هایی که در حوزه هوای پاک مسئولیت مستقیم دارند، باید گزارش عملکرد خود را ارائه دهند و هر کدام از دستگاه ها در وظایف خود در قبال آلودگی هوا کوتاهی نموده باشند به صورت صریح و شفاف به مردم اطلاع رسانی می گردد.

رفیعی درباره ضرورت ورود دستگاه قضایی در ماجرای سوخت مازوت گفت: دستگاه قضایی در سال های اخیر ورود خوبی به مسایل محیط زیستی داشته است. درخصوص استفاده از سوخت مازوت نیز از قوه قضاییه می خواهیم که به عنوان مدعی العموم ورود کند و از حق عامه مردم دفاع کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1335

به "تهران در شرایط قرمز؛ مازوت متهم اصلی آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران در شرایط قرمز؛ مازوت متهم اصلی آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید